jakie sa ciekawe ksiazki kryminalne

Najciekawsze książki kryminalne, które warto przeczytać

jakie sa ciekawe ksiazki kryminalne

Kryminał to jeden z najpoczytniejszych gatunków książek. Śledztwa, zbrodnie i zagadki zawarte na stronach powieści potrafią wciągnąć czytelnika bez reszty. Warto wiedzieć, po jakie tytuły sięgać, aby się nie zawieść. Oto najlepsze książki kryminalne, które potrafią trzymać w napięciu!

Morderstwo w Orient Expressie – Agatha Christie

Morderstwo w Orient Expressie zadebiutowało w 1933 roku w odcinkach, a pierwsze wydanie całości pojawiło się rok później. Powieść autorstwa Agathy Christie opowiada o jednym ze śledztw prowadzonych przez Herkulesa Poirota. Detektyw kolejny raz staje przed wyzwaniem rozwiązania zagadki tajemniczej śmierci. Tym razem zamordowany to pasażer pociągu, którym porusza się śledczy.

Pojazd zatrzymuje się w trasie z powodu warunków pogodowych, a cały pokład staje się miejscem dochodzenia. Zabójcą może być niemal każdy pasażer. Ta detektywistyczna opowieść to klasyk, który sprawdzi się u osób unikających nadmiernie makabrycznych opisów, ale lubiących wartką akcję z zaskakującym zakończeniem.

Nie mów nikomu – Harlan Coben

Nie mów nikomu to jedna z najpopularniejszych powieści swojego poczytnego autora. Od pierwszej do ostatniej strony trudno odłożyć ją na półkę. Opowiada historię Davida Becka – mężczyzny, który kilka lat temu stracił żonę. Mimo upływu czasu nie radzi sobie z żałobą. Mieli spędzić piękny czas nad jeziorem, kiedy zdarzyła się tragedia.

Po ośmiu latach bohater otrzymuje pewien znak, który może odwrócić jego życie do góry nogami. Co będzie, jeśli okaże się, że ostatnie lata były jednym wielkim kłamstwem? Czy to realne, aby po takim czasie tragedia okazała się nieprawdą? Warto sięgnąć po tę powieść, a także inne z serii W labiryncie kłamstw Harlana Cobena.

Księżniczka z lodu – Camilla Läckberg

Księżniczka z lodu to pierwsza część Sagi o Fjällbace. Akcja rozgrywa się w Szwecji, gdzie znajduje się ciało młodej dziewczyny. Poszlaki wskazują na to, że sama odebrała sobie życie. Matka zmarłej nie wierzy w samobójstwo i to dzięki niej rozpoczyna się prawdziwe śledztwo.

Pełne emocji dochodzenie prowadzą znajomi zmarłej z dzieciństwa – pisarka i policjant. Okazuje się, że śmierć dziewczyny wcale nie jest prosta do wyjaśnienia, a jej przyczyn można poszukiwać w tajemniczej przeszłości. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego narrację niesamowicie prowadzi Camilla Läckberg.

Człowiek nietoperz – Jo Nesbø

Historie takie jak ta trzymają w napięciu do ostatniej kropki. To pierwsza część cyklu Harry Hole autorstwa jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Niektórzy uważają, że to najlepszy kryminał Jo Nesbø. Powieść kryminalna opowiada o norweskim policjancie, który udaje się do Sydney, aby tam prowadzić tajemnicze śledztwo.

Sprawa dotyczy młodej kobiety z Norwegii, która padła ofiarą mordercy właśnie w stolicy Australii. Detektyw odkrywa mroczne części miasta, których istnienia nawet się nie spodziewał. W celu rozwiązania zagadki odwiedza m.in. domy publiczne. Kolejne elementy układanki mrożą krew w żyłach, a to dopiero początek serii kryminalnej z Hole’em w roli głównej.

Pochłaniacz – Katarzyna Bonda

Polskie książki kryminalne w ostatnich latach zyskują na popularności m.in. dzięki takim twórczyniom jak Katarzyna Bonda. W TOP 5 powieści nie mogło zabraknąć pierwszej części jej cyklu Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Akcja Pochłaniacza sięga do początku lat 90. XX wieku, kiedy to dochodzi do śmierci dwóch nastolatków. Po dwóch dekadach od zdarzenia dorosły mężczyzna obawia się o swoje życie.

Bohater, który jest właścicielem klubu, zgłasza się do kobiety tworzącej profile psychologiczne przestępców. Okazuje się, że sprawa wiąże się z tragediami sprzed lat. Na dodatek wszystko otacza jeszcze dźwięk popularnej piosenki. Seria składa się z czterech tytułów, w których element łączący stanowi profilerka odkrywająca kolejne tajemnice.

Kryminał to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się gatunków. Kolejne serie kryminałów zalewają księgarnie, więc warto wiedzieć, po które tytuły sięgać. Najlepiej sprawdzić kultowe powieści, które porwały czytelników na całym świecie, a także polskie kryminały, które stają się coraz lepsze. Wiele z nich ma cechy thrillerów. Do najlepszych rodzimych autorów należą m.in. Wojciech Chmielarz czy Remigiusz Mróz.