Jak dbać o męskie tenisówki?

Jak dbać o męskie tenisówki?

hiker-travel-trip-wander-163688Kto raz sprawił sobie tenisówki lub trampki i je założył, prawdopodobnie uczynił je pierwszym i ulubionym obuwiem w sezonie wiosenno- letnim. Są wygodne i uniwersalne, bo pasują do większości codziennych ubiorów, a co odważniejsi modowi gracze noszą je nawet z eleganckimi garniturami. Te, w jasnym kolorze wyglądają najciekawiej i dają najwięcej możliwości stylizacji. Mają jednak jedną wadę: najmocniej się brudzą. Jak o nie dbać, aby służyły nam w swoim pierwotnym kolorze i kształcie przez długie miesiące?

Ze względu na materiał tenisówek większość z nas w pierwszym odruchu wkłada je do pralki. Jest to oczywiście rozwiązanie skuteczne i szybkie, aby usunąć zabrudzenia, jednakże nie wróży ono naszym butom długowieczności.

Guma – najbardziej wrażliwy element tenisówek

Na cały wygląd trampek składa się materiał oraz gumowa podeszwa. Wrzucając tenisówki, lub co gorsza trampki, do pralki narażamy je nie tylko na działanie wysokiej temperatury (w niskiej skutecznie nie odpierzemy zabrudzeń), ale też długotrwałych wstrząsów i działania detergentów. W takich warunkach gumowe podeszwy szybko zżółkną, powyginają się lub, co gorsza – odkleją.

Wiele też zależy od zaleceń producenta dlatego zawsze należy się z nimi zapoznać. Warto też poczytać opinie innych użytkowników danych butów, którzy już zmierzyli się z tym tematem.

Pranie w pralce – jak to zrobić, aby nie zniszczyć tenisówek?

Jeśli już zdecydujesz się prać tenisówki w pralce, koniecznie wyjmij lub mocno poluzuj sznurowadła, a buty włóż do woreczka na bieliznę (najlepiej osobno).

Ustaw temperaturę maksymalnie na 40 stopni, a najlepiej skorzystaj z programu do prania butów. Zrezygnuj z wirowania, w zamian za to możesz owinąć buty ręcznikiem i delikatnie skręcić go z dwóch stron, aby pochłonął wodę z materiałowych części buta. Obuwie susz na powietrzu unikając pozostawiania go na pełnym słońcu, które niepotrzebnie podgrzeje gumę i spowoduje odkształcenia.

Jeżeli nie chcesz ryzykować, podejmij się czyszczenia tenisówek. Zasada jest prosta, unikamy całkowitego namaczania butów i czyścimy je mokrą szczoteczką lub szmatką nasączoną w wodzie z mydłem. Do tkaniny sprawdzi się też roztwór amoniaku, jednakże pamiętajmy o tym, aby na gumę nie stosować żadnego wybielacza, gdyż spowoduje to jej zżółknięcie.

Jak usunąć brzydki zapach z tenisówek?

Bez wyprania butów nie pozbędziemy się trwale brzydkiego zapachu. Dobrym sposobem jest jednak przepłukanie tenisówek w roztworze z octu. Jeśli chcemy jednak pozbyć się brzydkiego zapachu „na sucho”, pomaga wsypanie do nich suchej kawy lub intensywnych ziół jak tymianek, rozmaryn. Co istotne, można zapobiegać temu, aby w tenisówkach zadomowił się ostry i brzydki zapach. Biorąc po uwagę, że jest w nich sztuczna guma i często nienaturalne tekstylia, możemy z większą dyscypliną podchodzić do ich noszenia. Co robić? Bezwzględnie nosić do nich skarpetki – nawet w największe upały. Warto się do tego przekonać. Kiedy przyzwyczaimy się do cienkich stopek w tenisówkach, komfort noszenia będzie lepszy. Jeśli mamy problem z potliwością stóp, stosujemy do tenisówek specjalne talki i antyperspiranty, które ograniczą potliwość.