Kolizja na drodze. Co zrobić, jeśli się przydarzy?

Kolizja na drodze. Co zrobić, jeśli się przydarzy?

car-722255_640Chwila nieuwagi podczas jazdy może skutkować stłuczką. Jeśli do niej dojdzie, trzeba pamiętać o kilku regułach.

Zachować ostrożność i zimną krew

O kolizji mówi się wtedy, gdy uczestnikom stłuczki nie stała się żadna krzywda. Jeśli ktoś jest ranny, zdarzenie określa się mianem wypadku drogowego. Wówczas trzeba od razu wezwać policję i pogotowie. Jeżeli na drodze doszło tylko do niewielkiego zderzenia, można samemu dokonać odpowiednich czynności, które pozwolą na wypłacenie odszkodowań i orzeczenie o winie.

Tuż po stłuczce trzeba włączyć światła awaryjne, wyłączyć silnik i w odpowiedniej odległości ustawić trójkąty ostrzegawcze. Jeśli do kolizji doszło nocą, dobrze jest ubrać się w kamizelkę odblaskową. Uszkodzone pojazdy nie muszą cały czas stać w jednym miejscu. Jeśli istnieje taka możliwość, należy przestawić je na pobocze lub w oddalone miejsce. W przeciwnym razie policja może nałożyć mandaty na obu kierowców za tamowanie ruchu drogowego. Kiedy samochody są odpowiednio zabezpieczone, należy oszacować straty. Najlepiej zrobić wtedy zdjęcia obu pojazdom uczestniczącym w kolizji. Można je wykonać za pomocą telefonu komórkowego. Jakość nie musi być najlepsza – i tak zdjęcia będą dobrym materiałem dowodowym.

Oświadczenie o winie

Jeżeli uczestnicy kolizji mogą dojść do porozumienia, nie ma potrzeby alarmowania policji. Wystarczy napisanie odpowiedniego oświadczenia o winie. Dokument taki może być spisany ręcznie. Ważne, żeby zawierał wszystkie niezbędne informacje o stłuczce, w tym m.in.: opis miejsca zdarzenia, dane uczestników kolizji, dane identyfikujące samochody, numer polisy OC. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, który kierowca jest sprawcą, a który jest poszkodowanym. Policję trzeba wezwać w przypadku, gdy któryś z uczestników kolizji jest nietrzeźwy.

Po spisaniu wszystkich danych i zebraniu dowodów, samochody muszą zostać bezpiecznie odholowane. Jeśli uszkodzenia są duże, najlepiej wezwać do tego fachowców, którzy pojazd ściągną do warsztatu za pomocą lawety lub holownika.