Czym jest higienizacja zębów? Zobacz, kiedy i dlaczego warto ją robić!

Czym jest higienizacja zębów? Zobacz, kiedy i dlaczego warto ją robić!

Czym jest higienizacja zębów? Zobacz, kiedy i dlaczego warto ją robić!

Regularne szczotkowanie zębów w domu to podstawa ich zdrowia i estetycznego wyglądu. Lecz czasami to za mało, by były one idealnie czyste. Odkładająca się na zębach płytka bakteryjna, która z czasem zamienia się w kamień, powoduje, że nie tylko nie wyglądają one dobrze, ale również są w wyższym stopniu narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o higienizacji w gabinecie!

Na czym polega higienizacja zębów?

Procedura stomatologiczna określana jako higienizacja albo czyszczenie polega na dokładnym oczyszczaniu zębów ze znajdujących się na nich osadów i kamienia nazębnego za pomocą specjalnych narzędzi.

Gdy potrzebny jest wykonujący higienizację stomatolog Kamieniec – https://www.wa-dental.pl/wa-dental to jedno z miast, gdzie można skorzystać z takiej oferty.

Higienizacja zębów w gabinecie – zakres

W gabinecie czyszczenie zębów składa się z kilku etapów. Obejmują one poniższe czynności:

1. Skaling

To procedura przeznaczona do usuwania kamienia nazębnego. Podczas niej stosuje się urządzenie nazywane skalerem, które odrywa kamień z zębów.

2. Piaskowanie

Za pomocą piaskowania można dokładnie oczyścić i wygładzić zęby. Zabieg ten umożliwia też poprawę ich estetyki, ponieważ wyglądają one na bielsze.

3. Polerowanie

Czynność ta ma na celu wypolerowanie powierzchni zęba, aby była błyszcząca i mniej podatna na zanieczyszczenia.

4. Fluoryzacja

Dodatkowa procedura podczas higienizacji, która polega na nakładaniu na zęby fluoru. Ma ona na celu zmniejszyć ryzyko próchnicy.

Prywatny dentysta w Kamieńcu może wykonać dla pacjenta wszystkie z powyższych zabiegów, aby zadbać o zęby kompleksowo. Na NFZ można wykonać tylko skaling.

Dlaczego warto korzystać z higienizacji zębów?

Higienizacja zębów niesie za sobą wiele korzyści. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Poprawa estetyki zębów – są czyste, bielsze i gładsze,

  • Zredukowanie ryzyka chorób przyzębia – krwawienia dziąseł, paradontozy,

  • Zmniejszenie ryzyka pojawiania się próchnicy,

  • Możliwość odkrycia pod warstwą osadu zmian próchniczych wymagających leczenia.

Higienizacja zębów – kiedy z niej korzystać?

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie higienizacji raz na 6 miesięcy lub w innych odstępach czasowych zależnie od stanu zębów.

Ponadto higienizacja wskazana jest wtedy, gdy zęby zamierza się wybielić. Usunięcie z nich kamienia i osadów pozwala na uzyskanie lepszych efektów tego zabiegu.

Czyszczenie zębów zalecane jest również przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pomaga w utrzymaniu czystości, zmniejsza ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł.