zdjecie na media spolecznosciowe

Jak zrobić idealne zdjęcie na media społecznościowe?

Perfekcyjne zdjęcie na media społecznościowe łączy w sobie technikę, kreatywność i autentyczność. W uchwyceniu tego wszystkiego pomogą m.in. zrozumienie podstaw fotografii oraz dobranie odpowiedniego sprzętu i opanowanie technik pozowania. Od czego zacząć?

Zrozumienie podstaw fotografii

Stworzenie dobrego zdjęcia wymaga zrozumienia podstaw fotografii – pomoże to w zrobieniu ogromnego wrażenia na wszystkich potencjalnych odbiorcach. Obejmuje to nauczenie się teorii kompozycji oraz zrozumienie różnych ustawień posiadanego sprzętu, które wpływają na finalny obraz.

Trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, czym jest:

  • zasada trójpodziału;
  • balansowanie elementów w kadrze;
  • wykorzystanie głębi ostrości.

Na rezultaty wpływa nawet samo światło; różne pory dnia mogą wpłynąć na ogólny nastrój i tonację zdjęcia. Przydatne okaże się zrozumienie technicznych ustawień aparatu (m.in. czas naświetlenia, przysłona i ISO). Eksperymentowanie z nimi pozwala na uzyskanie kontroli nad własną pracą.

Oczywiście, trzeba również być na bieżąco ze wszystkimi trendami. Świat jest pełen różnorodnych technik i stylów, które można eksplorować – aby je poznać, wystarczy aktywnie uczestniczyć w środowisku online. Fotografia to sztuka, która wymaga czasu i cierpliwości, a także znalezienia własnego źródła natchnienia.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Osoby chcące osiągać spektakularne rezultaty, muszą wybrać odpowiedni dla nich sprzęt. Zainteresowani stoją przed decyzją między użyciem zaawansowanego aparatu fotograficznego a korzystaniem z kamer wbudowanych w posiadane przez nich smartfony.

Lustrzanki cyfrowe i tzw. bezlusterkowce zapewniają większe możliwości manipulacji poszczególnymi ustawieniami. Przyczynia się to bezpośrednio na precyzyjne kontrolowanie wyglądu wykonywanego zdjęcia. Przydaje się to zwłaszcza podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Te urządzenia w rękach doświadczonych fotografów zapewniają naprawdę dobre efekty.

Natomiast smartfony bywają wygodniejsze w użytkowaniu. Ich ograniczenia sprzętowe rekompensują inteligentne algorytmy poprawiania obrazu (działają one bez ingerencji osób trzecich). Są uniwersalne i gwarantują unikalną zdolność do szybkiego dzielenia się treściami we wszystkich mediach społecznościowych.

Które urządzenie wybrać? Za sensowny wybór, przeznaczony nie dla pasjonatów, uznać można telefony komórkowe. Oferują one optymalny balans między jakością, wygodą i dostępnością, a w dodatku zwykle są już i tak pod ręką.

Techniki pozowania

Na odbiór zdjęcia w mediach społecznościowych znacząco wpływają zastosowane techniki pozowania – warto nauczyć się kilku sprawdzonych, które pomagają wyglądać korzystnie.

Poza kontrastowa polega na lekkim przekrzywieniu ciała i umieszczeniu ciężaru na jednej nodze. Tworzy to interesującą dynamikę i wyszczupla sylwetkę. Inne popularne sposoby na ustawienie się to:

  • poza z ręką we włosach;
  • poza z ręką na brodzie;
  • poza trójkątna (jedna ręka na biodrze).

Idealnie sprawdza się również tzw. chodzenie po kadrze. Wprowadza to do fotografii ruch oraz pomaga w uchwyceniu naturalnych i autentycznych ekspresji. Wygląda to doskonale w sytuacjach, w których fotografowana osoba zdecydowała się ubrać formalne ubrania i jest skierowana twarzą do kamery.

Podstawowa edycja wykonanych zdjęć

Wykonane zdjęcie nie jest idealne? Może nadal nadawać się do użycia – wystarczy odświeżyć je przy pomocy oprogramowania do edycji fotografii. Pozwala ono na regulację podstawowych parametrów obrazu, czyli:

  • ekspozycji;
  • kontrastu;
  • nasycenia barw.

To wszystko służy m.in. do poprawy jasności i klarowności, a także wzmocnienia barw (przydaje się w przypadku zdjęć robionych w warunkach słabego oświetlenia). Można skusić się również na korektę ostrości i usuwanie szumów. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby uniknąć nadmiernego przetworzenia i utraty naturalnego wyglądu fotografii.

Na sam koniec można zdecydować się na zastosowanie kreatywnych filtrów i efektów. Dodają one obrazowi oryginalnego charakteru albo podkreślają ten naturalny, np. zdjęcie wykonane latem można ulepszyć poprzez nadanie mu jeszcze cieplejszych tonów. Będzie wówczas wyglądać jak zrobione w tropikalnych krajach.

Zachowanie autentyczności w mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych warto zachować autentyczność. Służy to budowaniu trwałych relacji z obserwującymi i tworzeniu wiarygodnego wizerunku. Nie należy ulegać presji pokazywania wyidealizowanego obrazu życia. Lepiej zdecydować się na podzielenie prawdziwymi doświadczeniami, emocjami i przemyśleniami.

To dlatego, że taka taktyka może okazać się pomocna w wyróżnieniu się spośród wszystkich innych. Trendy powinny inspirować, a nie zmuszać do zrezygnowania z przedstawiania przed światem swojego ja. Analogicznie – edycja graficzna ma jedynie uwypuklać piękno, a nie tworzyć sztuczne i nieprawdziwe obrazy.

Przestrzeganie tych wszystkich rad zaowocuje uzyskaniem idealnego zdjęcia, które nada się do publikacji m.in. na Instagramie i Facebooku!