Przegląda motocykla – jak wygląda, ile kosztuje i kiedy go wykonać?

Przegląda motocykla – jak wygląda, ile kosztuje i kiedy go wykonać?

motorcycles-766906_1920Jeżeli chcesz zdecydować się na zakupienie motocykla, musisz także pamiętać o tym, że powinien być on regularnie kontrolowany w trakcie przeglądów okresowych. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapobiec poważniejszym usterkom które mogą być też bardzo drogie w naprawie.

Przegląd motocykla to kompleksowe badanie techniczne, które pozwala na określenie stanu pojazdu. Na przegląd powinniśmy wybrać się w zależności od wieku pojazdu. Gdy zdecydowaliśmy się na zakupienie nowego motocykla, w takim przypadku powinniśmy wykonać go przed upływem 3 lat od momentu pierwszej rejestracji. Kolejne badanie powinno być wykonane przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji, ale jednocześnie nie później niż 2 lata od poprzedniego badania. Potem powinniśmy odwiedzać stację co roku.

Gdzie wykonać przegląd?

Obecnie przeglądy motocykli można wykonać w wielu różnych stacjach na terenie całego kraju. Warto jednak wskazać, że nie każda z nich dysponuje odpowiednim zapleczem do realizacji przeglądów technicznych motocykli, dlatego też warto wcześnie sprawdzić, czy rzeczywiście jest to możliwe, na przykład na stronie internetowej czy przez telefon.

Co obejmuje przegląd?

Podczas przeglądu specjalista ogólnie sprawdza stan pojazdu. Kontrolowane są między innymi stan tablicy rejestracyjnej, opon, napędu, światła, hamulce, układ kierowniczy, lusterka, prędkościomierz, układ wydechowy. Oczywiście, wszystko zależy też od stacji. W niektórych przeglądy przeprowadzane są bardzo dokładnie, w innych niezbyt, co może też mieć wpływ na bezpieczeństwo prowadzącego, dlatego warto o tym pamiętać.

Jeżeli okaże się, że jakieś komponenty motocykla nie są prawnej, wtedy konieczna będzie naprawa motocykli w Warszawie czy w innym mieście. Dopiero wtedy, gdy wszystko będzie sprawne, będziemy mogli otrzymać odpowiedni wpis potwierdzający prawidłowy stan techniczny pojazdu.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Cena za przegląd jest regulowana z góry – obecnie wynosi ona dokładnie 63 złote, z czego 1 złoty przeznaczony jest jako opłata na rzecz CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców przy podstemplowaniu przeglądu w dowodzie rejestracyjnym. Na wszystkich stacjach kontroli pojazdów ceny są takie same, dlatego też nie zapłacimy więcej.