zyciowy balanc

Jak zachować work-life balance, aby móc czerpać z życia jak najwięcej?

zyciowy balanc

Nie żyjemy po to, aby pracować, lecz pracujemy po to, aby żyć – choć brzmi to niezwykle podniośle i prawdziwie, to każdy z nas doskonale wie, jak trudno jest zachować w dzisiejszym świecie tak zwany work-life balance. Z jednej strony musimy dopasować się do wymagań rynku, z drugiej strony nie możemy zapominać o naszych własnych potrzebach i tym, że praca nie powinna wypełniać całego życia.

Praca dla pieniędzy?

Praca ma za zadanie dać nam środki na utrzymanie, lecz w dzisiejszym świecie coraz częściej wpadamy w pogoń za pieniądzem. Poniekąd zmusza nas do tego sytuacja gospodarcza – każdy marzy o własnym mieszkaniu, wakacjach zagranicą czy sprzęcie, który ułatwia życie. Z drugiej strony wszystko to pociąga za sobą spore wydatki, dlatego pracujemy coraz więcej, aby móc je pokryć. Warto jednak zastanowić się, kiedy ostatni raz mieliśmy czas tylko dla siebie? Kiedy wyjechaliśmy gdzieś na weekend, spędzając bezstresowo czas z rodziną? Bywa, że praca, choć daje nam pieniądze, zaczyna wypełniać całe nasze życie. Myślimy o niej każdego dnia, nawet w czasie urlopu. To działa na nas destrukcyjnie – nasza psychika nie może się oderwać od myślenia o obowiązkach zawodowych. Dobrze więc podzielić swój dzień na pracę oraz na czas dla rodziny. Pamiętajmy, aby na weekend nie brać do domu laptopa czy telefonu służbowego. Zapewnijmy sobie ciekawe zajęcia, aby w międzyczasie nie myśleć o pracy – wycieczka za miasto, wyjście do kina czy spotkanie z przyjaciółmi mogą nam w tym pomóc.

Zadbaj o siebie!

Pracując ponad miarę, często zapominamy o własnych potrzebach – nawet tych podstawowych. Nie odżywiamy się zdrowo, nie uprawiamy sportu, nie poświęcamy czasu sobie. Dlatego też warto zacząć od drobnych zmian. Ci, którzy nie lubią gotować, mogą skorzystać z cateringu dietetycznego. Na codzienną aktywność fizyczną warto poświęcić przynajmniej pół godziny – pamiętajmy, że wpływa ona dobrze nie tylko na nasz organizm, ale i na psychikę. Bardzo istotną kwestią jest również odpowiednie nawadnianie organizmu i stosowanie suplementów, które pomogą uzupełnić niedobory. Więcej na temat tego, jak odżywiać się prawidłowo, uprawiając sport, można dowiedzieć się na portalu odzywki-online.pl. Na co dzień warto też poświęcić trochę czasu sobie samemu. Nie rodzinie, dzieciom czy partnerce, a właśnie sobie. Dla niektórych dobrym sposobem na relaks jest ruch, inni lubią posłuchać muzyki czy obejrzeć ciekawy film. Nie bagatelizujmy kwestii własnego samopoczucia, gdyż bez tego trudno nam będzie pracować w sposób efektywny, a wręcz przeciwnie – ciągle będziemy czuli się przemęczeni i przeciążeni.

Praca zawodowa stanowi bardzo istotny element nasze życia, jednak nie powinna w nim dominować. Jeśli zauważamy, że w pracy spędzamy zdecydowanie więcej czasu, niż w domu, to znak, że pora zadbać o work-life balance. Oczywiście, w początkowych etapach jest to trudne, jednak z czasem zaczniemy zauważać, że pozytywne podejście do życia i skupienie się na sobie znacząco wpływa na naszą efektywność zawodową.