Z picia kawy można czerpać wiele korzyści – poczuć przypływ energii, delektować się jej smakiem i aromatem lub naturalną, orzeźwiającą kwasowością. Jednak kawa kawie nierówna. Jakie więc ziarna wybrać, aby napar był pobudzający lub żeby smak nie odstraszał od jego picia? Dużo zależy od ich palenia.
Jak wygląda proces palenia kawy?
Palenie kawy to proces, któremu poddaje się zebrane, zielone nasiona kawowca. W pierwszej kolejności są one dokładnie oczyszczane, a następnie wrzucane do specjalnego pieca. W środku poddawane są działaniu wysokiej temperatury przez kilkanaście minut – czas zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać.
Aby każde ziarno uległo równomiernemu wypaleniu, nieustannie wirują w specjalnym bębnie, z którego na bieżąco odparowywana jest woda. W ten sposób zmienia się ich kolor, zmniejsza się waga i zwiększa się objętość.
Na koniec kawa musi zostać wystudzona w specjalnie przygotowanych tacach, które pozwalają na naturalne odparowanie dwutlenku węgla.
W kawowym świecie istnieje mit, mówiący o tym, że im mocniej wypalona kawa, tym więcej w niej kofeiny. W rzeczywistości jest na odwrót – im słabsze wypalenie, tym napój z ziaren działa bardziej pobudzająco.
Jakie są stopnie palenia kawy i jak wpływają na jej smak?
Co ciekawe, im mniej wypalone ziarna kawy, tym bardziej kwaskowy napar o naturalnych aromatach z nich powstaje. Z kolei mocne palenie powoduje zmianę smaku na bliższy smakom takim jak orzechowy czy czekoladowy.
Wyróżnia się:
- Palenie jasne – ziarna są jedynie delikatnie zbrązowione, a kolor zbliżony do cynamonu. W ten sposób uzyskuje się łagodny, ale krótkotrwały smak kawy na podniebieniu. Jest kwaskowata, o cytrusowych, orzeźwiających aromatach. Ten typ naparu najbardziej oddaje walory smakowe kawy i charakteryzuje go najwyższa zawartość kofeiny.
- Palenie średnie – najpopularniejszy rodzaj przygotowania ziaren, które w procesie stają się lekko brązowe. Przez takie palenie uzyskuje się bardzo zrównoważony smak kawy – lekko czuć jej kwasowość, a aromat jest zdecydowanie mocniejszy. Dodatkowo w wyniku karmelizacji cukrów wyczuwalne są słodkie nuty. Wciąż wysoki poziom kofeiny wydaje się zadowalający dla wielu osób.
- Palenie średnio ciemne – w wyniku dłuższego palenia ziarna stają się ciemnobrązowe, a także zanika naturalna kwasowość napoju. W jej miejsce pojawia się wyczuwalna gorycz. Aromat kawy staje się ciężki i wyrazisty, porównywalny do czekoladowego, a słodkawe nuty podbijane są przez skarmelizowane w procesie cukry z wnętrza ziaren.
- Palenie bardzo ciemne – w procesie pełnego palenia kawa staje się bardzo ciemna, wręcz czarna i mocno błyszcząca. W wyniku długiego prażenia gorycz jest bardzo wyrazista, nie da się wyczuć kwaskowatości. Zawartość kofeiny wydaje się jedynie symboliczna, a napar traci swoje naturalne aromaty, w których miejsce pojawiają się ciężkie smaki jak czekolada i orzech.
Co wpływa na smak kawy?
Sposób palenia to tylko jeden element większej układanki, jakim jest smak naparu z ziaren kawowca. Ważnymi czynnikami, które wpływają na smak kawy, są:
- świeżość ziaren (kiedy były zbierane i palone);
- odmiana (robusta, arabica);
- położenie plantacji kawy (od tego będzie zależeć np. stopień i długość nasłonecznienia);
- metoda obróbki ziaren kawowca;
- stopień mielenia przed zaparzaniem;
- sposób parzenia;
- sposób podania.
Wszystkie te czynniki, sprawiają, że z pozoru te same ziarna, będą smakować zupełnie różnie w momencie delektowania się filiżanką ulubionego napoju.
Leave a Reply