Praca w branży IT z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Duże zarobki, dobre perspektywy rozwoju oraz możliwość wykonywania pracy w sposób zdalny zachęca kolejne osoby do tego, aby się przebranżowić. Jakie kompetencje i kwalifikacje należy jednak posiadać, aby mieć szansę na zatrudnienie? Podpowiadamy.
-
Jakie kwalifikacje są niezbędne do pracy w branży IT?
Branża IT potrzebuje w głównej mierze ekspertów, którzy posiadają dużą wiedzę i doświadczenie w specjalistycznych dziedzinach takich jak na przykład bezpieczeństwo danych, programowanie w różnych językach oraz wdrożenia systemów operacyjnych. Niezbędne okazują się zdolności analizowania informacji, samodzielnego i kreatywnego podejmowania decyzji oraz chęć do pracy w zespole. Co za tym idzie, pracodawcy wymagają od kandydatów dobrych umiejętności komunikacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza prac nad dużymi projektami, w których uczestniczy wiele zespołów programistów.
Od kandydatów do pracy w branży IT wymaga się między innymi umiejętności technicznego myślenia, programowania w wybranym języku, zarządzania serwerami i urządzeniami sieciowymi. Bardzo często potrzebna jest także wiedza z zakresu systemów operacyjnych oraz zarządzania bazami danych. Dużą wagę przywiązuje się również do bezpieczeństwa sieciowego i ochrony informacji. Warto także zauważyć, że obecnie dużą rolę w marketingu i promocji odgrywają serwisy społecznościowe. Dlatego ich dobra znajomość, zarządzanie profilami oraz prowadzenie kampanii reklamowych ma istotne znaczenie na wielu stanowiskach w tej branży.
Niebagatelną kwestią jest także dobra znajomość języków obcych. Szczególnie jeśli zależy nam na wysokich zarobkach. Największe firmy informatyczne to korporacje, które specjalizują się w tworzeniu oprogramowania i aplikacji na międzynarodowe rynki. Przeglądając oferty IT jobs, bardzo rzadko można natrafić na ogłoszenia, w których pracodawca nie wymaga przynajmniej podstawowej znajomości angielskiego. W wielu zawodach branżowych znajdziemy wymóg konieczny, jakim jest swobodna komunikacja w wybranym języku obcym. Kwalifikacje językowe nie jest jednak wcale trudno zdobyć. Obecnie wiele firm specjalizuje się w kursach, które uczą nawet charakterystycznych zwrotów technicznych używanych w branży IT.
-
Jakie umiejętności pomogą w znalezieniu pracy w branży IT?
Zainteresowanie pracą w branży IT jest ogromne. Dlatego oprócz wymaganego doświadczenia i wiedzy, niezbędne okazują się umiejętności miękkie, które zwiększają szansę na zatrudnienie. Obecnie na pierwszym miejscu dużą wagę przywiązuje się do zdolności komunikacyjnych. Jeszcze wiele lat temu praca w IT kojarzyła się głównie z samodzielnym wykonywaniem obowiązków. Dzisiaj, zwłaszcza przy dużych projektach, ogromne znaczenie ma współpraca pracowników o różnych specjalizacjach. Muszą więc umieć porozumieć się, stosując uniwersalną terminologię, która będzie zrozumiała dla obu stron.
Kreatywność jest wymagana praktycznie na każdym stanowisku IT. Nie jest ona jedynie dodatkowym talentem, ale bardzo przydatną umiejętnością. Znalezienie rozwiązań typowych problemów, ulepszenie procesów wykonywania pracy lub stworzenie innowacyjnych produktów wymaga nieszablonowego myślenia. Pracodawcy więc cenią osoby, które wyróżniają się na tle innych zaangażowaniem, inteligencją oraz ponadprzeciętnym zapałem do pracy.
Firmy doceniają wytrwałość. Najlepsi specjaliści w branży IT doszli do wysokich zarobków i ważnych stanowisk dzięki własnemu uporowi. Osoby, które niełatwo się poddają i nieustannie poszukują nowych, lepszych rozwiązań mają szansę na to, że zostaną dostrzeżeni przez przyszłego pracodawcę. Warto także mieć świadomość tego, że praca wymaga od takich osób zaangażowania w naukę i samorozwój. Branża IT jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. Pojawiają się nowe wyzwania, a technologia ulega nieustannym zmianom. Najbardziej utalentowani informatycy są przygotowani na to, aby na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Wszystko po to, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku pracy i być w pozycji negocjacyjnej o lepsze zarobki