Kredyt gotówkowy: jak zaciągać go rozsądnie?

Kredyt gotówkowy: jak zaciągać go rozsądnie?

pexels-photo-259132Jeszcze do niedawna zaciąganie kredytów nie kojarzyło się Polakom zbyt dobrze. Czasy jednak zmieniły się i coraz częściej sięgamy po tej rodzaj finansowania naszych potrzeb. Kredyt gotówkowy może być rozwiązaniem naszych finansowych problemów, ale tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Określ swoje potrzeby

Jeśli w Twoim życiu pojawiły się nieplanowane wydatki, na które nie posiadasz bieżących oszczędności, kredyt gotówkowy jest oczywistym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie jesteś w sytuacji naglącej, niecierpiącej zwłoki, dobrze przemyśl czy aby na pewno jest to najlepszy pomysł na zebranie funduszy. Dopiero jeśli będziesz co do tego przekonany, wybierz się do banku po kredyt.

Dobrym rozwiązaniem jest również właściwe i wnikliwe oszacowanie kwoty jaka jest wam potrzebna do pożyczenia. Nie należy brać pożyczki na zasadzie „mniej więcej”. Pamiętajcie, że kredyt również was kosztuje. Im większą jego kwotę pożyczacie, tym większą wartość odsetek będziecie spłacać.

Wybieramy bank i ofertę kredytową

Właściwego wyboru banku najprościej dokonać przeglądając strony internetowe oraz czytając opinie klientów. Najbezpieczniej wybierać te banki, które są obecne na polskim rynku wiele lat oraz te, z którymi mieliście wcześniej pozytywne doświadczenia. Daje wam to gwarancję dobrze przebiegającej współpracy oraz pewność, co do pozycji rynkowej waszego przyszłego kredytodawcy.

Przeglądając oferty banków warto też sprawdzić, czy jest on skory do negocjowania wartość oprocentowania kredytu oraz prowizji. Niekiedy banki mają bardzo promocyjne oferty kredytowe dla nowych klientów, jednakże warto zacząć wizytę od swojego banku, w którym posiadamy konto. Banki mogą być bardziej elastyczne w negocjacjach, ze swoimi własnym klientami.

Czy promocje zawsze są korzystne?

Niestety nie. Bardzo często oferty promocyjne zawierają ukryte koszty, których nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka. Nie należy więc ulegać nadmiernemu entuzjazmowi a dokładnie przejrzeć ofertę oraz przeczytać jej umowę. Warto pamiętać, że im więcej w umowie „gwiazdek” i „małego druku”, tym mniej korzystne warunki może ona zawierać.

Nawet jeśli oprocentowanie kredytu oraz prowizja są wyjątkowo niskie, koniecznie sprawdźcie inne opłaty zawarte w umowie. Wśród nich zapewne pojawią się dodatkowe ubezpieczenia kredytu czy konieczność założenia płatnego konta. Sprawdźcie także, czy mimo niskiego oprocentowania, promocja nie zawiera bardzo wysokich opłat przygotowawczych bądź za rozpatrzenie wniosku!

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

To, co szczególnie powinno przykuć waszą uwagę to rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO, czyli całkowity koszt kredytu jaki będziecie musieli ponieść. To najważniejsza wartość, która powie wam ile bank zarobi na waszym kredycie, czyli ile za niego zapłacicie. Wybierając oferty kredytowe koniecznie zwracajcie na niego uwagę!

Czego się wystrzegać?

Kredyt gotówkowy powinien służyć zrealizowaniu jasno sprecyzowanego celu. Nie powinniście go zaciągać, jeśli ma on służyć tylko i wyłącznie poprawieniu statusu waszego codziennego życia, bądź chęci chwalenia się zakupem nowych rzeczy. Może was to doprowadzić do pętli zadłużeń, z których trudno wam będzie wybrnąć.

Pamiętajcie również, że kredyt należy spłacać. Oznacza to, że jego raty będą przez jakiś czas obciążać wasz domowy budżet. Należy więc racjonalnie planować wszelkie wydatki tak, aby nie stracić płynności finansowej. Tylko w takim przypadku zaciągnięte zobowiązanie pomoże wam rozwiązać problemy i nie narazi na dodatkowe koszty.