wybor sluchawek gamingowych

Słuchawki gamingowe, czyli niezbędnik gracza. Jakie wybrać?

wybor sluchawek gamingowych

Słuchawki gamingowe to nieodzowne akcesorium każdego gracza, który traktuje swoją pasję poważnie. O ich przydatności wypowiadają się chętnie zarówno e-sportowcy, jak i ci, którzy zajmują się wirtualną rywalizacją wyłącznie w weekendy. Wybór odpowiedniego modelu wpływa na jakość rozgrywki i komunikacji zespołowej. Czego trzeba się o nich dowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie?

Słuchawki gamingowe – skąd bierze się ich popularność wśród graczy?

Dlaczego każdy gracz uważa, że potrzebuje słuchawek gamingowych? Czy naprawdę wpływają one bezpośrednio na osiągane wyniki? Jeżeli tak, to w jaki sposób się do tego przyczyniają? Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest ważne, bo pomoże to ustalić zainteresowanemu, czy na pewno znajdzie się w grupie osób odnoszących potencjalne korzyści z ich zakupu.

Dobra jakość dźwięku pozwala na:

 • immersyjne doświadczenie;
 • szybkie wykrycie dźwięku nadchodzącego z różnych kierunków;
 • zrozumienie wirtualnego otoczenia.

Świadomość tego, z której flanki zaatakuje wróg, pozwala uniknąć zaskoczenia. Tym samym przyspiesza czas reakcji i zwiększa szansę gracza na wygranie dynamicznej, krótkiej potyczki. Ryk silnika z wnętrza turbodoładowanego samochodu V8, przemierzającego ciasne zakręty na Nürburgring, sprzyja zanurzeniu się w świecie fantazji na dobre. Innymi słowy, zwolennicy słuchawek gamingowych uwielbiają je przede wszystkim z dwóch powodów: ich siły oddziaływania na wyobraźnię oraz tego, że zapewniają lepszy odbiór.

Nie każda jednak produkcja wymaga od gracza profesjonalnych słuchawek. Za dobry przykład uznać można przygotówki 2D typu point & click. Ich statyczność rozgrywkowa sprawia, że nie sprzyjają one wykorzystywaniu nowinek technologicznych, chociażby dźwięku przestrzennego 7.1. Gracze mogą je przejść z powodzeniem (doskonale się przy tym bawiąc) przy użyciu zwykłych głośników komputerowych. Kiedy więc zakup słuchawek gamingowych można uznać za niezbędny?

Gatunki gier komputerowych a słuchawki gamingowe

Na zakupie słuchawek gamingowych z mikrofonem skorzystają przede wszystkim gracze:

 • FPS;
 • TPP;
 • symulatorów (np. wyścigów samochodowych);
 • MOBA.

Sprawdza się tutaj zasada konkurencyjności: jeżeli wybrana produkcja służy do rywalizacji z innymi (zwłaszcza pod względem gier rankingowych), to zakup dobrych słuchawek nausznych staje się usprawiedliwiony.

Czym kierować się podczas wyboru słuchawek gamingowych?

Niestety, słuchawki słuchawkom nierówne. Jak wybrać te, które spełnią swoje zadanie? Podczas wyboru należy kierować się następującymi kryteriami:

 • jakość dźwięku – bogate brzmienie składa się z mocnych basów i wyraźnych tonów średnich/wysokich;
 • mikrofon – akcesorium musi mieć wbudowany mikrofon;
 • komfort noszenia – ważna będzie obecność ergonomicznego designu, regulowanych pałąków i nauszników odpowiedniej miękkości;
 • złącza i kompatybilność – wsparcie USB i jack 3,5 mm to absolutna podstawa;
 • izolacja dźwięku – korzystanie ze słuchawek wyposażonych w nią pozwoli wyeliminować odgłosy z otoczenia i nie zakłócać spokoju innych domowników;
 • funkcje dodatkowe – mile widziane są regulacja głośności na kablu i oddzielne sterowanie dB czatu oraz gry.

Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na ich cenę. Niektóre z nich są drogie, a niekoniecznie lepsze od pozostałych. Dobrym sposobem na podjęcie przemyślanej decyzji stanowi czytanie recenzji i wizyta w sklepie stacjonarnym, który pozwala na szybkie przetestowanie sprzętu.

Bezprzewodowe czy przewodowe – które słuchawki będą lepsze?

Brak kabla w słuchawkach bezprzewodowych pozwala na większą swobodę ruchu podczas grania, a ponadto oznacza brak plątaniny. Niestety, ten rodzaj powoduje konieczność regularnego ładowania sprzętu, a to wydaje się uciążliwe podczas np. długich sesji grania. Szczególnie że mogą się one rozładować w najmniej odpowiednim do tego momencie.

Z kolei słuchawki przewodowe są gotowe do rozgrywki zawsze wtedy, gdy gotowy jest sam gracz. Jednakże podczas emocjonującej rozgrywki da się je łatwo uszkodzić. Przegrane mistrzostwa i spadek w tabeli rankingowej wzbudzają wiele negatywnych uczuć, z którymi niektórzy sobie niestety nie radzą. Nagłe poderwanie się z fotela często powoduje zerwanie w nich kabla – trzeba go wtedy wymienić lub kupić nowy sprzęt.

Które z nich będą lepsze? Profesjonalni e-sportowcy zalecają kupno bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem. Są one wygodniejsze, nie mają żadnych dodatkowych wad względem przewodowych, a ich jedyny minus stanowi konieczność ładowania.

RGB – kolory powinny pasować do klawiatury, myszki i pada

Wielu entuzjastów sprzętu komputerowego chce, aby ich akcesoria były ze sobą spójne kolorystycznie. Dlatego kupowane klawiatury, myszki, słuchawki i ekrany powinny być wyposażone w podświetlenie RGB. Odpowiednio zsynchronizowane barwy między tymi urządzeniami zapewnią konsekwentny i jednolity wygląd stacji gamingowej.

Nowoczesne akcesoria oferują możliwość dostosowania ich kolorów poprzez oprogramowanie producenta lub dedykowane aplikacje – dobrym pomysłem wydaje się upewnienie, że dysponują nimi również rozważane słuchawki.

Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na zakup słuchawek dla graczy?

Ceny słuchawek gamingowych są zróżnicowane i zależą od kilku czynników, a przede wszystkim jakości wykonania i ich zaawansowania technologicznego. W przedziale od 200 zł do 400 zł akcesoria te spełniają podstawowe wymagania, ale nie oferują zaawansowanych funkcji. Są odpowiednie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem wirtualnej rozgrywki.

Dla bardziej zaawansowanych przeznaczony jest sprzęt, którego cena waha się od 400 zł do 800 zł. Zapewniają lepszą jakość dźwięku, wygodniejsze nauszniki, redukcję szumu i zaawansowane sterowanie głośnością. Jeżeli gracz nie ma w planach uczestnictwa w prawdziwych zawodach sportowych, to będą w zupełności wystarczające.

Powyżej 800 zł kosztują już słuchawki do profesjonalnego użytku. Są wykonane z materiałów premium i wyposażone w mikrofony, które nadawałyby się nawet do zaawansowanej produkcji muzycznej. Taki sprzęt zdecydowanie nie jest niezbędnikiem dla każdego – gracze dostają go często za darmo w ramach np. współpracy sponsorowanej.

Wybór odpowiednich słuchawek gamingowych to proste zadanie. Wystarczy ustalić swój budżet, a następnie porównać między sobą wszystkie dostępne opcje i wybrać tę, która spełnia wymagania oraz oczekiwania.