jazda konna podstawy

Podstawy jazdy konnej dla mężczyzn

Jeździectwo to sport, którego początków można doszukiwać się jeszcze kilka wieków przed naszą erą. Lekcje jazdy konnej są popularne do dziś zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. To idealne zajęcie dla osób, które kochają zwierzęta. Jak mężczyźni mogą rozpocząć swoją przygodę z tym hobby?

Nauka jazdy konnej – jak zacząć?

Zanim zacznie się uprawiać jeździectwo nałogowo, najpierw należy sprawdzić, czy na pewno jest to sport odpowiedni dla danej osoby. Mężczyzna zainteresowany jazdą konno powinien zapisać się na pierwszą lekcję próbną w ośrodku jeździeckim. Takie miejsca funkcjonują w Polsce w bardzo wielu miejscach, często nawet w niepozornych, małych miejscowościach.

Rozpoczęcie przygody z jazdą musi przebiegać pod okiem instruktora. Nikt nie powinien wsiadać w siodło na własną rękę, ponieważ trzeba najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę na temat np. podejścia do konia i zachowania w jego otoczeniu.

Na pierwszą lekcję najlepiej włożyć sportowe buty z twardą podeszwą i dopasowane spodnie bezszwowe. Obowiązkowy jest też kask, ale ten zwykle znajduje się na wyposażeniu stajni.

Początkowe lekcje polegają na zapoznawaniu się z różnymi rodzajami chodu konia, a także szlifują zdolność utrzymywania równowagi. Dopiero po takich podstawowych zajęciach osoba ucząca się może udać się na pierwszy trening polegający na samodzielnej jeździe wokół placu.

Poza tym trzeba nauczyć się jeszcze wielu rzeczy dotyczących m.in. czyszczenia konia, a nawet sprzątania jego boksu w stajni. Bycie jeźdźcem to nie tylko samo przemierzanie świata na grzbiecie zwierzęcia, ale również zdolność do jego pielęgnacji i dbania o potrzeby, co powinno być najważniejsze dla sportowca.

Każdy kursant uczy się podstaw w innym tempie, ale zwykle dobre opanowanie umiejętności zajmuje kilka tygodni. Wiele zależy od tego, jak często odbywają się lekcje i ile trwają. Trzeba mieć na uwadze, że na początkowym etapie nauki jazdy będzie to znacznie bardziej wymagające fizycznie, niż można się spodziewać. Zakwasy pojawiają się niemal na całym ciele.

Dlaczego warto jeździć konno? Korzyści jeździectwa

Jazda konno to przede wszystkim szansa na poprawę kondycji fizycznej. Wbrew pozorom jest to bardzo angażujący sport, który wymaga aktywizacji całego ciała. Wpływa pozytywnie na posturę i zwiększa wytrzymałość organizmu. Poza tym zajęcie niesie liczne korzyści dla umysłu, do których należą np.:

 • redukcja stresu;
 • kontakt z naturą i końmi;
 • kształtowanie szacunku dla zwierząt;
 • spełnianie się w nowej pasji i osiąganie stawianych sobie celów.

Nauka jeździectwa wymaga odwagi i determinacji. Pokonywanie własnych obaw i stawianie czoła wyzwaniom podczas zajęć może pomóc w budowaniu pewności siebie i wzmacnianiu samoakceptacji.

Poza tym w czasie wizyt w stajni czy na wydarzeniach jeździeckich da się poznać wiele ciekawych ludzi podzielających tę samą pasję. Niektórzy w ten sposób szukają przynależności do społeczności.

Gdzie kupić profesjonalne spodnie do jazdy konnej i resztę sprzętu?

Przygodę z jazdą konną można zacząć bez profesjonalnego sprzętu, ale jeśli myśli się o tym hobby przyszłościowo, trzeba będzie zaopatrzyć się w profesjonalne obuwie i inne elementy wyposażenia, w tym:

 • kask ochronny;
 • specjalne spodnie (bryczesy);
 • rękawiczki;
 • bluzy;
 • baty;
 • ostrogi;
 • czapsy.

Profesjonalnego wyposażenia należy szukać tylko w sklepach jeździeckich, które specjalizują się w produkcji wygodnych i przede wszystkim bezpiecznych elementów. Funkcjonują zarówno stacjonarnie, jak i online. Ciekawe propozycje można znaleźć także na targach jeździeckich.

Jazda konno to sport, którego zdecydowanie warto spróbować. Tego typu zajęcie spodoba się przede wszystkim zwolennikom spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także tym, którzy lubią czuć wiatr we włosach i dreszczyk adrenaliny. To świetne zajęcie dla mężczyzn w różnym wieku.