Kup pan wiertarkę

Kup pan wiertarkę

wiertarka
Wiertarka to podstawowy element wyposażenia domu. Składanie mebli, wwiercanie kołków rozporowych, mocowanie półek – bez wiertarki z tymi zadaniami sobie nie poradzimy. O czym warto pamiętać przy zakupie tego sprzętu?

Na co dzień, czy od święta?

Podstawowe kryterium wyboru wiertarki to przeznaczenie tego sprzętu. – Oprócz standardowego wiercenia, wiertarka może służyć do mieszania farb i zapraw, do kłucia w betonie, czy też szlifowania – mówi Jacek Grabarczyk z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. – Jeśli kupujemy urządzenie wykorzystywane sporadycznie to warto kierować się przede wszystkim ceną. Jeśli planujemy raz na jakiś czas powiesić obrazek, czy kinkiet to wystarczą wiertarki o mocy do 500 – 600W. Bez problemu poradzą sobie one z prostymi pracami – dodaje Grabarczyk. Natomiast jeśli potrzebujemy urządzenia do pracy codziennej to warto postawić na niezawodność i możliwość serwisowania. Najtańsze sprzęty z reguły nie są naprawiane, bo to się producentom najzwyczajniej nie opłaca. W przypadku droższych produktów i lepszych marek dostęp do serwisu i możliwość naprawy urządzenia z reguły są standardem.

Wiertarki i wkrętarki

Oczywiście istnieją różne odmiany wiertarek, a dla niektórych użytkowników, zamiast zakupu klasycznej wiertarki, korzystniejszy może okazać się zakup wiertarko-wkrętarki akumulatorowej. Oprócz dokręcania wkrętów, sprawdzi się przy okazji wiercenia w metalu, drewnie czy płytach gipsowych. Dodatkową zaletą takiego sprzętu jest jego mobilność. Do ciężkich prac w kamieniu czy betonie (np. częsta praca w blokach z tzw. wielkie płyty) najlepsza będzie młoto-wiertarka. Posiada ona dużą moc, mechanizm udaru pneumatycznego i opcję kłucia.

Moc, udar i obroty

– Najważniejsze parametry na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki to jej moc. Generalnie im moc większa, tym lepiej, ponieważ wiertarka mocniejsza ma większe możliwości wiercenia i dłuższa żywotność – mówi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl. Ważne są też parametry prędkości obrotowej, liczby udarów na minutę (tutaj podobnie – im wyższe wartości tym wiertarka bardziej wydajna i dająca możliwość wiercenia w trudniejszych materiałach) i średnice wiercenia w różnych materiałach (im większa moc, tym większą średnicę wierteł można stosować). Nie bez znaczenia jest też ilość biegów (przeważnie jeden lub dwa), bo w przypadku dwóch biegów można dostosować prędkość do obrabianego materiału. Kupując wiertarkę warto poszukać takiej, która wyposażona będzie w udar. Dzięki temu wiercenie w podłożach i ścianach z kamienia, czy betonu będzie dużo łatwiejsze.

Ważne rzeczy na które także trzeba zwrócić uwagę to:

zmiana kierunku obrotów,
długość kabla (im dłuższy tym oczywiście lepszy),
dodatkowe akcesoria (walizka lub kufer do przechowywania i przenoszenia, wiertła),
waga urządzenia,
dodatkowe funkcje (antypoślizgowa rączka, lampka itd.).

Zaciski i wiertła

Przy wyborze wiertarki nie bez znaczenia jest także rodzaj zacisku stosowanego w urządzeniu. Zasadniczo są dwa typy: klasyczny uchwyt kluczykowy, gdzie aby zamontować lub wymontować wiertło należy użyć specjalnego kluczyka; uchwyt samozaciskowy, gdzie kluczyk nie jest potrzebny – wystarczy dokręcenie dłonią. Niewątpliwie szybsze i wygodniejsze jest to drugie rozwiązanie. Należy także zwrócić uwagę na to z czego wykonane są uchwyty i ich obudowy. Warto szukać wiertarek o obudowach metalowych. Przy najmocniejszych wiertarkach i młoto-wiertarkach mocowane są specjalne uchwyty samozatrzaskowe przystosowane wyłącznie do wierteł z kocówką montującą SDS.

Jednak wiertarka sama dziury nie wywierci. Do kompletu potrzeba także wierteł. Większość producentów elektronarzędzi ma własne serie wierteł i akcesoriów. Dobre wiertło to połowa sukcesu i warto o tym pamiętać. Najpopularniejsze są wiertła cylindryczne, o okrągłym przekroju, mocowane poprzez zwyczajne dokręcenie zacisku. Wiertarki z najwyższą siła udaru przystosowane są do pracy ze specjalnymi rodzajami wierteł o końcówkach SDS i SDS max.

Dla profesjonalistów

W przypadku majsterkowiczów często wykorzystujących wiertarkę warto zainwestować w lepszy niż najtańszy marketowy sprzęt. Większa moc, udar, regulacja obrotów – to bardzo pomocne opcje przy remoncie. Istotna jest też marka produktu. Nie musi to być od razu model z najwyższej półki, ale warto dołożyć kilka złotych i kupić sprzęt solidnej firmy.

Gdy mowa o zakupie wiertarki do firmy, na budowę lub wszędzie gdzie będzie ona intensywnie i regularnie używana, to nie warto oszczędzać. Trzeba zainwestować w markowy i dobry sprzęt, który nie będzie nam sprawiał kłopotów i niespodzianek, a w razie awarii nie będzie problemów z jego szybką i sprawną naprawą. Wiertarki w firmach budowlanych są jednym ze środków do zarabiania pieniędzy, więc wszelkie oszczędności przy zakupie, mogą okazać się tylko pozorne.