Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu i ile kosztuje?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu i ile kosztuje?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu i ile kosztuje?

Każdy kierowca marzy o własnym samochodzie. Oczywiście najlepiej, gdyby był nowy, jednak czasem trudno sobie na to pozwolić pod kątem finansowym. Znalezienie pojazdu używanego, który będzie w dobrym stanie i jednocześnie nie nadwyręży naszego budżetu, jest czasochłonne i nerwowe. W końcu łatwo natknąć się na sprzedawcę, który nie postąpi z nami uczciwie i np. celowo nie wspomni o wadach samochodu tylko po to, by nakłonić nas do zakupu. Co w przypadku, kiedy nie mamy wolnego czasu, żeby zajrzeć do dobrze ocenianych komisów i obejrzeć interesujące nas auta? Możemy się zdecydować na wynajem długoterminowy. 

Wynajem długoterminowy samochodów – co to jest?

Mówiąc prosto, taka forma wynajmu polega na udostępnieniu klientowi samochodu na określony czas, który będzie zawarty w umowie podpisanej przez obie strony. To firma wynajmująca odpowiada za zakupienie samochodu, ponosi też najważniejsze koszty związane z jego utrzymaniem. W związku z tym wynajmujący pozostaje właścicielem auta, pojazd jest zarejestrowany na niego, ale my, jako klient, możemy korzystać z niego według swoich potrzeb.

W umowie znajdzie się także wysokość miesięcznego czynszu najmu, a wypożyczalnia samochodów ustala z nami roczny limit kilometrów. Po jego przekroczeniu będziemy musieli zapłacić dodatkowo. Sam kontrakt wiąże przeważnie na 2-5 lat. Po tym okresie musimy zwrócić auto właścicielowi, jego wykupienie niestety nie jest zazwyczaj możliwe.

Kto może się zdecydować na wynajem długoterminowy samochodu?

To dobre rozwiązanie zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Znacząco zmniejsza to koszty związane z posiadaniem samochodu. Jeśli jednak istnieje szansa, że przebieg będzie bardzo duży, wtedy lepiej zastanowić się nad zakupem własnego auta. 

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

Cena jest oczywiście uzależniona od modelu wybranego samochodu. Zawarcie umowy najmu może się odbyć z wykorzystaniem wkładu własnego, ale nie jest to konieczne. O kosztach miesięcznego czynszu decyduje tzw. wartość rezydualna, która uwzględnia typ samochodu, okres wynajmu, limit kilometrów oraz sam rodzaj samochodu i jego wyposażenie. W związku z tym cena jest dopasowywana indywidualnie do klienta.