O tym, że funkcjonalność smartfona można rozszerzyć, nikogo raczej nie trzeba przekonywać. Aplikacje dodające nowe funkcje to na szczęście jeszcze nie wszystko. Przez lata stworzono wiele praktycznych gadżetów ułatwiających korzystanie z tych urządzeń. Którymi z nich warto się zainteresować? Oto zbiór kilku ciekawych akcesoriów!
Mikrofon do wideokonferencji
Udział w wideokonferencjach to codzienność wielu pracowników biurowych. Nie zawsze jednak udaje się ją odbyć w komfortowych warunkach. Osoby, którym czasem zdarza się rozmawiać ze współpracownikami poza biurem lub mieszkaniem, może zainteresować mikrofon mobilny.
Jak działa takie urządzenie? To bardzo proste. Zestaw przeważnie składa się z pojemnika (podobnego do etui na słuchawki bezprzewodowe), w którym transportuje się mikrofony. Jeden podłącza się do gniazda ładowania smartfona, czyli USB-C lub Lightning. Drugi przypina do odzieży np. kołnierza. Tyle wystarczy, by przeprowadzić rozmowę. Po jej skończeniu obie części można schować z powrotem do pudełka, by naładować ich akumulatory.
Miniaturowa drukarka do zdjęć
Przed laty nie brakowało głosów, że zdjęcia cyfrowe całkowicie wyprą wywoływane na papierze odpowiedniki. Nic podobnego, choć rzeczywiście nieco się to zmieniło. Co takiego? Wizyty w zakładach fotograficznych zastąpiło drukowanie zdjęć w domu. Dzięki miniaturyzacji nie trzeba jednak być na miejscu, by stworzyć zdjęcie na papierze. Wystarczy miniaturowa drukarka.
Urządzenia tego rodzaju mają wielkość mniej więcej taką jak przeciętny smartfon. Są od nich nieznacznie grubsze, ponieważ w ich wnętrzu musi zmieścić się moduł do termosublimacji. W dużym skrócie to właśnie on, poprzez rozpuszczanie barwników i nanoszenie go na papier, tworzy zdjęcie. Takie drukarki działają bezprzewodowo, poprzez Wi-Fi lub Bluetooth. Oprócz tego do wywoływania fotografii potrzebne jest tylko jedno, czyli aplikacja mobilna producenta danej drukarki.
Kontroler do gier mobilnych
Kategoria mobilnych gamepadów jest mocno rozbudowana, choć oczywiście mają one cechy wspólne. Najprostsze urządzenia tego typu składają się tylko z dwóch triggerów mocowanych na górze telefonu (w orientacji poziomej). Bardziej zaawansowane modele to już pełnoprawne pady złożone z gałek i analogów. Część z nich wyposażono w uchwyt na telefon, a inne działają osobno, co wymaga znalezienia podstawki pod telefon. W sieci dostępne są też kontrolery o konstrukcji inspirowanej Joy-Conami z Nintendo Switch.
Niektórzy producenci idą dalej i nie zapominają o miłośnikach grania retro. Pozwala to im cieszyć się arcade’ami, czyli tytułami pisanymi przed laty z myślą o automatach stojących w salonach gier. Niezależnie jednak od wyboru tego lub innego kontrolera, trzeba pamiętać, że nie wszystkie mobilne produkcje są przystosowane do sterowania fizycznym gamepadem. Z tego powodu przed zakupem któregoś z nich warto sprawdzić w internecie, czy w ulubione tytuły da się grać w ten sposób.
Wodoodporne etui dla pływaka
Dotychczas prezentowane gadżety to przykłady zaawansowanej techniki. Pokrowiec z technologią wprawdzie nie ma nic wspólnego, ale pomaga chronić telefon przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Konstrukcja takiego akcesorium jest tak prosta, jak można się domyślić. Składa się ono z futerału, w którym umieszcza się smartfon i sznurka pozwalającego powiesić całość na szyi.
Pokrowce służące do pływania z telefonem wykonuje się z PVC i silikonu oraz wyposaża w całkowicie szczelne zamknięcie. W ten sposób urządzeniu nie grozi zalanie czy destrukcyjne dla elektroniki działanie soli morskiej. Co więcej, wiele modeli takich futerałów umożliwia korzystanie z ekranu dotykowego. Korzyści z takiego rozwiązania nie sposób nie docenić. Dzięki temu bez narażania telefonu na uszkodzenie można pokusić się o zrobienie niezapomnianych, podwodnych zdjęć z wakacji.
Rękawiczki do ekranów dotykowych
Ochrona dłoni zimą to kolejny przykład, że nie wszystkie akcesoria do smartfonów muszą być w jakiś sposób montowane na urządzeniu. Rękawiczki do ekranów pojemnościowych niemal w całości wykonane są tak jak inne tego typu elementy garderoby. Różnią się jednak materiałem użytym do obszycia opuszków palców. W trakcie dotykania wyświetlacza wytwarza się pole elektrostatyczne umożliwiające sterowanie smartfonem.
Pomimo wykorzystania specjalnej tkaniny rękawiczki można prać wraz z pozostałą odzieżą. Po wyschnięciu materiał zachowuje swoje właściwości, a więc nie jest to produkt jednorazowy. W sklepach dostępne są zarówno cienkie, jak i grube rękawice zdolne zachować temperaturę dłoni nawet w siarczyste mrozy. Odpowiedni produkt dla siebie znajdą również osoby szukające eleganckich rękawiczek wykonanych z naturalnej lub ekologicznej skóry.
Leave a Reply