turnieje pilkarskie

Najważniejsze turnieje piłkarskie

Futbol to najpopularniejsza dyscyplina na świecie. W związku z jej rozwojem powstaje coraz więcej turniejów klubowych oraz reprezentacyjnych. Jednak nie wszystkie mają takie samo znaczenie dla kibiców i drużyn. W tym artykule opiszemy najważniejsze turnieje piłkarskie.

Liga Mistrzów UEFA

Panuje powszechna opinia, że najlepsze kluby piłkarskie mają swoje siedziby w Europie. Dlatego też Liga Mistrzów składająca się z najlepszych zespołów Starego Kontynentu budzi bardzo wiele emocji. Te rozgrywki uznawane są przez wielu jako najważniejszy puchar klubowy na świecie. Na początku w turnieju brało udział 8 mistrzów najlepszych federacji na kontynencie. Później rozszerzano format, dopuszczając także inne drużyny z najmocniejszych lig. Obecnie w Lidze Mistrzów biorą udział 32 zespoły. 

Warto pamiętać, że Liga Mistrzów zastąpiła wcześniejszy turniej pod nazwą Puchar Europy Mistrzów Krajowych. W turnieju najczęściej triumfował Real Madryt. Los Blancos dokonali tego 14-krotnie. 

Liga Mistrzów jednak ciągle się zmienia i od sezonu 2024/2025 dojdzie do reformy formatu rozgrywek. Szczególnie mocno zostanie przemodelowana faza grupowa. Teraz wszystkie zespoły trafią do jednej ligi, z której odpadnie 12 ekip. 

Liga Mistrzów ma kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają ten prestiżowy turniej na tle innych rozgrywek. Są nimi oryginalny logotyp składający się z gwiazd, które tworzą piłkę, a także 11-kilogramowy, srebrny puchar i motyw muzyczny. Melodia towarzysząca piłkarzom wychodzącym na stadion to adaptacja hymnu koronacyjnego Georga Friedricha Händla. Refren jest śpiewany w języku angielskim, francuskim oraz włoskim.

Mistrzostwa Europy

Na liście turniejów przyciągających najwięcej fanów jest także wiele turniejów reprezentacyjnych. Jednym z najpopularniejszych i najważniejszych jest Euro. Mistrzostwa Europy rozgrywane są co 4 lata od 1960 roku. Wtedy rozgrywki nosiły jeszcze nazwę Puchar Narodów Europy. 

Początkowo format tego turnieju przewidywał udział jedynie czterech drużyn. Ten stan rzeczy trwał do 1976 roku. Od edycji 1980 w Euro brało udział 8 europejskich zespołów, a od 1996 w fazie finałowej grało 16 reprezentacji. Od Euro 2016 we Francji na finały wyjeżdżają 24 ekipy

Gospodarz turnieju z reguły ma zapewniony udział w finałach bez przechodzenia przez eliminacje. Wyjątkiem była edycja 2020. Wtedy Mistrzostwa Europy nie miały jednego czy dwóch gospodarzy, ale kilka krajów pełniło tę rolę. 

Mistrzostwa Europy 3-krotnie wygrywała reprezentacja Niemiec oraz Hiszpanii. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego zwyciężała dwa razy z rzędu w latach 2008 i 2012. Po dwa triumfy w swojej historii mają także Francuzi oraz Włosi.

Mistrzostwa Świata

Jednak najważniejszym turniejem na świecie jest Mundial. Mistrzostwa Świata skupiają najlepsze drużyny globu. W przeciwieństwie do europejskich rozgrywek zachwycają one swoją różnorodnością oraz wieloma zwrotami akcji, a także filmowymi historiami. Najbardziej utytułowaną ekipą w dziejach tego turnieju rozgrywanego od 1930 roku jest Brazylia. Ekipa z Ameryki Południowej sięgała po puchar 5-krotnie. 

Mecze podczas Mistrzostw Świata generują wielkie zainteresowanie również w świecie zakładów sportowych. Jeśli jesteś pełnoletni i masz ochotę obstawić mecz, sprawdź najpierw zestawienie najlepszych bukmacherów. Znajdziesz je na rankinglegalnych.pl.