Platki owsiane a dieta ibs

Płatki owsiane, strączki, produkty smażone – czy na pewno zakazane na diecie IBS?

Platki owsiane a dieta ibs

Z IBS, czyli zespołem jelita drażliwego (IBS) może się zmagać nawet 24% kobiet i 19% mężczyzn. Jeśli i Ty zmagasz się z zaparciami, biegunkami lub innymi przewlekłymi zaburzeniami wypróżnień, możesz być jedną z nich. Jak leczyć IBS? Dieta to jeden z kluczowych elementów terapii. Dziś najczęściej stosuje się tzw. dietę FODMAP. Słyszałeś, że trzeba na niej zupełnie zrezygnować z niektórych produktów? Zobacz, jak jest naprawdę.

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego i grubego, którego objawami są m.in. bóle brzucha oraz zaburzenia wypróżnień, niebędące uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Do dzisiaj naukowcom trudno jest wskazać jednoznacznie, skąd bierze się IBS, jednak u jego podłoża mogą leżeć:

  • nawyki żywieniowe,

  • skład mikroflory jelitowej,

  • przebycie infekcji bakteryjnych lub pasożytniczych,

  • predyspozycje genetycznej,

  • czynniki środowiskowe – np. ciągły stres.

Również same objawy mogą być zróżnicowane – począwszy od częstych biegunek, aż po zaparcia, w połączeniu z bólami brzucha, uczuciem „pełności”, ale także np. ospałością, bólami mięśni, głowy, pleców, a nawet objawami ze strony układu-moczowo-płciowego czy depresją. Dlatego często zdiagnozowanie tego schorzenia jest procesem, który wymaga również wyeliminowania innych chorób czy nietolerancji pokarmowych, w tym celiakii, nowotworów, alergii czy chorób tarczycy.

Dieta dla chorych na zespół jelita drażliwego – podstawa leczenia

Przy leczeniu IBS stosuje się metody objawowe – celem jest przede wszystkim zniwelowanie lub zupełne wyeliminowanie przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kluczową rolę w leczeniu odgrywa dieta. IBS wymaga dobrania odpowiedniego planu żywieniowego.

Pierwszym krokiem jest najczęściej wdrożenie tzw. diety low-FODMAP. Została ona opracowana przez australijskich naukowców z Monash University i zakłada ograniczenie zawartości „oligo- di- i monosacharydów oraz poliolioli”. Chodzi tutaj m.in. o fruktozę, laktozę, fruktany czy sztuczne środki słodzące.

Dlatego w pierwszym etapie diety low-FODMAP zazwyczaj ogranicza się do minimum spożycie m.in. takich produktów jak:

  • warzywa strączkowe (np. szparagi, soczewica, groszek zielony) i inne o wysokiej zawartości FODMAP, w tym czosnek, cebulę, kalafiora czy kapustę,

  • owoce takie jak np. jabłka, gruszki, mango, arbuzy, nektaryny, brzoskwinie, morele i śliwki,

  • ser twarogowy, jogurt, maślankę, mleko,

  • produkty pszenne i żytnie,

  • orzechy nerkowca oraz pistacje,

  • substancje słodzące, takie jak miód, syrop z agawy, syrop glukozowo-fruktozowy czy słodziki.

Niepożądane są również alkohol, produkty wysoko przetworzone czy smażone.

– Dobre efekty może dać wprowadzenie diety low-FODMAP na ok. 6-8 tygodni. Nie powinna być prowadzona dłużej, ponieważ ma dużo ograniczeń i może na dłuższą metę doprowadzić do monotonii w jadłospisie oraz monotonii. Dlatego po tym okresie należy stopniowo rozszerzać dietę i „wychwycić” te produkty, które szkodzą – czytamy na blogu Centrum Respo. Zarówno przejście na dietę low-FODMAP, jak i późniejsze bezpieczne rozszerzanie jadłospisu warto prowadzić pod okiem specjalistów. Może się bowiem okazać, że stała rezygnacja z warzyw strączkowych czy płatków zbożowych wcale nie jest konieczna.