W branży motoryzacyjnej powszechnie stosuje się produkcję seryjną. Cały ten proces wymaga odpowiedniego przygotowania oraz spełnienia określonych norm. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas produkcji części samochodowych. Łańcuch dostawczy elementów składowych samochodu jest rozbudowany na globalną skalę, ponieważ produkty dostarczane są z całego świata. W związku z tym opracowano odpowiednie procedury mające usprawnić ten proces i jednocześnie zagwarantować jakość dostarczanych części. Mowa tu o procesie zatwierdzania części do produkcji. Przyjrzyjmy się bliżej dokumentacji PPAP. Czym ona jest, czemu istnieje i czy jej stosowanie faktycznie ma sens? Wyjaśniamy!
Dokumentacja PPAP
Proces zatwierdzania części do produkcji opisuje się w skrócie jako PPAP. Jest on ściśle związany z produkcją seryjną, a branża, w której najczęściej znajduje zastosowanie, to motoryzacja. PPAP to ogólnie mówiąc zbiór wymagań, które dostawca musi spełnić przed samym uruchomieniem produkcji seryjnej. Dokumentacja procesu zatwierdzania części do produkcji powinna składać się z 18 ściśle określonych dokumentów, które zostały opisane przez amerykańską Grupę Działania Przemysłu Motoryzacyjnego.
Do dokumentacji PPAP należą m.in. zapisy z projektu, diagram przepływu kontroli, plan kontroli, analiza systemu pomiarowego czy też wyniki badań materiałów oraz osiągów. Na koniec wystawia się gwarancję przedłożonej części, czyli PSW. Oczywiście warto pamiętać o tym, że składniki procesu zatwierdzania są zarówno standardowe, jak i mogą się różnić w zależności od rodzaju procesu produkcyjnego. Sprawa nie jest zatem tak oczywista, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Podstawowe cele PPAP
Celem przedstawienia dokumentacji PPAP oraz dostarczanych części jest weryfikacja zdolności produkcyjnej dostawcy. Dzięki temu można łatwo zweryfikować, czy dana firma produkująca części samochodowe jest wiarygodna oraz zagwarantuje wykonanie danego elementu samochodu w sposób nie tylko powtarzalny, ale i odtwarzalny.
Warto dodać, że PPAP musi być stosowany również wobec tych zakładów z branży motoryzacyjnej, które dostarczają części zamienne oraz materiały produkcyjne. Głównie dotyczy części do nowych samochodów osobowych i ciężarowych oraz autokarów i motocykli. Dzięki spełnieniu tych określonych wymagań firma udowadnia, że prawidłowo przeanalizowała wymagania i dane technologiczne projektu dostarczonego przez klienta. Tym samym można stwierdzić, że dokumentacja PPAP to bardzo przydatna i sensowna formalność, której sensowności nie należy podważać.
Mimo że PPAP jest stosowany głównie we wspomnianej już branży motoryzacyjnej, należy pamiętać, że określone w dokumentacji zasady procesu zatwierdzania części do produkcji coraz częściej przejmują również inne sektory przemysłu. Warto zatem przeanalizować zasady działania tej metody, aby skutecznie weryfikować możliwości produkcyjne dostawców z różnych gałęzi gospodarki i znaleźć w niej zastosowanie nie tylko w przemyśle samochodowym. Okaże się wtedy, że można z niej zrobić pożytek w naprawdę bardzo wielu, rozmaitych branżach.
Partnerem materiału jest TQMsoft.
Leave a Reply