marki traktorow

Najlepsze marki traktorów. Tych producentów warto znać

Osobom, które zajmują się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt, nie trzeba przedstawiać poniższych firm. Pozostali, w ramach ciekawostki, mogą przeczytać ten przegląd najpopularniejszych marek ciągników. Czym zatem jeżdżą rolnicy? Nadszedł dobry moment, żeby to sprawdzić.

John Deere

Historia wielu przedsiębiorstw produkujących sprzęt rolniczy jest starsza niż koncernów motoryzacyjnych. Przykładem jest właśnie Deere & Company, firma założona w 1837 roku w USA. Mimo tego, że producent przyjął obecną nazwę jeszcze w XIX wieku, nadal określa się ją imieniem i nazwiskiem założyciela.

Przez pierwsze kilkadziesiąt lat działalności firma John Deere zajmowała się m.in. produkcją pługów. Dopiero na początku XX wieku koncern zaczął oferować to, z czego jest dziś najbardziej znany – traktory. Można je rozpoznać po kolorach. Wszystkie modele mają zielone karoserie z żółtymi wstawkami.

Obecnie John Deere to globalna korporacja oferująca sprzęt rolniczy wszelkiego typu. W asortymencie przedsiębiorstwa są m.in. ciągniki, kombajny i spulchniarki gleby. Odpowiednie produkty dla swoich firm znajdą także osoby, którym potrzebny jest sprzęt do prac w lasach oraz maszyny komunalne i na pola golfowe.

Tym, którzy nie uprawiają ziemi, rolnictwo może wydawać się mało innowacyjne. W rzeczywistości jest odwrotnie. Ten sektor gospodarki nieustannie się rozwija. Duże zasługi w tej dziedzinie ma właśnie John Deere. Ludzi nieznających specyfiki branży zapewne często dziwi, co rolnikom proponuje amerykański koncern.

Tak jak przedsiębiorstwa motoryzacyjne John Deere stawia na elektryfikację pojazdów. Na razie nie ma jeszcze mowy o produkcji dużych traktorów na prąd. W ofercie firmy są za to elektryczne kosiarki, drony do oprysków, autonomiczne opryskiwacze gąsienicowe oraz aplikacje do zdalnego sterowania maszynami.

New Holland

Największym konkurentem John Deere na amerykańskim rynku jest przedsiębiorstwo o kilka dekad młodsze. Firma New Holland Agriculture powstała w 1895 roku w Pensylwanii. Na miano przyszłego koncernu została wybrana nazwa miejscowości, w której mieszkał jego założyciel Abe Zimmerman.

Pierwsze lata działalności New Holland przebiegły podobnie jak u konkurenta z Illinois. W pierwszej fabryce wytwarzane były różne maszyny, ale nie traktory. Z biegiem lat do młynów, sprzętów do młócenia i innych produktów doszły również kombajny. Amerykanie montują je od połowy XX wieku.

Jak więc doszło do tego, że dziś marka New Holland kojarzy się z traktorami? Zaczęło się od jednego z wielu przejęć, jakie miały miejsce w historii przedsiębiorstwa. W latach 90. spółkę kupił FIAT. Włoski koncern budował ciągniki od początku stulecia i to właśnie firmie z USA przekazał ich produkcję.

Korporacja z Italii niezwykle przysłużyła się firmie New Holland. W krótkim czasie dość znany producent z Pensylwanii stał się globalnym koncernem. Co więcej, jego pojazdy zyskały na stylu i praktyczności. Podłużne lampy halogenowe mające przypominać kocie oczy to pomysł właśnie włoskich inżynierów.

Obecnie New Holland to światowa marka sygnująca wszelaki sprzęt rolniczy. Oprócz traktorów i kombajnów firma produkuje m.in. pługi, sieczkarnie i prasy do zboża. U dealerów maszyn można dostać również sprzęt budowlany amerykańskiego przedsiębiorstwa, np. koparki kołowe i gąsienicowe oraz ładowarki.

Projektanci sprzętu New Holland są naprawdę pomysłowi. Za swój cel obrali budowę pojazdów napędzanych ekologicznymi źródłami energii. Dzięki temu przez lata powstały ciągniki na prąd, wodór i metan. Rolnicy, którzy wybiorą sprzęt tej firmy, mają też okazję korzystać z kilku aplikacji ułatwiających planowanie pracy na polach.

Zetor

Współcześnie na polskich wsiach królują ciągniki z USA. Dawniej popularnością cieszyły się czechosłowackie pojazdy z Brna. Firma szybko zdobyła popularność mimo tego, że istnieje dopiero od 1946 roku. Przedsiębiorstwo wyodrębniono z zakładów Zbrojovka. Stąd nazwa – zet od miana zakładu i or od traktora.

Uznanie, jakim rolnicy obdarzyli produkty Zetora, wzięło się z wysokiej jakości sprzętu. Ciągniki do dziś słyną z niezawodności. Tysiące sprzedanych modeli pozwoliły firmie na inwestycje. Od lat 70. traktory (pod różnymi markami) montowano i oferowano na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Ameryce Południowej.

Kres sukcesów też nie jest przypadkowy. Niestety, tak jak inne państwowe zakłady doby socjalizmu, Zetor przeszedł kryzys. Na szczęście znalazł się kupiec ze Słowacji. Przedsiębiorstwo, które dziś nazywa się HTC Investments, dalej produkuje ciągniki w historycznej, głównej siedzibie, czyli Brnie.

W odróżnieniu od John Deere i New Holland Zetor od początku budował tylko ciągniki. Kierunek rozwoju firmy nadal jest taki sam. W jej ofercie można znaleźć małe traktory do ogrodów i sadów oraz większe pojazdy na pola. Producent zajmuje się także wyrobem ładowaczy czołowych oraz części zamiennych do traktorów.

Kubota

Przykładem globalizacji rynku sprzętu rolniczego jest też popularność ciągników z Japonii. Gonshiro Kubota założył firmę w 1890 roku, ale jej międzynarodowy rozwój przypadł dopiero na koniec XX wieku. Przedsiębiorstwo szybko zadomowiło się w Polsce. Obecnie jego pojazdy należą do najczęściej wybieranych w kraju.

Podobnie do innych globalnych korporacji ze swojej branży Kubota produkuje różne rodzaje maszyn. Traktory do pracy na polach i w sadach to tylko część oferty firmy z Osaki. Japończycy montują również kosiarki, opryskiwacze, kombajny i wiele innych typów sprzętu rolniczego.

Od lat 90. Kubota kupuje kolejne przedsiębiorstwa. W efekcie stała się wielobranżowym koncernem. W jego asortymencie są np. odśnieżarki, wózki elektryczne, zawory i rury. Częścią koncernu są też firmy, które nie kojarzą się z uprawą ziemi. Przykładem jest AgTech zajmująca się użyciem AI w rolnictwie.

Nazwę Kubota, tak jak wcześniej wymienione, zna zapewne każdy rolnik. Pozostałym osobom warto przytoczyć jeszcze kilka marek: Deutz-Fahr, Valtra, Claas, Massey-Ferguson, Farmtrack, Case IH, Steyr i Ursus. Na nich też jeszcze nie kończy lista firm produkujących ciągniki. Jak widać, jest w czym wybierać.