porady o dbaniu o samochod zima

Jak dbać o samochód zimą? Praktyczne porady dla kierowców

Zima to okres wymagający szczególnej troski o samochody. Ekstremalne warunki pogodowe, zaspy śnieżne, oblodzenie dróg i sól – wszystko to stawia przed kierowcami wyzwania. Jak zachować pojazd w doskonałej kondycji technicznej pomimo pojawienia się niesprzyjających ku temu okoliczności? 

Dlaczego warto przygotować auto na zimę?

Warto zadbać o auto przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Odpowiednio przygotowany pojazd zapewnia lepszą trakcję i krótszą drogę hamowania. To ważne zwłaszcza w kontekście ograniczonej widoczności, spowodowanej występowaniem licznych opadów śnieżnych oraz zachmurzeniem. Każdy kierowca ponosi odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za pasażerów znajdujących się w pojeździe i innych uczestników ruchu drogowego.

Najlepiej zrobić to też ze względu na długoterminową oszczędność. Wilgoć, w połączeniu z solą i niskimi temperaturami, ma negatywny wpływ na:

  • akumulatory;
  • układy chłodzenia;
  • opony;
  • części metalowe.

Regularna pielęgnacja samochodu w okresie zimowym zmniejsza ryzyko pojawienia się kosztownych uszkodzeń, zwłaszcza tych powodujących pojawienie się rdzy wskutek korodowania.

Na sam koniec nie można zapominać o aspekcie kluczowym: podróż zadbanym autem staje się wygodniejsza. Sprawny system ogrzewania, działające prawidłowo wycieraczki i uzupełnione płyny eksploatacyjne zapewniają, że wszystkie mechanizmy pojazdu będą gotowe do użycia akurat wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ochrona karoserii i uszczelek przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

Ważna informacja: okres zimowy nie zwalnia z konieczności mycia samochodu! Regularne usuwanie soli drogowej i brudu zapobiega powstawaniu korozji. Karoserię należy dodatkowo zabezpieczać za pomocą wosku lub specjalnych preparatów tworzących zewnętrzną warstwę ochronną. Zamki od klucza można posmarować np. olejem.

Uwagę trzeba zwrócić również na gumowe uszczelki (takie jak te przy drzwiach i oknach) – są narażone na działanie niskich temperatur i wilgoci, przez co zamarzają i pękają. Do ich konserwacji nadadzą się przede wszystkim środki silikonowe, które zwiększą ich trwałość. Raz w tygodniu warto sprawdzić, czy na karoserii nie pojawiły się nowe rysy i odpryski lakieru. To dlatego, że stają się potencjalnym ogniskiem korozji. Zamalowanie ich bezbarwnym woskiem ograniczy ryzyko dalszych uszkodzeń.

Kierowcy, którzy mają garaż, stoją przed ułatwionym zadaniem – taka przestrzeń chroni pojazd przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Jeżeli jednak w domu lub bloku brakuje takiego miejsca, dobrze jest poszukać parkingu, w którym znajduje się jakiekolwiek zadaszenie. Uniemożliwi ono gromadzenie się śniegu na masce, dachu i bagażniku auta.

Odpowiednie zabezpieczenie podwozia

Podwozie, podobnie jak nadwozie, trzeba myć. To trudniejsze zadanie, ale nadal możliwe do wykonania. Kiedy będzie już czyste, należy zabezpieczyć je za pomocą specjalnych lakierów i podkładu epoksydowego – tuż po wymianie zardzewiałych elementów i uzupełnieniu wszystkich ubytków.

Nie da się ukryć, że zalecanym rozwiązaniem jest wizyta u mechanika. Specjaliści dysponują w swych zakładach pracy tzw. kanałami, które umożliwiają spojrzenie na samochód od dołu. Ponadto wiedzą dokładnie, które elementy auta wymagają wymiany, a które konserwacji – ich doświadczenie i ekspertyza bywają niezastąpione.

Prawidłowe zabezpieczenie podwozia kosztuje od 500 zł do kilku tys. zł. Na szczęście proces ten wymaga powtarzania jedynie co około 5 lat. Z tego powodu większość kierowców decyduje się na wykonanie tego zadania tuż po nabyciu pojazdu.

Pielęgnacja i konserwacja opon zimowych

Samochód na zimę powinien być wyposażony w odpowiednie opony. Dobrze, aby nie były one całoroczne. Istnieje popularne powiedzenie, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to będzie do niczego – bywa ono niezwykle trafne właśnie w tym przypadku. Warianty przygotowane specjalnie do niskich temperatur i trudnych warunków pogodowych zapewniają lepszą przyczepność.

Ponadto należy pamiętać, że zimą opony szybciej tracą ciśnienie, a to wpływa negatywnie na osiągi i trakcję, którą mają zapewniać. Podczas wizyty m.in. na stacji benzynowej warto upewnić się, że znajdująca się w nich ilość powietrza jest zgodna z zaleceniami producenta.

Minimalna głębokość bieżnika wynosi zazwyczaj 4 mm, jednak w praktyce najlepiej, gdyby była zdecydowanie większa. Przechowywanie opon zimowych w okresie letnim musi odbywać się z utrzymaniem właściwych warunków, tj. powinno się je chronić przed działaniem promieni słonecznych, wilgocią, szkodnikami (zwłaszcza szczurami) i ekstremalnymi temperaturami.

Regularna kontrola płynów eksploatacyjnych i sprawdzanie akumulatora

Konieczna będzie systematyczna kontrola poziomu płynów do spryskiwaczy, hamulcowego i chłodniczego oraz oleju silnikowego. Ten pierwszy powinien być przygotowany do niskich temperatur – jego letnie rodzaje nie sprawdzą się ze względu na brak dodatkowego środka, który uniemożliwia ich przejście ze stanu ciekłego w stały (lód cechuje się większą objętością, więc w skrajnych przypadkach może rozsadzić zbiornik).

Akumulatory w zimie są narażone na większe obciążenie. Kierowcy muszą sprawdzić ich stan, napięcie i rozważyć ich wymianę w sytuacji, w której mają już kilka dobrych lat – takie działanie pozwoli uniknąć problemów zwłaszcza podczas rozruchu pojazdu. Bywa to kluczowe zwłaszcza z rana, kiedy wszyscy spieszą się do pracy.

Bezpieczne praktyki podczas jazdy w warunkach zimowych – porady dla kierowcy

Ważna rada: każdy kierujący pojazdem musi dostosować prędkość poruszania się do warunków drogowych. To, że na danym odcinku występuje ograniczenie do 70 km/h, wcale nie oznacza, że nie można jechać wolniej. Ponadto warto zwiększyć odstęp pomiędzy autami. Oblodzenie dróg wydłuża drogę hamowania.

Zaleca się, aby kierowcy unikali gwałtownych manewrów, w tym hamowania i przyspieszania. Delikatne ruchy pedałem gazu i ruszanie z drugiego biegu pomogą uniknąć ślizgania się kół po nawierzchni. W przypadku, w którym auto nie jest wyposażone w system ABS, należy wykorzystywać tzw. hamowanie pulsacyjne.

Przygotowanie samochodu do zimy to długi i kosztowny proces, ale warty wszystkich pieniędzy i każdej spędzonej minuty!