Ci, którzy z muzyką elektroniczną mają niewiele wspólnego i nie darzą jej specjalną sympatią, często twierdzą, że posiadając dobry sprzęt, mogliby sami stworzyć hitowe kawałki techno. Fani tego gatunku często obruszają się na takie stwierdzenia i patrzą na takich zuchwalców z politowaniem. Okazuje się, że prawda leży pośrodku. No, może trochę bliżej tego, co twierdzą wielbiciele elektroniki… Jak zacząć tworzyć własne techno i czy jest to trudna sztuka?
Techno – nie takie proste, jak się wydaje
Jeśli lubisz techno i pokrewne mu gatunki, z pewnością zdajesz sobie sprawę, w jaki sposób tworzy się tego typu muzykę. Elektroniczne dźwięki to oczywiście efekt współpracy człowieka z komputerem. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto będzie miał do dyspozycji dobry komputer, będzie w stanie stworzyć dobre kawałki w klimacie techno. To trochę jak z literaturą – ktoś, kto nie czyta, będzie miał poważne trudności z napisaniem własnej książki. Analogicznie – ktoś, kto nie ma pojęcia o techno, nawet posiadając superkomputer i oprogramowanie będzie poruszał się w tym temacie po omacku. Dlatego też kluczowa jest tu znajomość gatunku, utworów dla niego sztandarowych i nowości, a także świadomość jego głównych wyznaczników.
Podstawowe informacje o techno można znaleźć nawet w Wikipedii: metrum cztery czwarte, szybkie tempo 120-140 uderzeń na minutę, jednostajny rytm, wyłącznie elektroniczne dźwięki. Znajomość tej formułki nie na wiele jednak się zda, jeśli nie wiesz, jak przełożyć ją na praktykę. W tym zaś niezastąpione okazuje się osłuchanie z gatunkiem.
DAW – podstawa w produkcji muzyki
Jeśli masz teoretyczne podstawy, możesz pomyśleć o praktyce. By zacząć przygodę z techno, potrzebny będzie Ci dobry program DAW. Digital Audio Workstation – w skrócie DAW – to w największym skrócie program do tworzenia muzyki. Pozwala on na nagrywanie, edycję i przetwarzanie dźwięku. To podstawowe narzędzie nie tylko, jeśli chodzi o techno, ale i tworzenie muzyki w ogóle.
Na rynku dostępnych jest wiele programów typu DAW, spośród których najpopularniejsze to m.in. Abletone, FL Studio, Propellerhead Reason czy Cockos Reaper. Wszystkie mają dość poważną wadę – nie należą do najtańszych. Jeśli jednak jesteś pewien, że tworzenie muzyki techno to Twój żywioł, z pewnością warto zainwestować w jeden z nich. Jaki DAW wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od osobistych preferencji. Niemal każdy z programów tego typu posiada jednak bezpłatną wersję trial, która pozwala testować produkt za darmo przez 30 dni. To dobry sposób, by odnaleźć DAW najlepszy dla swoich potrzeb.
Potem pozostaje Ci „tylko” nauczyć się obsługi danego programu i… do dzieła! Widzimy się na Ibizie? Ty za konsoletą!
Leave a Reply