zakup nowego smartfona z androidem

Na co zwracać uwagę przy zakupie nowego smartfona z Androidem? Część 1

Użytkownicy smartfonów Apple mają co do wyboru urządzenia raczej dość proste zadanie. Z większym bogactwem wyboru mierzą się za to zwolennicy Androida. Duża liczba producentów i modeli wykorzystujących ten system to z jednej strony błogosławieństwo, z drugiej – utrudnienie zadania znalezienia urządzenia odpowiedniego zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i ceny. Na szczęście po krótkiej lekturze stanie się ono łatwiejsze.

Pojemność akumulatora i szybkość ładowania

W recenzjach smartfonów kwestia akumulatora zawsze jest podnoszona jako ważna, ale nigdy jako kluczowa. Tymczasem od niej właśnie należy zacząć wybór urządzenia. Pojemność to przecież niezawodność rozumiana jako możliwość polegania na sprzęcie przez cały dzień, a nawet dłużej. W przeważającej większości modeli wynosi ona 4000-5000 mAh. Najlepiej wybrać urządzenie z większym ogniwem, o ile oczywiście jego pozostałe parametry techniczne także skłaniają do zakupu. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na:

  • optymalizację systemu, przekładającą się na długość działania;
  • maksymalne tempo ładowania.

Czas działania na jednym ładowaniu

Optymalizacja systemu mierzona jest jako SoT (Screen on Time), czyli średni czas, jaki jest potrzebny do rozładowania smartfona od 100% do 0%. Wyniki podawane przez producentów sprzętu zwykle są nieco zawyżone, przez co najlepiej polegać na recenzjach. Co ważne, trzeba pamiętać, że SoT mierzy się przy jasności ekranu na poziomie 50%, kilkunastu otwartych zakładkach w przeglądarce oraz włączonej aplikacji do streamingu muzyki.

Szybkość ładowania

Żadna osoba recenzująca dany smartfon nie przewidzi, ile czasu na jednym ładowaniu będzie on działał użytkownikowi. Z tego powodu SoT należy traktować tylko jako wskazówkę. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku czasu ładowania. Zależy on od mocy ładowarki, która mierzona jest w watach (W). Najlepiej, by było ich jak najwięcej. Należy jednak pamiętać, że bardzo szybkie uzupełnianie energii długofalowo negatywnie wpływa na pojemność akumulatora.

Gdy nie ma konieczności, warto ładować go wolniej, a w związku z tym mieć zarówno szybką, jak i zwykłą ładowarkę o mocy 5 W. Najprawdopodobniej przynajmniej jedną z nich i tak trzeba będzie dokupić. Obecnie producenci nie zawsze dokładają tę mocniejszą. Mało tego, coraz częściej w fabrycznym pudełku nie ma nawet kostki, a jedynie przewód USB-C.

Rodzaj, rozdzielczość, PPI i jasność ekranu

Smartfon to multimedialne centrum rozrywki, a w związku z tym powinien mieć szczegółowy ekran generujący miliony barw. Duży, świecący prostokąt to jednak główny winowajca ubywających procentów naładowania akumulatora. Jak w takiej sytuacji połączyć wspaniałe wrażenia wizualne z funkcjonalnością? To proste – wybrać model z ekranem OLED. Należy zwrócić uwagę także na jego szczegółowość.

Ekrany LCD i OLED – różnice

Osoby szukające smartfona zachwycającego kolorami, a przy tym energooszczędnego, mają możliwość wyboru spośród dziesiątek modeli z matrycą OLED. W przeciwieństwie do matryc LCD nie zawsze świeci on na całej swojej powierzchni. Czarne partie ekranu nie są podświetlane w ogóle, co pozwala wydłużyć czas działania na jednym ładowaniu. O tym, jak przydaje się ta technologia, można się przekonać, gdy porówna się czas pracy urządzenia w trybach jasnym i ciemnym.

