wybor butow trekkingowych

Jakie buty trekkingowe są najlepsze? Jak je dobrać?

wybor butow trekkingowych

Dobre buty trekkingowe pozwalają przemierzać wiele kilometrów bez uczucia nadmiernego zmęczenia. W trudnym terenie oprócz wygody ważne jest też bezpieczeństwo pozwalające uniknąć kontuzji. Jak dobrać buty trekkingowe, by spełniały oba te warunki? Dzięki tym poradom!

Jaki rozmiar powinny mieć buty trekkingowe?

W trakcie wielogodzinnej wędrówki stopy zwiększają swoją objętość, na co wpływ ma postępujące zmęczenie ich mięśni i stawów. Co więcej, wraz ze zwiększaniem się wysokości szlaku krew coraz wolniej krąży w żyłach. Na ogół jest też coraz chłodniej. W rezultacie stopy marzną, co wymaga założenia dodatkowej pary skarpet. Z tych wszystkich powodów buty trekkingowe powinny być nieco większe niż obuwie używane na co dzień.

Dobrze dopasowane buty do wspinaczki górskiej są o 0,5-1 cm dłuższe niż modele, które nosi się np. do pracy. O tym, o ile dokładnie powinny być większe, decyduje pora roku. W przypadku egzemplarzy przystosowanych do letnich wędrówek wystarczy do 0,5 cm różnicy względem rozmiaru obuwia codziennego. Zimowe buty trekkingowe muszą być jeszcze dłuższe o dodatkowe 0,5 cm. Co ważne, tak jak nie należy kupować modeli za małych, tak również za dużych. Buty większe o dwa rozmiary po prostu nie będą się dobrze trzymać na stopach.

Buty trekkingowe – materiał i wykonanie

Niezmiennie od lat jednym z najlepszych materiałów, z których wykonuje się buty wspinaczkowe, jest skóra. Naturalny surowiec łączy w sobie wszystkie cechy, za które turyści cenią swoje obuwie, czyli wysoką wytrzymałość i odporność na wilgoć. Trzeba jednak pamiętać, że skóra sporo waży. W związku z tym osoby szukające lżejszego modelu mogą zainteresować nowoczesne egzemplarze pokryte syntetycznym kevlarem.

W górach zawsze należy liczyć się z możliwością nagłego pojawienia się deszczu, a w związku z tym zamoczeniem obuwia. Z drugiej strony w ciepłych miesiącach we znaki stopom może dać się wysoka temperatura powietrza. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na konstrukcje złożone z wewnętrznej otuliny, którą można wyjąć z właściwego buta. Dzięki temu, w razie przedostania się wilgoci do środka, część wewnętrzną wystarczy wyciągnąć i wysuszyć na powietrzu.

W przypadku modeli na lato dobrze jeszcze zastanowić się, jak szczelne ma być obuwie trekkingowe. Z jednej strony modele z siatką nad palcami słabo ochronią stopy przed wnikaniem wody z zewnątrz. Z drugiej – w ciepły dzień zapewnią lepszą wentylację, dzięki czemu skóra będzie pociła się mniej, a tym samym wkładka pozostanie sucha.

Bezpieczna i trwała podeszwa butów trekkingowych

Rozmiar i sposób wykonania butów trekkingowych decyduje o komforcie ich noszenia. Od tego, jak stworzona została podeszwa, zależy zdrowie wspinacza. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić grubość i rzeźbę bieżnika. W doborze pod kątem pierwszej cechy należy kierować się po prostu tym, by była jak najmocniej wyprofilowana. Ponadto wyżłobienia powinny znajdować się na całej powierzchni podeszwy, a więc nie tylko na palcach i piętach, ale także po bokach i na śródstopiu.

Godne polecenia buty wysokogórskie odznaczają się ponadto podeszwą z wysokim otokiem. Dzięki temu przed wstrząsami i ostrymi kamieniami ochronią nie tylko spód stóp, ale również pięty i palce. Guma, z której wykonana jest dolna część buta, musi być też twarda. Mocne tworzywo nie zetrze się zbyt szybko, a co za tym idzie, buty staną się inwestycją nie na jeden sezon, ale na kilka lat.