narzedzia do garazu

Narzędzia, które warto mieć w swoim garażu

narzedzia do garazu

Czy domowy garaż musi być jedynie miejscem do parkowania auta? Oczywiście, że nie, i dlatego warto zorganizować w nim swój przydomowy warsztat. Odpowiednie skompletowanie wyposażenia pozwoli wykonać wiele prac przy naprawach samochodu i sprzętów domowych bez konieczności płacenia za nie fachowcom. Pora dowiedzieć się, co przyda się w garażowym warsztacie.

Co kupić najpierw? Przydatne meble warsztatowe

Nim rozpocznie się kompletowanie narzędzi do różnego rodzaju napraw, trzeba zadbać o sprzęty ułatwiające wykonywanie pracy. Choć tylko część z nich jest niezbędna, warto zastanowić się też nad tymi dodatkowymi. Dzięki nim wiele zadań uda się wykonać szybciej i w bardziej komfortowych warunkach. Co więc należy kupić? Użyteczne będą:

  • stół warsztatowy;
  • stołek na kółkach;
  • leżanka garażowa.

Stół warsztatowy

Ten mebel to podstawowy element wyposażenia garażowego warsztatu. W przeciwieństwie do stołu kuchennego lub salonowego ma on wzmocnioną konstrukcję, co nieraz przyda się, gdy w naprawę przyjdzie włożyć więcej siły. Oprócz odpornych na uszkodzenia blatu i nóg, w takich sprzętach nie brakuje też szuflad, w których można trzymać narzędzia.

Warto również zastanowić się nad zakupem modelu z rozkładanym blatem. Po odchyleniu jego część posłuży on jako tablica na najczęściej używane narzędzia. Jeśli upatrzony stół nie ma takiego elementu, planszę do wieszania podręcznych przyborów można dokupić. Najlepiej nabyć stół wyposażony w niezwykle przydatne w majsterkowaniu imadło.

Stołek i leżanka na kółkach

Praca na stojąco, szczególnie przez dłuższy czas, prowadzi do bólu kręgosłupa. By nie trzeba było się zbyt mocno schylać, warto kupić specjalny warsztatowy taboret. W odróżnieniu od domowych odpowiedników takie sprzęty wyposażone są w kółka ułatwiające przemieszczanie się np. wzdłuż stołu warsztatowego.

Stołek na kółkach nie jest tak niezbędny, jak solidny stół warsztatowy, ale znacznie zwiększy komfort i tempo pracy. Z tego samego powodu najlepiej kupić leżankę. Przyda się przede wszystkim, gdy trzeba będzie wykonać naprawę w podwoziu auta. Co więcej, leżanka zapewni doskonałą izolację od chłodnej posadzki.

Czym oświetlić miejsce pracy? Praktyczne lampy

Po zakupie najpotrzebniejszych sprzętów należy jeszcze zastanowić się nad skompletowaniem akcesoriów oświetleniowych. Podstawowe źródło światła, jakim jest lampa sufitowa, wystarczy tylko do części prac. Do zadań wymagających większej precyzji przyda się m.in. niewielki reflektor na statywie. Czasem jednak nawet on nie wystarczy. Wszędzie tam, gdzie postawienie lampy nie zapewni dostatecznego doświetlenia, sprawdzi się latarka czołówka.

Niezależnie od rodzaju oświetlenia, warto wybrać model z diodami LED. Generują one dużo mocniejsze światło niż lampki i latarki wykorzystujące żarówki. Dodatkową zaletą LED-ów jest energooszczędność. Dzięki tej właściwości będzie można rzadziej wymieniać baterie w reflektorze lub czołówce.

Klucze, kombinerki i wkrętaki – podstawowe wyposażenie garażu

Po skompletowaniu sprzętów ułatwiających majsterkowanie pora na zakup narzędzi. Co bywa naprawdę konieczne do dokonywania napraw? Praktyczna walizka z zestawem najpotrzebniejszych przyborów. Dzięki niej utrzymanie porządku w garażu będzie prostsze. Przechowywanie przyrządów w walizce pozwala też szybciej je znaleźć, a do tego ogranicza ryzyko ich zgubienia. W takiej walizce powinny być przede wszystkim klucze:

  • nastawny z regulacją szerokości szczęk;
  • imbusowe o różnych wielkościach;
  • torx z końcówkami w wielu kształtach;
  • do świec zapłonowych;
  • do filtra oleju.

Oprócz tego w domowym warsztacie nie powinno zabraknąć również wkrętaków. W celu zmniejszenia ilości przedmiotów najlepiej kupić przyrząd z wymiennymi końcówkami. Prace można sobie jeszcze dodatkowo ułatwić, wybierając model automatyczny. Dzięki niemu wystarczy trzymać narzędzie, które samo wkręci śrubę. W przydomowym warsztacie przyda się ponadto śrubokręt z izolacją na rękojeści i namagnesowaną końcówką do prac przy urządzeniach elektrycznych. W garażu niezbędne są też kombinerki i wiertarka.

Podnośnik – niezbędne narzędzie do naprawy samochodu

Zakup podnośnika pozwoli na wykonanie dowolnych napraw samochodu, a tym samym zaoszczędzenie na opłatach za wizyty w serwisach. W tym przypadku majsterkowanie można stać się wygodniejsze. By tak się stało, najlepiej wybrać model automatycznie podnoszący pojazd. Poza tym należy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa, czyli:

  • maksymalny udźwig;
  • minimalną grubość posadzki, na której można postawić podnośnik;
  • rodzaj podłoża wymagany przez producenta (beton określonej klasy).

Pozostałe istotne parametry techniczne podnośnika, o których trzeba pamiętać przy zakupie, to:

  • szybkość podnoszenia i opuszczania pojazdu;
  • szerokość ramion podnośnika;
  • napięcie potrzebne do zasilania i maksymalna moc napędu (w przypadku modelu automatycznego).

Co ważne, z podnośnika nie korzysta się od razu po zakupie. Fakt ten należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Kontrolerzy sprawdzą m.in. mocowanie przyrządu. Z tego powodu jego montaż najlepiej zlecić profesjonalistom. Nawet jeśli jest ono właściwe, trzeba jeszcze dokupić specjalne podstawki, na których osadza się pojazd, czyli kobyłki. W garażu nie może zabraknąć też klinów wsuwanych pod koła, by auto nie stoczyło się ze stanowiska, na którym trwa naprawa.

Myjka ciśnieniowa do utrzymania czystości w garażu

W trakcie wszelkiego rodzaju napraw nietrudno o wyciek płynów eksploatacyjnych samochodu i inne zabrudzenia. Do ich szybkiego i skutecznego pozbycia się najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową. Wyposażony w dyszę sprzęt daje możliwość precyzyjnego kierowania strumieniem wody, a tym samym dotarcia do trudno dostępnych zakamarków pomieszczenia.

Myjka ciśnieniowa służy nie tylko do pielęgnacji garażu, ale też auta. Przy jej pomocy da się umyć zarówno nadwozie, jak i podwozie oraz komorę silnika. Dzięki myjce można ponadto zadbać o inne sprzęty i przestrzenie. Przyda się choćby do czyszczenia podjazdu, chodnika przed wejściem do domu i narzędzi.