gry komputerowe

Tekken – historia kultowych bijatyk

Seria Tekken zdefiniowała gatunek bijatyk oraz odcisnęła ogromne piętno w świecie gier komputerowych. Na przestrzeni lat zdobyła wielkie grono oddanych fanów – ósma część zdobyła w 2023 nominację na najbardziej wyczekiwaną produkcję w ramach The Game Awards. Nic dziwnego. Tekken od zawsze prezentował się jako tytuł niezwykle innowacyjny i przełomowy!

Tekken – początki serii

W 1993 roku doszło do czegoś przełomowego. W sprzedaży pojawiła się pierwsza bijatyka w 3D – SEGA Virtua Fighter. Taka rewolucja była dla wielu nie lada gratką! Oznaczało to, że producenci prawdopodobnie zrezygnują w przyszłości z przestarzałych już sprite’ów 2D (mowa o animowanych, dwuwymiarowych obrazkach). Gracze byli tym zachwyceni. Zaawansowana grafika w coraz większym zaczęła naśladować stopniu rzeczywistość.

Fani komputerowej rozrywki prawdziwy szok przeżyli jednak dopiero rok później. To właśnie wówczas zadebiutował Tekken, czyli gra niemalże idealna. Premiera była wydarzeniem wstrząsającym dla całej branży gier wideo – twórcom z Bandai Namco udało się rozwinąć ideę widzianą w SEGA Virtua Fighter. Formuła została wzbogacona o kolejne elementy: skomplikowany system kombinacji ciosów, rozwinięty zestaw postaci (każda z nich kryła interesującą historię) oraz ciekawą fabułę.

Obecnie Tekken to aż 7 pełnoprawnych tytułów i… wiele, wiele spin-offów. Miłośnicy serii czekają już od dawna na Tekken 8 – na szczęście premiera zbliża się wielkimi krokami.

Skąd wzięła się popularność serii Tekken?

O popularności przesądziły wspomniane już trzy rzeczy:

  • rozbudowana rozgrywka;
  • wciągająca historia;
  • różnorodność grywalnych postaci.

Historia rodu Mishima (pełna zdrad, vendetty i skomplikowanych relacji) dodaje produkcjom Tekken dodatkowego wymiaru emocjonalnego. Dzięki niej gracze zaczęli angażować się w losy sterowanych przez nich postaci. Przestali traktować widzianych herosów jako wyłącznie bezimienne zlepki pikseli – niektórym z nich kibicowano, a innych szczerze nienawidzono. 

Rozgrywka należała do tych z rodzaju easy to learn, hard to master. Opanowanie podstaw nie sprawiało problemu nowicjuszom. Inaczej jednak było w przypadku zrozumienia wszystkich skomplikowanych mechanizmów; aby stać się ekspertem w wykorzystywaniu kombinacji ciosów, trzeba było przeznaczyć na to sporą ilość czasu wolnego.

Różnorodność postaci pozwalała znaleźć wszystkim swojego ulubionego wojownika. Armor King, Jack i Kazuya, a nawet… niedźwiedź Kuma – Tekken daje się traktować zarówno na poważnie, jak i z przymrużeniem oka.

Tekken (2010) – ekranizacja gry

Seria ta doczekała się nawet w 2010 roku ekranizacji! Film Tekken (2010) opowiada historię Jina Kazamy – za motyw przewodni produkcji służy dążenie do zemsty za śmierć matki oraz konfrontacja głównego bohatera z tajemnicami i intrygami związanymi z Turniejem Żelaznej Pięści. Trzeba zaznaczyć, że tytuł ten nie cieszył się wśród graczy wieloma przychylnymi opiniami. Zarzucano, że spłycono w nim skomplikowaną historię uwielbianego przez wszystkich uniwersum.

Mortal Kombat i Street Fighter – popularni konkurenci gier Tekken

W świecie bijatyk nie sposób pominąć dwóch innych potężnych gigantów, którzy przez lata toczyli epicką rywalizację z serią Tekken: Street Fighter i Mortal Kombat.

Stworzonego przez Capcom Street Fightera (1987) uznaje się za pioniera gier z gatunku bijatyk. To klasyczny tytuł, który ustanowił fundamenty gatunku i wprowadził rozgrywkę w postaci starć jeden na jednego po raz pierwszy. Trzeba przyznać, że formuła ta okazała się w przyszłości dla wielu przepisem na sukces.

Zdecydowanie ciekawiej przedstawia się jednak historia Mortal Kombat – tytuł zaskoczył wszystkich ogromnie wysokim poziomem brutalności. Ruchy kończące (tzw. fatality) pozwalały pokonywać przeciwników spektakularnie i krwawo. Dzikie turnieje Mortal Kombat wywołały wiele kontrowersji, ale równocześnie przyciągnęły uwagę całego świata (a zwłaszcza mediów); pozwoliło to serii stać się rozpoznawalną niemalże w tym samym stopniu, co Tekken.

Tekken 8 – kiedy premiera?

Nowa część odsłony będzie dostępna w sprzedaży 26 stycznia 2024 roku. Gracze będą mogli zapoznać się z nią za pomocą PC, PS5 lub Xbox Series X/S.