OLED i jego warianty nazywane różnie przez poszczególnych producentów (AMOLED, P-OLED itp.) to nie tylko perfekcyjna czerń, ale także inne barwy. Na ich dokładne odwzorowanie wpływa, ponownie, świecenie (lub nie) samych pikseli, bez dodatkowego podświetlenia pod nimi. Właśnie dlatego zieleń jest soczysta, czerwień – krwista, a inne kolory równie wyraziste. Nie wszyscy jednak lubią takie odcienie. Producenci o tym wiedzą, dzięki czemu użytkownicy wielu smartfonów mogą wybrać tryb reprodukcji barw jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Rozdzielczość, PPI i jasność

Projektanci smartfonów już kilka lat temu odeszli od tworzenia urządzeń z ekranami w proporcjach 16:9, czyli takich, jakie montuje się w większości laptopów i telewizorów. Z tego powodu rozdzielczości wyświetlaczy w telefonach bywa nietypowa i wynosi np. 3088 x 1440 pikseli. Zamiast niej lepiej więc porównywać PPI, czyli zagęszczenie pikseli na cal (pixels per inch). Wysoką szczegółowością cechują się ekrany, w których wartość ta wynosi 400 lub więcej.

Ostatnia ważna właściwość ekranu to liczona w nitach jasność. Od niej zależy, czy wyświetlane treści będą wyraźnie widoczne w ostrym świetle. Za dobry można uznać sprzęt zdolny wygenerować 500-600 nitów przy zwykłym użytkowaniu. Co to oznacza? W celu zachęcenia do zakupu producenci często podają jasność szczytową wynoszącą nawet trzy razy tyle, co przeciętna. Ekran tak mocno świeci jednak na ogół tylko po włączeniu trybu HDR w aparacie.

Pamięć na pliki użytkownika, RAM i procesor

Aplikacje ważą coraz więcej, podobnie jak zdjęcia wykonywane coraz lepszymi aparatami. Co więcej, smartfon to dziś podstawowe narzędzie dające dostęp do wszelkiego typu usług. Przy wyborze urządzenia trzeba też uwzględnić, że od podanej w specyfikacji technicznej liczby należy odjąć kilka do kilkunastu GB zajmowanych przez system operacyjny. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na szybkość działania smartfona.

Optymalna pojemność pamięci na pliki

Miejsca na dane nie może być zbyt mało, ale nie zawsze należy kierować się cyframi ze specyfikacji technicznej. Właśnie dlatego warto wybrać sprzęt mający przynajmniej 64 GB pamięci na dane użytkownika. Taka pojemność dysku to jednak minimum dla osób potrzebujących smartfona do podstawowych czynności bądź przechowujących niemal wszystkie pliki w chmurze.

Za optymalne można uznać urządzenie mające 128 GB pamięci wewnętrznej lub nawet więcej. Dobrze jest się jednak zastanowić, jak dużo uda się jej wykorzystać. W sprzedaży są modele z dyskami liczącymi 512 GB, a nawet 1 TB miejsca na dane. Jeśli tak pojemny dysk nie jest konieczny, nie warto dopłacać za dodatkowe gigabajty.

Pojemność pamięci RAM

Pod pojęciem RAM kryje się pamięć tymczasowa, czyli decydująca o tym, ile procesów w tle urządzenie może jednocześnie utrzymać. Innymi słowy, to właśnie od niej zależy, jak wiele aplikacji może działać naraz. Im pojemniejsza pamięć RAM, tym więcej z nich można szybko z powrotem włączyć, a do tego mniej będzie takich, które będą mimo tego uruchamiać się od nowa. Za minimum dla Androida można uznać 4 GB. Rozsądniejszym wyborem jest jednak urządzenie mające 6 GB lub nawet 8 GB RAM.

Procesor

Pamięć RAM ma duży wpływ na szybkość działania smartfona, ale nawet duża jej pojemność nie wystarczy bez odpowiednio mocnego procesora. Na szczęście zagłębianie się w szczegóły specyfikacji technicznej nie jest niezbędne, żeby wybrać dobry sprzęt pod tym kątem. Najważniejsze, co trzeba zapamiętać, to liczba rdzeni i taktowanie zegara procesora.

W topowych modelach tych pierwszych montuje się zwykle osiem. Jedna połowa jest energooszczędna i działa, gdy procesor nie musi pracować pod dużym obciążeniem, np. w trakcie przeglądania stron internetowych. Pozostałe rdzenie są wydajne, co pozwala choćby na płynną rozgrywkę w zaawansowane graficznie produkcje. Zegar w takich smartfonach pracuje z częstotliwością przekraczającą zwykle 3 GHz.