Poduszka dla niemowlaka - czy jest potrzebna?

Poduszka dla niemowlaka – czy jest potrzebna?

Poduszka dla niemowlaka - czy jest potrzebna?

Już zanim na świat przyjdzie nasze dziecko, kompletujemy całą wyprawkę. Wózek, rożki, ubranka, łóżeczko, a także inne akcesoria do spania. Przy zakupie wyposażenia do łóżka stajemy jednak przed pytaniem: co z poduszką? Czy poduszka jest w ogóle potrzebna niemowlakowi, czy może wręcz przeciwnie – stanowi dla niego zagrożenie? Sprawdźcie!

Czy poduszka dla niemowlaka jest w ogóle potrzebna?

Noworodki śpią zupełnie inaczej niż my – zarówno jeśli chodzi o cykl snu, jak i o układ ciała. Napięcie mięśniowe, a także koordynacja nerwowo-mięśniowa są zupełnie inne niż u dorosłego człowieka. Nic dziwnego, że maluchy maja także inne potrzeby, jeśli chodzi o zapewnienie komfortowego snu.

Bardzo często wychodzimy z mylnego założenia, że tak jak nam jest niewygodnie bez poduszki, tak i niemowlakom może być mało komfortowo. Biorąc jednak pod uwagę wspomniane już napięcie mięśniowe, proporcje ciała czy koordynację, można dojść do wniosku, że poduszka niemowlakowi jest całkowicie zbędna, a wręcz może być niebezpieczna. Dlaczego?

Przede wszystkim poduszka pod głową zaburza ułożenie ciała dziecka, które powinno pozostać w linii prostej. Przyczynia się do powstania asymetrii napięcia mięśniowego w szyi, zwiększa ryzyko zaburzeń w kształtowaniu się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa czy zaburza rozwój prawidłowej postawy ciała.

Nie można również pominąć tak ważnego zagrożenia, jakim jest SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Dla noworodka niebezpieczne mogą się okazać zarówno duże, miękkie elementy, jak i wszelkie wystające elementy, takie jak wstążeczki, guziczki czy wystające rogi poduszek. 

Poduszka dla dziecka – kiedy ją zakupić?

Oczywiście przychodzi taki czas, że poduszka dla dziecka jest niezbędna. Warto jednak obserwować swoje dziecko, ponieważ każde rozwija się w swoim tempie. Zwykle jednak poduszka wprowadzana jest wtedy, gdy maluch swobodnie się porusza i przekręca z boku na bok. Jednak również wtedy nie przesadzajmy ani z rozmiarem, ani z grubością poduszki. Najlepiej postawić na cienką i płaską poduszeczkę, które nie spowoduje nieprawidłowego wygięcia szyi.

Więcej produktów do spania dla dzieci znajdziecie na: https://expertsnu.pl/.