Kominy stalowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Kominy stalowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Kominy stalowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Do wykonania kominów wykorzystuje się różne rodzaje materiałów. Wśród nich znajduje się również blacha stalowa o odpowiednich właściwościach, która zapewnia wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia. Co warto wiedzieć na temat kominów stalowych? Zobacz, jakie są ich główne zalety i zastosowanie!

Z czego składają się kominy stalowe?

Kominy stalowe są rodzajem kominów używanych zarówno w formie wkładów kominowych umieszczanych w obudowie, jak i jako kominy bez takiej osłony, na przykład jako kominy zewnętrzne, które wychodzą ze ściany budynku.

Najczęściej budowa kominów stalowych – https://kominprofil.pl/kominy-stalowe-przemyslowe-i-budowa-kominow-stalowych/ bazuje na wykorzystaniu rur o okrągłym przekroju, które wykonane są z odpowiedniego gatunku stali kwasoodpornej. Duże znaczenie ma wtedy właściwe dopasowanie komina do zastosowania, na przykład pod kątem rodzaju spalanego paliwa.

Inne kominy używane są w domach, natomiast inne w branży przemysłowej, wobec tego trzeba będzie uwzględnić wszystkie parametry przy wyborze, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy fachowców.

Kiedy najczęściej używane są kominy stalowe?

W domach jednorodzinnych budowa kominów stalowych najczęściej wybierana jest wtedy, gdy mają one współpracować z instalacją grzewczą wyposażoną w kocioł gazowy lub olejowy. Także można wykorzystać je przy kotłach na paliwa stałe.

Obecnie najczęściej stosowane są kominy stalowe systemowe. Oznacza to, że składają się one z różnych elementów i można odpowiednio je do siebie dopasować, aby stworzyć funkcjonujący komin. Wtedy budowa kominów stalowych jest bardzo prosta i szybka, co również przekłada się na jej niższe koszty.

Zalety kominów stalowych

Kominy stalowe mają wiele zalet, które powodują, że obecnie sięga po nie wiele inwestorów. Wśród największych atutów tego typu kominów znajdują się:

  • Niski ciężar, co powoduje, że komin nie jest trudny w montaż i również jest niedrogi w transporcie,

  • Brak konieczności budowy specjalnego fundamentu pod kominem,

  • Szybki i wygodny montaż, na przykład za pomocą uchwytów do ściany,

  • Wysoka ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład agresywnymi związkami z dymu,

  • Wysoka szczelność kominów dzięki wykorzystaniu odpowiednich elementów montażowych,

  • Brak problemów przy ewentualnej rozbiórce komina.

Gdzie można kupić kominy stalowe?

Obecnie sprzedażą kominów systemowych ze stali zajmuje się wiele firm, które mogą dostarczyć klientom zarówno kominy doskonałe do montażu w domach jednorodzinnych, jak i w obiektach przemysłowych.

Dostępne są również firmy, których domeną jest budowa kominów stalowych na zamówienie klientów. Wtedy zapewniają one kompleksowe wsparcie.