Opony rowerowe – czy cena ma znaczenie?

Opony rowerowe – czy cena ma znaczenie?

Opony rowerowe – czy cena ma znaczenie?

Cena ma znaczenie – to fakt, z którym trudno się nie godzić. Jednak nie zawsze to, co droższe jest najlepsze, jednak bardzo często. Zatem, jeżeli stoisz przez zakupem opon rowerowych masz nie mały orzech do zgryzienia. Wszak chcesz zaoszczędzić, ale jednocześnie nie chcesz kupić bubli. Zatem jaka jest prawda w przypadku opon do roweru. Czy tutaj cena wpływa na jakość?

Uniwersalna czy dedykowana? Rodzaj ma znaczenie

Znacie kogoś, kto kupuje opony samochodowe w supermarkecie? My niestety tak, a jak wiadomo w przypadku takich opon korzystna jest tylko cena, wszak o żadnej jakości nie może być mowy. A czy tak samo jest w przypadku opon rowerowych? Otóż nie do końca. Dostępne są opony dedykowane do roweru np. górskiego, miejskiego, czy też szosowego, ale jednocześnie można zdecydować się na zakup opony uniwersalnej, czyli semi slick. W tym przypadku polecana jest ona dla osób, które lubią jazdę po asfalcie, ale i po bardziej wymagających ścieżkach i nierównym terenie. Jednak jak można się domyślić takie uniwersalne rozwiązanie choć ogólnie się sprawdza, tak nie daje już takiej szybkości, jak gdybyśmy zakupili opony szosowe. A jeżeli chodzi o cenę opon przeznaczonych do danego typy roweru, jak i tych uniwersalnych to oscyluje ona na podobnym poziomie.

Gdzie kupujesz opony do roweru?

Zakupy w supermarkecie zapewniają oszczędność, wszak ceny są w nim najniższe porównując np. do delikatesowych sklepów. Ale z jakością to bywa różnie. Podobnie rzecz ma się, jeżeli chcesz zakupić opony rowerowe w pierwszym lepszym supermarkecie. Cena na pewno Cię zachwyci, ale jakość już niezupełnie. Otóż trudno liczyć, że w markecie, gdzie najwięcej znajduje się produktów spożywczych znajdziesz swoistą perełkę. Inaczej rzecz wygląda, jeżeli zdecydujesz się na zakup w profesjonalnym sklepie rowerowym. Tam nie tylko masz ogromny wybór, ale również możesz znaleźć naprawdę doskonałe modele i to w różnych przekrojach cenowych. Przy czym zawsze możesz liczyć też na pomoc sprzedawcy, który ci doradzi najlepsze rozwiązanie. Jednocześnie w wielu profesjonalnych sklepach pracują miłośnicy jednośladów, którzy nie sprzedają bubli, wszak rowery są ich hobby. Zatem chyba nie masz wątpliwości, gdzie zakupić opony?

Ogumienie jest ważne dla Twojego bezpieczeństwa

O ile, jeżeli jesteś cyklistą okazjonalnym i na rowerze jeździć raz na rok, albo i rzadziej to zapewne sama jakość ogumienia nie ma dla ciebie dużego znaczenie, o tyle inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które dojeżdżają do pracy rowerem, czy po prostu lubią jazdę na jednośladzie. Jeżeli zakupicie opony za około 30 zł to nie pojeździcie na nich długo, a jednocześnie takie modele nie są bezpieczne, gdyż nie tylko bardzo szybko się zużywają, ale są również źle wyważone. Bardzo często odkleja się bieżnik, nie wspominając już o parciejącej gumie. Efekt? Jazda nie jest ani przyjemna, ani też bezpieczna. Z kolei dobre ogumienie jest wzmocnione. Często producenci stosują dodatkowe wkładki, czasami bywają to wzmocnione ściany. Oczywiście cena takich opon rowerowych jest wyższa, ale czy na bezpieczeństwie można oszczędzać?

Opona drutowa i zwijana- różnica w cenie, a czy w jakości?

Dostępne są zarówno opony drutowe, jak i zwijane. Te pierwsze mają niższą cenę i zazwyczaj stosuje się je do rowerów z dolnej półki cenowej. Z kolei opony zwijane dedykowane są dla profesjonalistów. A co z jakością? Otóż w jednym i drugim przypadku można znaleźć świetne modele. Jednak jeżeli chodzi o opony zwijane to są one z lepszej jakości materiałów, które są dodatkowo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tutaj często stosuje się kewlarowe włókna. Takie opony rowerowe są też lżejsze. Ale te druciane łatwiej z kolei wymienić i nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na producenta, a nie tylko na cenę.

Czy cena ma znaczenie? Jasne, że tak. W przypadku opon rowerowych ma naprawdę olbrzymie znaczenie. Otóż wysokiej jakości modele są zwyczajnie lepsze, wszak zostały wykonane z bardziej trwałych i odpornych materiałów. A co również bardzo ważne zapewniają one wygodniejszą jazdę i osiągi, a przy tym są bezpieczniejsze.