wybor laptopa gamingowego

Jaki laptop gamingowy wybrać w 2023 roku?

wybor laptopa gamingowego

Rynek laptopów gamingowych rozwija się dynamicznie. Każdy entuzjasta wirtualnej rozgrywki poszukuje dla siebie optymalnej kombinacji wydajności, mobilności i nowoczesnych funkcji. Jak ją znaleźć? Okazuje się, że w 2023 roku stanowi to coraz trudniejsze zadanie ze względu na mnogość możliwości. Dlatego warto dowiedzieć się, jakimi kryteriami kierować się przede wszystkim!

Laptop gamingowy – czy naprawdę nadaje się do grania?

Laptopy gamingowe są tematem, który wciąż budzi kontrowersje i dyskusje. Powszechne przekonanie głosi, że są bezużyteczne. Dysponują gorszym chłodzeniem (ze względu na mniejsze rozmiary), a kosztują więcej. Na domiar złego, ich baterie nie pozwalają na długą i komfortową rozgrywkę wtedy, gdy są odłączone od źródła zasilania. Nasuwa się więc pytanie: czy naprawdę warto rozważyć ich zakup, skoro istnieje pozornie lepsza alternatywa?

Nie da się ukryć, że komputery stacjonarne mają pewne zalety. Mowa przede wszystkim o większej przestrzeni wewnętrznej, która pozwala na zamontowanie wydajniejszych podzespołów (co oznacza m.in. dodatkową moc obliczeniową). Na tym nie koniec. Są skonstruowane w sposób umożliwiający wymianę części na nowsze. To duża korzyść dla posiadacza – nie musi on ponosić jednorazowego, dużego kosztu, który zwykle mocno nadwyręża budżet.

To prawda, laptopy gamingowe długo odstawały swoimi możliwościami od tradycyjnych PC. Jednak ich współczesne wersje są o wiele bardziej złożone. Nieustający postęp technologiczny sprawił, że wiele z nich wyposaża się obecnie w zaawansowane procesory i karty graficzne, które zapewniają płynne działanie nawet najnowszych gier. Są także jedynym sposobem na to, aby móc cieszyć się gamingiem z każdego miejsca na świecie.

Laptopy gamingowe – główna zaleta

Wyjazd służbowy? A może długie wakacje? Studenci zazwyczaj podróżują często pomiędzy dwoma miastami: swoim rodzinnym i tym, w którym się uczą. Zabieranie ze sobą komputera stacjonarnego nie byłoby wygodne. Tego samego nie da się powiedzieć o laptopie, którego wystarczy włożyć do plecaka lub na wierzch torby podróżnej.

Przeciwnicy laptopów gamingowych postrzegają mobilność tych urządzeń w niewłaściwy sposób. Nie chodzi o to, że umożliwiają granie w trakcie podróży – chociaż to możliwe (zwłaszcza w sytuacji, w której pociąg lub samochód został wyposażony w gniazdka elektryczne). Ich największą zaletę stanowi fakt, że są małych rozmiarów, a dzięki temu nie sprawiają żadnego problemu podczas transportu.

Zabranie ze sobą komputera stacjonarnego graniczyłoby niemalże z cudem. Konieczne byłoby spakowanie monitora, klawiatury, myszki i delikatnego pudła. To wymagałoby użycia dodatkowej walizki i znacznie komplikowało podróż.

Wydajny procesor, karta graficzna, pamięć RAM i chłodzenie – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przekątna matrycy, pojemność dysku, częstotliwość odświeżania i ilość pamięci RAM – znaczenie podczas wyboru laptopa gamingowego ma każdy, najdrobniejszy szczegół. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu?

Kluczowe podzespoły to:

  • procesor – wielordzeniowy Intel Core lub AMD Ryzen z możliwością dodatkowego przetaktowywania;
  • karta graficzna – pojemność, która zapewni komfortową rozgrywkę to minimum 8 GB;
  • ekran – wystarczająca będzie matryca full HD 15,6”, o częstotliwości odświeżania co najmniej 120 Hz lub 144 Hz;
  • pamięć masowa – zaleca się wybór szybkiego dysku SSD o pojemności co najmniej 512 GB;
  • pamięć RAM – 16 GB lub 32 GB.

W kontekście systemu operacyjnego warto postawić na Windows. To oprogramowanie dedykowane, które wspiera większość gier komputerowych. Zwolennicy Linux i innych OS mogą je zawsze doinstalować.

Wybór karty graficznej

GeForce RTX 3050, 3060 czy 3070 – wybór karty graficznej nie należy do łatwych zadań. Jak upewnić się, że ta znajdująca się w wyselekcjonowanym laptopie spełni wszystkie wymagania? Niestety, nie ma tutaj cudownego rozwiązania: należy przeczytać lub obejrzeć jej recenzję (również tzw. benchmark) i sprawdzić ranking, a następnie podjąć samodzielną decyzję.

Na szczęście strony i fora internetowe są pełne opinii oraz komentarzy innych nabywców. Chętnie dzielą się oni wszystkimi potrzebnymi informacjami, które ułatwiają dokonanie wyboru.

Laptop do gier – czy należy dokupić do niego klawiaturę?

Laptopy do grania zaliczają się do urządzeń kompletnych, ponieważ wbudowano w nie:

  • klawiaturę;
  • touchpad;
  • ekran;
  • głośniki.

Czy warto więc dokupić do nich sprzęt o gamingowym charakterze? Jak najbardziej! Trudno wyobrazić sobie, żeby e-sportowiec zdobył wysoki wynik w grze FPS za pomocą touchpada. Konieczny będzie zakup porządnej myszki, ale rozważyć należy także dobranie klawiatury mechanicznej oraz zewnętrznego monitora.

Obecność tych akcesoriów sprawi, że granie stanie się bardziej komfortowe. Po zbudowaniu stacji gamingowej laptop da się potraktować jako stacjonarny. Wystarczy, że będzie on dysponować swoim wyznaczonym miejscem, z którego będzie zabierany wyłącznie w ostateczności i zależnie od potrzeb jego właściciela.

Ceny dobrych laptopów do gamingu – ile trzeba wydać?

Za najlepszy laptop gamingowy, który zapewnia płynne działanie nowych gier na wysokich ustawieniach graficznych, trzeba spodziewać się wydatku od 5000 zł do 10 000 zł. Chociaż może wydawać się to wysoką kwotą, to wcale nią nie jest – gracz nie musi dokupować koniecznie drogiego osprzętu. Dostaje produkt całkowity, gotowy do użytku od razu po wyjęciu z opakowania.

Tanie laptopy da się kupić już w cenie 3000 zł. Niestety, nie będą one aż tak wydajne. Nadal pozwolą jednak na ogranie premierowych tytułów – konieczne będzie jednak obniżenie ustawień graficznych (niskie lub średnie), aby zachować sensowną ilość klatek na sekundę. Urządzenia tej klasy poleca się zwłaszcza osobom, które lubią gaming, ale traktują go wyłącznie jako pasję weekendową.

Ceny laptopów ulegają zmianie w zależności od aktualnych trendów rynkowych, dostępności poszczególnych modeli oraz promocji i wyprzedaży. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie przeanalizować oferty i porównać specyfikacje – pozwoli to wybrać urządzenie odpowiednie do potrzeb i budżetu.