Odpowiedni ręcznik to prawdziwy niezbędnik na basen czy siłownię. Wybrany egzemplarz powinien błyskawicznie pochłaniać wilgoć, szybko schnąć, a po złożeniu mieć kompaktowe wymiary. Taki właśnie jest ręcznik szybkoschnący, który wykonuje się ze specjalnych włókien. Czym kierować się podczas jego wyboru?
Czym dokładnie jest ręcznik szybkoschnący?
Ręczniki szybkoschnące to egzemplarze, które bardzo szybko oddają wilgoć, wobec czego są lekkie, a jednocześnie charakteryzują się dużą chłonnością. Co więcej, w odróżnieniu od klasycznych modeli można je z łatwością złożyć tak, aby nabrały kompaktowych wymiarów. Jest to szczególnie przydatne podczas pakowania sportowej torby na basen czy siłownie, w której muszą zmieścić się również inne akcesoria.
Dodatkowo materiał, z którego wykonane są ręczniki basenowe, ma właściwości antybakteryjne. Najczęściej uzyskuje się je dzięki zastosowaniu systemu (impregnacji) z jonami srebra, który skutecznie hamuje rozmnażanie drobnoustrojów. Użytkowanie ich jest więc o wiele bardziej higieniczne.
Na rynku dostępne są ręczniki tego typu w różnych rozmiarach. Poszczególne egzemplarze wyposażono np. w gumkę ułatwiającą składanie czy też specjalny pokrowiec, który ułatwia ich kompaktowe przechowywanie. Należy pamiętać, że większość ręczników szybkoschnących wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie powinno się ich prać w wysokich temperaturach ani suszyć w suszarce bębnowej czy na kaloryferze.
Rodzaje ręczników szybkoschnących
Ręczniki szybkoschnące to alternatywa dla tradycyjnych bawełnianych modeli, które choć sprawdzają się w domu, raczej nie nadają się do wizyt na basenie. Wszystko za sprawą wysokiej chłonności bawełny, która w połączeniu ze stosunkowo wolnym schnięciem powoduje, że stają się one ciężkie.
Ręczniki z mikrofibry
Prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem ręcznika szybkoschnącego są modele wykonane z mikrofibry. Materiał ten bardzo szybko wysycha, doskonale pochłania wodę i w porównaniu do klasycznych ręczników jest bardzo lekki.
Ręczniki wykonane z weluru
Dobrym wyborem może być również egzemplarz wykonany z miękkiego, bardziej puszystego od mikrofibry weluru. W sklepach sportowych często dostępne są antybakteryjne modele z mieszanki weluru z mikrofibrą.
Ręczniki typu frotte
Na basen warto zabrać ze sobą także ręcznik typu frotte. Zajmuje on nieco więcej miejsca, niż wcześniej wspomniane mikrofibra i welur, ale również dobrze chłonie wilgoć i po wyschnięciu, które przebiega bardzo szybko, staje się lekki.
Ręczniki kąpielowe z tkaniny bambusowej
Kolejną alternatywą dla klasycznych ręczników z bawełny są egzemplarze z włókien bambusowych. Tkanina ta ma naturalne właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.
Jaki ręcznik szybkoschnący na basen wybrać?
Szybkoschnące ręczniki na basen cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swoją chłonność, wagę czy wymiary. Oprócz tego, że takie egzemplarze zapewniają błyskawiczne schnięcie i wygodę użytkowania, większość z nich została wykończona w taki sposób, aby zapobiegać powstawaniu brzydkich zapachów. Zazwyczaj jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej tkaniny na ich warstwie wierzchniej.
Warto więc wybierać ręczniki o właściwościach neutralizujących zapachy, które powinny być dostosowane również pod względem wymiarów. Jeśli mają służyć do wycierania i okrywania całego ciała, najlepszą opcją będą takie w rozmiarach L lub XL. Dobrze wyposażyć się także w dodatkowy mniejszy egzemplarz do przecierania ciała czy twarzy. Natomiast ręcznik z mikrofibry w rozmiarze S czy M świetnie sprawdzi się na siłownię.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sam kolor. Oczywiście najlepiej dopasować go do własnych preferencji, jednak dobrym rozwiązaniem będzie wybór ręcznika w intensywnym kolorze lub z charakterystycznym wzorem. Dzięki temu bez problemu można odnaleźć go wśród egzemplarzy pozostawionych przez innych na basenie.