Tradycja organizowania jarmarków świątecznych sięga średniowiecza. Przez stulecia tego typu wydarzenia zbytnio nie zmieniły swojego charakteru. Dzięki temu także dziś można cieszyć się spacerami między drewnianymi kramami i próbowaniem lokalnych przysmaków. Gdzie najlepiej doświadczyć bożonarodzeniowego klimatu? Oto TOP10 miejsc wartych odwiedzenia zimą.
Jarmarki świąteczne w Polsce
Podróż po europejskich jarmarkach świątecznych najlepiej zacząć od najbliższej okolicy. Polska może poszczycić się wieloma pięknymi wydarzeniami związanymi z Bożym Narodzeniem. Na wyróżnienie zasługują m.in. targi odbywające się we Wrocławiu i Krakowie.
Jarmark świąteczny we Wrocławiu
Wydarzenie, które odbywa się w stolicy Dolnego Śląska, nie ma zbyt długiej historii. Mimo tego wrocławski jarmark zdołał już zdobyć wielu fanów. Nic dziwnego, ponieważ władze miasta co roku przygotowują ogromne wydarzenie. Mają ku temu możliwości, ponieważ dysponują jednym z największych rynków w Europie.
Największe wrażenie robi wesołe miasteczko przed ratuszem. W tym miejscu znajduje się m.in. szopka i karuzela. Wyjątkowy efekt wywołuje oczywiście wszechobecne oświetlenie. Na wrocławskim jarmarku można spróbować m.in. grzanych win, miodów pitnych, gulaszów i kiełbas.
Jarmark świąteczny w Krakowie
Wyjątkowego targowiska bożonarodzeniowych różności nie mogłoby zabraknąć w stolicy Małopolski. Krakowscy kramarze rozkładają się oczywiście między Sukiennicami a Kościołem Mariackim. Na straganach można kupić smakołyki nacieszyć oczy przedmiotami, które są przykładami lokalnego rzemiosła.
Organizatorzy krakowskiego jarmarku dbają o zachowanie tradycyjnego charakteru wydarzenia. Dzięki temu uczestnicy tego wydarzenia mają okazję obserwować Dziady i pochód kolędników. Właśnie dlatego świąteczny targ pod Wawelem jest chętnie odwiedzany zarówno przez Polaków, jak i cudzoziemców.
Jarmarki świąteczne w Niemczech
Słowo jarmark pochodzi od niemieckiego określenia Jahrmarkt, czyli dorocznego targu. Łatwo zatem domyślić się, że najstarsze wydarzenia tego typu były organizowane w metropoliach dawnego Cesarstwa. Warto wybrać się m.in. do Drezna. Ciekawy festyn odbywa się też z dala od miast.
Jarmark świąteczny w Dreźnie
Targowisko, które co roku powstaje w centrum Drezna, po raz pierwszy powstało w 1434 roku. Z tego powodu ten jarmark uznaje się za pierwszy tego typu festyn w historii Niemiec. Tym samym wydarzenie jest też najstarszym w Europie. Wyróżnia je nie tylko wielowiekowa tradycja, ale też otoczenie w postaci pięknej starówki.
Na drezdeńskim rynku na gości czekają kramy z wyjątkowymi smakołykami. Jednym z nich jest Eierschecke, czyli ciasto z nadzieniem z twarogu lub musu jabłkowego, na które kładzie się budyń i rodzynki. Drugi przysmak to Stollen (dawnej znany jako Striezel) – strucla pieczona m.in. z marcepanem, cynamonem i skórkami cytrusów.
Jarmark świąteczny w Schwarzwaldzie
Wszystkim, którzy chcą odpocząć od tłumów turystów w dużych miastach, może spodobać się Ravennaschlucht Weihnachtsmarkt. Rzut oka na mapę wystarczy, żeby przekonać się, na jakie odludzie trzeba przyjechać. Najbliższe większe miasteczko to kurort narciarski Hinterzarten.
Festyn, który odbywa się blisko granic ze Szwajcarią i Francją, wyróżniają pejzaż gór i Schwarzwald, czyli Czarnego Lasu. Oprócz tego przybysze mogą podziwiać podświetlony most Ravenna. Co ważne, w okolicy funkcjonuje wiele hoteli. Dzięki temu z wielu miejsc na jarmark da się dojść piechotą.
Jarmarki świąteczne w Austrii
W organizowaniu jarmarków równie dobrzy są Austriacy. W tym kraju świąteczne widoki wspaniale łączą się z habsburską architekturą. Tym, którzy oczekują czegoś innego, przypadną do gustu alpejskie klimaty. Na wyróżnienie zasługują wydarzenia organizowane w Wiedniu i Millstatt.
Jarmark świąteczny w Wiedniu
Stolica Austrii zachwyca o każdej porze roku. Zimą, gdy szybko zapada zmierzch, wyjątkowego wyglądu miastu nadają świąteczne dekoracje. Wyjątkowo spektakularnie wygląda wtedy ratusz. Neogotycka budowla przypomina zamek z bajek. Pod budynkiem można skorzystać z lodowiska i karuzel.
