Ogród w mieście

Ogród w mieście

Ogród w mieście

Dla ludzi mieszkających w blokach, często jedyną alternatywą na kawałek własnego ogrodu jest zakup działki. Jak ją urządzić, aby przynosiła jak najwięcej radości?

Działka to miejsce, gdzie ludzie mieszkający w blokach, chętnie spędzają każdą wolną chwilę. Na działce można spotkać się w weekend przy grillu i spędzić miło czas z dala od osiedlowego gwaru. Co powinno znaleźć się na typowo rekreacyjnej działce?

Rośliny na działkę rekreacyjną

Jeśli głównym celem posiadania działki jest rekreacja, na pewno nie będziemy na niej sadzić warzyw. Ogródek warzywny wymaga bowiem ciągłej pracy i w efekcie może nas męczyć, zamiast przynosić upragniony relaks. Działkę rekreacyjną najlepiej obsiać trawą. Pielęgnacja trawnika ogranicza się bowiem do koszenia go co jakiś czas. Można również postawić na krzewy. Pięknie wyglądająca hortensja jest bardzo efektowna i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Skalniak to również bardzo fajne rozwiązanie na typowo rekreacyjnej działce. Co prawda założenie skalniaka wymaga dosyć dużego nakładu pracy, lecz raz zrobiony, żyje własnym życiem.

Altana

Altana nie jest koniecznością, aczkolwiek bardzo się przydaje. Można w niej schować się przed deszczem, a w upalne schronić przed słońcem. Jeśli już decydujemy się na altanę na działce powinna być ona solidna i estetyczna, ponieważ w okresie od wiosny do jesieni jest często traktowana jako letni dom. Ładna elewacja i  blachodachówka na dachu sprawią, że altana będzie ozdobą działki i dumą właścicieli. Należy również pamiętać o zamontowaniu rynien. Źle odprowadzana woda może bowiem uszkodzić elewację, a tym samym będziemy narażeni na częstsze jej remonty i niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Składzik na narzędzia

Na działce rekreacyjnej nie potrzeba ogromnej ilości narzędzi. Niemniej jednak kosiarka, wąż ogrodowy, grabie, grill i akcesoria do grilla muszą być schowane i zabezpieczone. Przechowywanie tych wszystkich rzeczy w altanie nie jest dobrym pomysłem, gdyż w mgnieniu oka miejsce, które ma służyć do odpoczynku, zamieniłoby się w zabałaganioną komórkę. Warto więc pomyśleć o specjalnym składziku na narzędzia. Blacha trapezowa to idealny materiał do budowy takiego pomieszczenia. Składzik narzędziowy najlepiej postawić w dyskretnym miejscu np. za altaną czy w rogu działki.