Każdy kierowca szuka efektywnego rozwiązania dla swojego samochodu, szczególnie gdy chodzi o te części, które decydują o bezpieczeństwie jazdy. Jednym z takich elementów są klocki hamulcowe. Na rynku istnieją różne rodzaje. Ciekawym rozwiązaniem są właśnie ceramiczne klocki hamulcowe.
Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów samochodowych. Skuteczność i bezpieczeństwo są uzależnione od prawidłowego serwisu oraz jakości części umieszczonych w aucie. Klocki hamulcowe wchodzące w skład układu złożone są z płytki nośnej i okładziny ciernej. Ceramiczne składają się przede wszystkim z węgla, włókien ceramicznych, krzemu oraz materiałów uzupełniających zrobionych z żywicy. Dodatkowo posiadają małe ilości metalu i nie zużywają tarcz hamulcowych.
W zależności od jakości poszczególnych części samochodowych będą one trwalsze i znacznie bezpieczniejsze. Klocki hamulcowe zwykłe sprawdzają się doskonale w standardowych warunkach zapewniając odpowiednią reakcję podczas hamowania. Ceramiczne działają podobnie, jednak ich najbardziej cenioną zaletą jest niski poziom zabrudzeń felg w czasie hamowania.
Przy zwykłych klockach stosowane są mieszanki płynów, które osiadają na obręczy. Ceramiczne elementy zawierają znacznie mniejsze ilości tych substancji. Dodatkowo płyn nie koroduje. Ceramiczne klocki hamulcowe są trwalsze, a także cichsze (nie wydają pisków czy skrzypnięć) od standardowych klocków. Ponadto w mniejszym stopniu poddają się tzw. fadingowi (spadek skuteczności występujący wskutek wzrostu temperatury podczas pracy poszczególnych elementów układu hamulcowego).
Warto pamiętać, że ceramicznych klocków nie stosuje się razem z zużytymi, nawiercanymi albo nacinanymi tarczami. Może to przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Wykorzystywane są zazwyczaj do aut klasy wysokiej i średniej. Ceramiczne klocki hamulcowe mają również krótszą drogę hamowania, a to wszystko wskutek mniejszego nagrzewania się klocków oraz tarcz.
Szczególnie zaleca się wybieranie tego rodzaju elementów w przypadku felg aluminiowych oraz stalowych. Już wyżej wspomniane właściwości, dzięki którym zabrudzenie felg jest mniejsze, sprawiają, że właściciel auta zaoszczędzi nie tylko pieniądze, ale i czas na wielokrotne ich czyszczenie czy konserwowanie.
Wybierając między standardowymi a ceramicznymi klockami hamulcowymi, warto posłuchać się zdrowego rozsądku. Wszystko zależy od potrzeb technologicznych elementów konkretnego samochodu oraz jakości, jaką powinny posiadać poszczególne części. Dla nowszych modeli klocki ceramiczne będą odpowiedniejsze i bardziej wytrzymałe. Ich główną wadą jest cena, która jest uzależniona od modelu. Standardowe klocki hamulcowe różnią się niewiele i są zdecydowanie bardziej uniwersalne. Dzięki temu są powszechniejsze w stosowaniu, ale znacznie częściej muszą być wymieniane.
Przy wyborze każdego elementu do samochodu warto więc zwrócić uwagę na to, jakie są wymagania względem ich jakości. Markowe klocki ceramiczne są dostępne między innymi w ofercie AutoCzesciZielonki.
Leave a Reply