Jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka?

Jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka?

Jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka?

Rodzice w dzisiejszych czasach bardzo świadomie podchodzą do tematu przyszłości swoich dzieci, dlatego coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych włącza do swojej oferty również produkty skierowane do ich pociech. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Zapewnienie bezpieczeństwa finansowego dziecka nie należy do najłatwiejszych wyzwań stojących przed rodzicami. Wybór odpowiedniej formy oszczędzania w dużej mierze jest kwestią indywidualną, będąca pochodną wielu czynników. Zobacz jak zapewnić dobry start w dorosłość dziecku?

Kiedy zacząć oszczędzać na przyszłość dziecka?

Oszczędzanie pieniędzy na przyszłość dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet w momencie jego narodzin. Regularnie odkładając i mądrze inwestując niewielkie kwoty, w ciągu kilkunastu lat zgromadzisz naprawdę imponujący kapitał. Chcąc zapewnić sobie stabilny zysk, sięgnij po narzędzia finansowe, umożliwiające, stworzone specjalnie z myślą o długoterminowym oszczędzaniu.

Bardzo modna stała się polisa za urodzenie dziecka — gwarantuje ona wypłatę świadczenia w momencie narodzin dziecka. Takie ubezpieczenie dla noworodka należy zawrzeć przed zajściem w ciążę.

Polisy posagowe

Polisa posagowa jest rodzajem polisy na życie. Zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Umowę ubezpieczeniową zawiera się z reguły na okres od 5 do 25 lat. Po ukończeniu przez dziecko określonego w umowie wieku, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca zgromadzony kapitał, który młody człowiek może przeznaczyć na dowolny cel. W zależności od ubezpieczyciela, jego kwota może zostać ustalona z góry lub zależeć od skuteczności inwestycji. Główną zaletą inwestowania w polisy posagowe jest zwolnienie zysku z 19-procentowego podatku Belki.

Konto oszczędnościowe

Aby zabezpieczyć finansowo dziecko, możesz założyć konto oszczędnościowe i co miesiąc regularnie przelewać tam pieniądze. W zależności od banku oprocentowanie takiego rachunku wynosi z reguły od 0,5 do 3 procent w skali roku. Jeśli chcesz uczynić oszczędzanie zupełnie bezwysiłkowym, na swoim koncie osobistym ustaw stałą dyspozycję przelewu. Na jej podstawie w określonym dniu każdego miesiąca, na Twój rachunek oszczędnościowy „powędruje” określona wcześniej kwota.

Lokaty

Lokata jest narzędziem bankowym, umożliwiającym wygenerowanie pewnych i z góry określonych zysków. W zależności od swoich potrzeb i oczekiwań możesz sięgnąć po lokatę krótkoterminową, trwającą do 12 miesięcy lub lokatę długoterminową, trwającą ponad 12 miesięcy. Oprocentowanie lokat jest nieco wyższe od tego na kontach oszczędnościowych i wynosi z reguły od 1 do 4 proc. w skali roku. Deponując środki na lokacie, zamrażasz je na okres trwania umowy. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze wcześniej, stracisz wypracowane odsetki. Choć dla wielu osób może być to sporą wadą, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia. Deponując środki w banku, uchronisz je przed zbyt lekkomyślnym roztrwonieniem. Wizja utraty zysków często okazuje się wystarczającym powodem, by zrezygnować ze spontanicznych zakupów.