Koszty życia stale rosną, a poszukiwanie oszczędności stało się nieodzownym elementem zarządzania budżetem domowym. Co zrobić wtedy, gdy okazuje się, że mieszkanie wymaga odświeżenia? Czy remont da się przeprowadzić tanio, nie rezygnując przy tym z jakości? Jak najbardziej – wystarczy kierować się w trakcie prac czterema wartościowymi wskazówkami, które pozwolą ograniczyć część kosztów!
Jak sporządzić teoretyczny kosztorys remontu własnego mieszkania?
Każdy remont ma swój początek: stanowi go sporządzanie kosztorysu prac renowacyjnych. To podstawa, bez której nie warto zajmować się kolejnymi zadaniami; inaczej w trakcie odświeżania domu może okazać się bowiem, że zgromadzone fundusze nie pozwalają na zakup niezbędnych elementów (co bywa bolesne zwłaszcza podczas wykonywania instalacji elektrycznych, gazowych i wodnych).
Jak sporządzić teoretyczny kosztorys zamierzanych prac? Należy zacząć od:
- ustalenia, które z elementów mieszkania wymagają odświeżenia, naprawy lub wymiany;
- sprawdzenia wymiarów wszystkich pomieszczeń;
- zapoznania się z orientacyjnym kosztem potrzebnych materiałów i usług.
Następnie zdecydować się na wykorzystanie kalkulatorów internetowych. To darmowe narzędzia, pozwalające sprawdzić zainteresowanym, ile wyniosą opłaty za wszystkie wybrane przez nich części składowe remontu. Zwykle umożliwiają zaznaczenie m.in. działań takich jak:
- tynkowanie;
- malowanie;
- wymiana armatury;
- przygotowanie wylewki podłogi;
- położenie płytek ściennych i podłogowych.
Kwotę wynikającą z obliczeń należy na sam koniec…. pomnożyć przez 2. Niestety, prace remontowe mają to do siebie, że nigdy nie da się przewidzieć wszystkich wymaganych działań. Niektóre z nieplanowanych wcześniej zadań wygenerują ogromne koszty, a ominięcie ich będzie niemożliwe. Jeżeli jednak zainteresowanemu dopisze szczęście, a wszystko pójdzie zgodnie z jego pierwotnym planem, to zyska gotówkę, którą będzie mógł przeznaczyć np. na zakup dodatkowego wyposażenia.
4 wskazówki, które odciążą budżet podczas taniego remontu własnego mieszkania
Tani remont mieszkania nie oznacza, że trzeba rezygnować całkowicie z jakości i własnej wygody; oznacza jednak, że należy… kombinować. Zamiana drogich materiałów budowlanych na budżetowe, wykonanie pomniejszych prac samemu i rezygnacja z korzystania usług zapewnianych przez osoby trzecie to rady powszechnie oczywiste. Kolejne oszczędności zapewnią:
Sprawdzona ekipa remontowa
Większość remontujących chciałoby uniknąć konieczności poniesienia kosztu robocizny; w skrajnych przypadkach może pochłonąć on nawet połowę przygotowanych środków finansowych. Z tego względu zainteresowani decydują się często na wykonywanie prac budowlanych samemu – wcale nie jest to tak dobrym rozwiązaniem problemu, jak mogłoby się to pierwotnie wydawać.
Malowanie ścian i kładzenie paneli podłogowych to proste zadania. Tego samego nie można powiedzieć np. przygotowywaniu instalacji gazowych i elektrycznych; czasami zdarza się, że zatrudnienie fachowca staje się po prostu koniecznością. W sytuacjach, w których już do tego dojdzie, lepiej skupić się na tym, aby wykonawcy cieszyli się dobrymi opiniami klientów, a nie tylko wyróżniali się niską ceną.
Niska cena oznacza zwykle pracę wątpliwej jakości, a ta z kolei – wymóg kolejnego remontu w niedalekiej przyszłości. Może okazać się także, że wynajęta ekipa wyrządzi więcej szkód niż pożytku. Aby tego uniknąć, warto wydać odrobinę większą kwotę; efekt będzie tego wart, a ponadto będzie cechować się dłuższą żywotnością. Czasami rozsądniej jest wydać raz więcej, aby móc oszczędzić w przyszłości.
Ograniczona ilość płytek ściennych i podłogowych
Szukanie oszczędności wymaga pójścia na kompromis… z własnymi wymaganiami. Łazienki pokryte płytkami ściennymi i podłogowymi są wizualnie piękne, funkcjonalne i łatwe do posprzątania, ale także drogie w wykonaniu. Kafelki są kosztownym materiałem budowlanym, a na ich niekorzyść działa ponadto fakt tego, że wymagają kupna kleju do montażu i wynajmu ekipy, która położy je równo.
Rezygnacja z tego materiału (nawet częściowa), sprawi, że remont stanie się tańszy nawet o 20-30% – remontujący będą mogli spożytkować zaoszczędzone pieniądze na odświeżenie innego, nieobecnego w pierwotnym planie, pomieszczenia.
Lokalni dostawcy i wykonawcy
Lokalne, małe sklepy zwykle oferują swoim klientom lepsze ceny; zwłaszcza biorąc pod uwagę, że są prowadzone przez niezależnych właścicieli, z którymi można się targować. To samo tyczy się wykonawców – ci działający na mniejszą skalę cechują się większą autonomią podczas podejmowania decyzji, co zainteresowany może wykorzystać na własną korzyść.
Nietypowe źródła materiałów budowlanych
Nie wszystkie materiały budowlane muszą być nieużywane. Oznacza to, że podczas poszukiwania niektórych z nich, warto odwiedzić popularne serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne. Może okazać się, że ktoś w okolicy również odświeża swoje mieszkanie lub dom i pozbywa się elementów, które nie będą mu już potrzebne. Oczywiście, jest to rzadkością, ale cieszy niezwykle wtedy, gdy się uda – koszty spadają w niektórych przypadkach niemalże do zera!
Samodzielny remont mieszkania – tego lepiej uniknąć!
Samodzielny remont pozwala przeprowadzić prace po tzw. kosztach i nauczyć się nowych umiejętności, ale często kończy się katastrofą. To wystarczający powód, dla którego w wielu przypadkach należy odpuścić sobie takie eksperymentowanie – jeden pomniejszy błąd (wynikający np. z niedopatrzenia) może spowodować szkody, których naprawa będzie niezwykle kosztowna.
Uważnym trzeba być nawet podczas malowania ścian. Kapiąca farba zabrudzi framugi, drzwi i podłogi, a próba zmycia jej bywa uciążliwa i powoduje niekiedy nieestetyczne przebarwienia. Jeżeli właściciel mieszkania porywa się na samodzielny remont, to powinien podjąć się wyłącznie tych zadań, których wykonanie umożliwiają mu dotychczas zdobyte umiejętności.
Tani remont wymaga przede wszystkim bycia świetnie zorganizowanym i nieustannego wyszukiwania rozmaitych okazji – lepiej poświęcić swój czas wolny niż pieniądze, których się nie ma.
Leave a Reply