czy jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza sie oplaca

Jednoosobowa działalność gospodarcza – czy to się opłaca?

czy jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza sie oplaca

Jednoosobowa działalność gospodarcza to częsty wybór przedsiębiorców, którzy chcą zacząć swoją przygodę z biznesem. Jak założyć firmę? Czy warto prowadzić własną działalność?

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza i jak ją założyć?

Jest to forma prowadzenia swojego biznesu. Własna działalność gospodarcza to szansa na samozatrudnienie i możliwość rezygnacji z pracy na etacie. Preferencyjne wynagrodzenie, praca na własnych zasadach i możliwość realizowania autorskich pomysłów, to tylko niektóre z korzyści płynących ze swojej działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, aby mogła funkcjonować w polskim prawie, musi zostać zarejestrowana. Służy do tego Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Niezbędny do procesu rejestracji jest formularz CEIDG-1. Można złożyć go osobiście w urzędzie miasta czy gminy, listownie lub przez stronę internetową. Co należy zawrzeć w takim wniosku? Należy wprowadzić m.in. takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko właściciela działalności;
  • nazwę firmy – częstą praktyką jest wykorzystanie imienia i nazwiska przedsiębiorcy i ewentualne dodanie do tego określenia, które opisuje specyfikę przedsiębiorstwa;
  • datę i miejsce urodzenia;
  • miejsce zamieszkania;
  • adres lub miejsce prowadzenia działalności;
  • datę rozpoczęcia działalności firmy;
  • dane kontaktowe.

Podczas rejestracji nadane zostaną numery REGON i NIP. Po otrzymaniu numeru NIP właściciel firmy może zarejestrować się jako podatnik VAT. Jeśli jednak przychody ze sprzedaży w ciągu roku nie przekraczają 200 tysięcy złotych albo gdy sprzedawane produkty lub usługi są zwolnione z podatku VAT, to w tych przypadkach przedsiębiorca nie ma obowiązku rejestracji.

Co ważne, również podczas składania wniosku można też zanieść oświadczenie o preferowanej przez siebie formie opodatkowania dochodów (wybór PIT). Decydując się na JDG, przedsiębiorca ma możliwość skorzystania ze skali podatkowej o wartościach 17% i 32%, stawki podatku liniowego, który wynosi 19% lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dla kogo jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Według polskiego prawa, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba mieć ukończone 18 lat. Sam status przedsiębiorcy jest w stanie uzyskać osoba fizyczna czy jednostka organizacyjna, której zostaje nadana zdolność prawna. Jeśli osoba niepełnoletnia ma pomysł na biznes, który chciałaby wcielić w życie, będzie musiała skorzystać z pomocy osoby dorosłej, która stanie się jej przedstawicielem.

Założenie własnej działalności to szansa na wprowadzenie w życie swoich pomysłów i czerpanie z nich profitów. Często można spotkać się z różnymi formami e-commerce, czyli sprzedaży internetowej, ale JDG wybierają również freelancerzy – programiści, copywriterzy, producenci podcastów czy muzyki. Jednoosobowa działalność gospodarcza może być związana z różnymi dziedzinami i zawodami – mechanik, księgowy czy sprzedawca własnoręcznie robionych świec również mogą skorzystać z tego rodzaju prowadzenia swojej firmy.

Czy warto prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą? Plusy i minusy

Samozatrudnienie to przede wszystkim niezależność. Przedsiębiorca sam decyduje o swoim dniu pracy i obowiązkach, które w danym momencie wykonuje. Biznesmen prowadzący firmę również ma szansę, przynajmniej w teorii, na nieograniczone dochody. Wolny rynek zezwala mu na samodzielne określenie ceny swoich usług i towarów, co może wiązać się z większymi zarobkami. Cały dochód, pomniejszony o koszty przychodu, trafia do jego kieszeni.

Warto jednak pamiętać, że to również wiele nowych obowiązków. Przedsiębiorca musi pamiętać o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Składki ZUS, które podczas prowadzenia działalności muszą być opłacane to te społeczne i zdrowotne. Należy również pamiętać o prowadzeniu księgowości czy odprowadzaniu podatków.