Jesienny przegląd elewacji

Jesienny przegląd elewacji

Jesienny przegląd elewacji

Jesień to czas, kiedy warto zadbać o obejście domu i podwórko. Przygotować dach, elewację i inne części budynku na mrozy, opady śniegu oraz zimę. Nie zawsze wiadomo od czego zacząć i jak się za to zabrać. Dlatego dziś dowiesz się, jak wykonać jesienny przegląd zadaszenia i elewacji, by dobrze zabezpieczyć je przed zimą. 

Kontrola stanu elewacji

W pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić stan elewacji i ocieplenia. Skontrolować czy nie ma ubytków w termomodernizacji, lub czy nie wdarła się do niej wilgoć. Poza tym, nie można zapomnieć o obejrzeniu stanu samego ocieplenia. W czasie wiosny zdarza się, że ptaki zakładać gniazda w kratkach od termoizolacji lub wydziobują styropian. Dlatego ze starannością obejrzyj ściany i elewację również pod tym względem.

Nie zapomnij o zadaszeniu

Bardzo istotne jest także sprawdzenie stanu technicznego zadaszenia. Możemy wynająć fachowca lub zrobić to samodzielnie. Wszelkie usterki lub pękniecie powinny być natychmiast naprawione, by zima nie przysporzyła szkód w naszym domu i jego okolicy. Skontrolujmy stan komina  i wentylacji oraz pieca. Sprawdźmy czy więźba dachowa nie podgniła, nie pojawił się na niej grzyb lub wilgoć. Zanim jeszcze nie nadejdzie ponura i deszczowa jesień, dobrze jest jak najszybciej rozprawić się z tego typu usterkami.

Naprawa lub wymiana dachu

Wymiana lub naprawa dachu nie zawsze jest opłacalna pod względem finansowym. W takiej sytuacji konieczne jest przeliczenie kosztów. Zazwyczaj okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest nowa blachodachówka niż wymiana pojedynczych modułów czy arkuszy poszycia dachowego. Jeśli nie jesteśmy przygotowani na duże wydatki, jest pewne ekonomiczne rozwiązanie. To blacha trapezowa, czyli niezawodne zadaszenie, gdy budżet nie pozwala na piękne i eleganckie dachówki ceramiczne. Blacha trapezowa cechuje się dużą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Jest więc idealnym zamiennikiem blachodachówki, ale za to w dużo korzystnej cenie. Wybierając to zadaszenie, zyskujemy mocne poszycie w dobrej cenie.