Pierścionek zaręczynowy na kredyt? Sprawdź, jak się zaręczyć i nie zbankrutować!

Pierścionek zaręczynowy na kredyt? Sprawdź, jak się zaręczyć i nie zbankrutować!

fotolia_163507540_subscription_monthly_mZaręczyny to ogromnie ważny moment w życiu każdej pary, która poważnie podchodzi do kwestii swojego związku i planuje wspólną przyszłość. Choć wiele mówi się o zaręczynach z kobiecego punktu widzenia, dla mężczyzny przecież także jest to niezmiernie ważne wydarzenie, i co więcej – wybitnie stresujące. W końcu to Ty, zgodnie z tradycją, musisz wszystko zorganizować. Wybór najbardziej odpowiedniego momentu, cała oprawa i oczywiście rzecz najważniejsza – pierścionek! Jeśli kochasz swoją kobietę i pragniesz spędzić z nią resztę życia, na pewno chcesz, aby zaręczyny były niepowtarzalne oraz aby ich symbol, pierścionek zaręczynowy, autentycznie przypadł do gustu wybrance, bo w końcu będzie go nosić cały czas. Jak wybrać tę ważną biżuterię? Jak przygotować się do zaręczyn pod względem finansowym? Podpowiadamy!

Złote pierścionki zaręczynowe – nieśmiertelna klasyka

To prawda. Złote pierścionki zaręczynowe to wyjątkowo popularny wybór już od kilku wieków. Obecnie na szczęście nie ma jakichś bardzo sztywnych wytycznych co do ceny, wyglądu pierścionka i np. wielkości umieszczonego w nim kamienia szlachetnego. Choć najpowszechniejszą praktyką są złote pierścionki zaręczynowe z brylantem, śmiało możesz przełamać tradycję i sięgnąć po zupełnie inny kamień szlachetny w złotej oprawie, jak np. przepiękny ametyst, topaz czy interesujący tanzanit. Równie duże wrażenie robi biżuteria z szafirem, kryształem górskim lub rubinem. Naturalnie, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz ustalić, jakie preferencje dotyczące biżuterii ma Twoja ukochana. Jak to zrobić?

Poznaj gust wybranki

Nawet jeśli sądzisz, że dość dobrze znasz upodobania ukochanej, lepiej upewnij się co do kwestii biżuterii, aby nie popełnić błędu, który może Cię wiele kosztować. Wybór niewłaściwego pierścionka, choć teoretycznie nie powinien być szczególnie dużym zagrożeniem dla Waszego związku, może spowodować, że Twoja kobieta będzie niepocieszona i nieco zawiedziona faktem, iż nie znasz jej na tyle dobrze, na ile by tego oczekiwała. Zaoszczędzisz sobie kłopotów, jeśli zasięgniesz porady specjalistki w tej kwestii, czyli mamy, siostry bądź najlepszej przyjaciółki Twojej wybranki. Wprost poproś o pomoc w wyborze tego jedynego, właściwego pierścionka. Ważny jest nie tylko rodzaj kruszcu, z którego ma być wykonany oraz kamienia, ale też rozmiar – pamiętaj o tym!

A jednak brylant?

Uzyskałeś jednoznaczną informację, która potwierdziła Twoje najgorsze przypuszczenia? Twoja kobieta kocha brylanty lub inne drogocenne kamienie, których nie sposób zastąpić bardziej przystępną pod względem finansowym cyrkonią. Ale z drugiej strony wybranka jest na tyle wyrozumiała, że wcale nie żąda od Ciebie drogich prezentów, bo najważniejszy jest dla niej Wasz związek? To cudownie, ale pamiętaj o tym, że Wasze zaręczyny to zdarzenie jedyne i niepowtarzalne, które warto uczcić równie niepowtarzalnym, wymarzonym przez nią pierścionkiem, który przecież będzie z dumą nosić na palcu każdego dnia. Co teraz?

W pierwszej kolejności powinieneś dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i plan zaręczyn. Kiedy zamierzasz się oświadczyć i jaką kwotę do tego czasu jesteś w stanie odłożyć na zakup pierścionka? Jeżeli jest to suma niewystarczająca do zakupu upatrzonego pierścionka, rozważ dwie opcje – przesunięcie zaręczyn w czasie np. od miesiąc, dwa lub pożyczka na zakup biżuterii. Jeżeli zdecydujesz się na pożyczkę, bo nie chcesz dłużej zwlekać, nie działaj pochopnie. Zanim zaciągniesz kredyt w banku lub innej instytucji finansowej – sprawdź, czy bliscy nie mogliby udzielić Ci wsparcia gotówkowego. To najlepsze wyjście, bo oddasz pożyczone pieniądze bez żadnych odsetek i prowizji.

Gdy okaże się, że jedynym wyjściem jest kredyt, poświęć chwilę na zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi ofertami, aby w pełni świadomie móc wybrać najbardziej korzystną. Biorąc pod uwagę swoje możliwości, ustal dogodną wysokość rat i ostateczny termin spłaty. Dowiedz się też, jakie „koło ratunkowe” będziesz miał w przypadku nieterminowej spłaty, np. możliwość przedłużenia spłaty bez konsekwencji prawnych (zazwyczaj opcja za dodatkową opłatą), „wakacje od raty”, itp. Im lepiej przygotujesz się do zaciągnięcia pożyczki, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacisz zobowiązanie bez przeszkód i wejdziesz na nową drogę życia bez długów!