Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego musi być bardzo dobrze przemyślana, ponieważ często jest, to zobowiązanie, które będziemy spłacać przez kilka kolejnych lat. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu kredytu.

Decydując się na wzięcie kredytu gotówkowego, powinniśmy wiedzieć, jakie mogą być dodatkowe kwestie, które mogą się okazać istotne przy wyborze oferty. Zobacz jak wybrać kredyt gotówkowy idealnie dopasowany do naszych potrzeb?

Treść umowy kredytowej

Ważnym etapem wyboru najlepszego kredytu gotówkowego jest dokładne zapoznanie się z przedstawioną umową. Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać podstawowe informacje – kwota kredytu, ilość rat czy całkowite koszty. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na koszty związane z ewentualnymi opóźnieniami w płatnościach, możliwość wcześniejszej spłaty, konieczność ubezpieczenia kredytu czy usługi dodatkowe (które często są obowiązkowe i płatne). Zlekceważenie tych zapisów może sprawić, iż wybrany kredyt wcale nie będzie taki korzystny na jaki początkowo wyglądał.

Podstawowe koszty kredytu gotówkowego

Najważniejszym kosztem kredytu jest oczywiście oprocentowanie nominalne. W przypadku kredytów gotówkowych jest ono najczęściej ustalone jako stała stopa procentowa. Oznacza to, że oprocentowanie i harmonogram spłaty w okresie kredytowania nie zmienią się.

Drugim najistotniejszym kosztem jest prowizja. Jest to opłata naliczana jako procent od kwoty kredytu. Może być płacona na dwa sposoby. W pierwszej racie, lub rozłożona na czas kredytowania (czyli powiększa sztucznie kwotę zadłużenia).

Dodatkowe koszty kredytu gotówkowego

  • Opłata przygotowawcza, opłata za rozpoznanie wniosku kredytowego.
  • Opłaty za zmiany i aneksy, w tym wakacje kredytowe.
  • Opłaty za czynności restrukturyzacyjne i windykacyjne.
  • Opłata za przedterminową spłatę.
  • Opłaty za dodatkowe produkty – w szczególności ROR i karty płatnicze.
  • Dodatkowe ubezpieczenia.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Dobrym narzędziem do porównania atrakcyjności kredytu jest podawana w procentach Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), w której zawarte są wszelkie koszty związane z udzielanym kredytem. Im jest ona wyższa, tym kredyt jest „droższy”.

Można też porównywać całkowitą kwotę kredytu, czyli sumę jaką będziemy musieli wpłacić do banku.

Kredyty gotówkowe – jak wybrać?

Aby móc ocenić, w jakim banku kredyt jest zaciągany na najkorzystniejszych warunkach, warto sprawdzać rankingi kredytów gotówkowych. W nich zamieszczane są informacje o warunkach wyłącznie najbardziej atrakcyjnych w danym miesiącu kredytów. Sprawdzając kredyty gotówkowe ranking trzeba zwrócić uwagę na datę publikacji.

Dokonując wszelkich porównań należy pamiętać o ewentualnych kosztach, które nie są związane bezpośrednio z kredytem, a więc nie są ujęte w jego cenie (nie uwzględnia ich RRSO czy całkowity koszt kredytu), ale mogą być warunkiem udzielenia kredytu na promocyjnych warunkach, czyli o wspomnianych kosztach prowadzenia rachunku ROR, karty kredytowej czy innych produktów bankowych.