W Wiedniu przestrzeni wystarczyło na więcej niż jeden jarmark. Drugi festyn odbywa się pod pałacem Schönbrunn. Na placu przed budynkiem można wypić Glühwein, czyli grzane wino. Oprócz tego na straganach jest pełno wszelkiego typu pamiątek, np. drewnianych figurek Świętej Rodziny. Na scenie grają popowe koncerty.
Jarmark świąteczny nad jeziorem Millstatt
Zwolennicy bardziej kameralnych wydarzeń znajdą coś dla siebie w Millstatt am See. Miasteczko jest ulokowane (jak na Austrię) dość daleko od większych ośrodków. Dość powiedzieć, że do sporego Villach trzeba jechać godzinę. Dzięki temu na miejscu jest cicho, a powietrze czyste.
Na miejsce festynu w Millsatt am See władze miasteczka przeznaczyły molo. Taka lokalizacja sprawia, że świąteczne lampki pięknie odbijają się w wodzie jeziora Millstatter See. Do regionu Karyntia warto pojechać także ze względu okoliczne na trasy narciarskie. W efekcie jarmark może być jednym z punktów w planie urlopu.
Jarmarki świąteczne w Skandynawii
Z niczym zima nie kojarzy się tak bardzo, jak z północą Europy. Skoro tak, dobrze zajrzeć m.in. do Szwecji i Finlandii. W obu krajach piękne jarmarki świąteczne organizują zarówno duże ośrodki, jak i miasteczka. Świetnymi przykładami są festyny w Göteborgu i Rovaniemi.
Jarmark świąteczny w Göteborgu
Na przełomie starego i nowego roku warto przyjechać na największy jarmark w Skandynawii. Jarmark w Göteborgu wyróżniają rollercoastery. Oprócz tego organizatorzy zachęcają do odwiedzin lodowiska i sceny, na której ochotnicy próbują sił w śpiewaniu kolęd.
Na odważnych czekają stragany pełne jedzenia. Kuchnia skandynawska jest nietypowa, a najlepszy tego przykład stanowią marynowane śledzie. Z przystępniejszych dań można wymienić dziczyznę, np. czarną jak węgiel (ale nie spaloną) kiełbasę z łosia. Poza tym brakuje kramów z grzanym winem.
Jarmark świąteczny w Rovaniemi
Wielbiciele Północy mogą też rozważyć wyjazd do Finlandii. Niedaleko Rovaniemi znajduje się wioska św. Mikołaja. Lapońska osada jest czynna przez cały rok, ale zimą robi największe wrażenie ze względu na wszechobecny śnieg i malownicze zachody słońca.
Biały puch i purpurowe niebo można podziwiać bez uczucia mrozu na policzkach. W okolicy ulokowało się wiele hoteli. Zawczasu warto zainteresować się ofertami właścicieli nowoczesnych igloo. W całkowicie przeszklonym pomieszczeniu, z poziomu fotelu lub łóżka, pięknie wygląda ośnieżony las i zorza polarna.
Jarmarki świąteczne na południu Europy
Przegląd bożonarodzeniowych tradycji byłby niepełny bez zajrzenia za Alpy. Wizyta w jednym z miast południowej Europy to propozycja dla osób, które mają już dość śniegu, mrozu i szybko zapadającego zmroku. Przy okazji, w miastach takich jak Acireale i Bilbao poznają świąteczne tradycje mieszkańców Sycylii i Baskonii.
Jarmark świąteczny w Acireale
W tak różnorodnym kraju, jak Italia trudno mówić o włoskich tradycjach. Bezpieczniej uznać, że w Acireale turyści patrzą na zwyczaje sycylijskie. Miasteczko słynie ze Szlaku Szopek. Co ważne, każda ma swoje miejsce w innym kościele. Dzięki temu można jeszcze podziwiać lokalną architekturę.
Jedna z szopek znajduje się w świątyni Maryi Śnieżnej. Postaci wyróżniają naturalne rozmiary, co dodaje im uroku. Wyjątkowe jest też miejsce inscenizacji, czyli grota wykuta w zastygłej lawie. Po wyjściu z kościoła najlepiej pochodzić wzdłuż straganów. Zimno nie będzie, bo średnia temperatura na wyspie w grudniu wynosi 16°C.
Jarmark świąteczny w Bilbao
Niewiele chłodniej o tej porze roku jest na północy Hiszpanii. Przyjemna pogoda ułatwia spacerowanie między kramami pełnymi lokalnego rzemiosła i potraw. W przypadku tego miasta trzeba jednak pamiętać, że jarmarków jest tam wiele. W zależności od dnia można trafić na różne wydarzenia.
Jednym z festynów wartych polecenia jest jarmark św. Tomasza. Jego czas przypada na 21 grudnia. Tego dnia na ulicach w centrum Bilbao rozkładają się sprzedawcy dań i trunków. Tym samym zyskuje się okazję do spróbowania baskijskiej odmiany kiełbasy chorizo i serów, a także win i cydrów.
Inne warte wspomnienia jarmarki świąteczne w Europie
Powyższe TOP10 jarmarków świątecznych to tylko wycinek atrakcji czekających na turystów w Europie. Wśród miast, które warto odwiedzić w listopadzie i grudniu, są jeszcze m.in. Praga, Budapeszt, Kopenhaga, Rzym i Barcelona. Gdzie więc pojechać? Najlepiej co roku gdzie indziej!
Leave a Reply