Inwestowanie może wydawać się skomplikowane, ale wcale nie musi takie być. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Od czego zacząć, w jaki sposób skutecznie zarządzać poziomem akceptowalnego ryzyka i jakimi narzędziami wspomagać cały proces?
Podstawy inwestowania na giełdzie
Inwestowanie to proces nieustannego kupowania i sprzedawania dobór i produktów w celu osiągnięcia zysku finansowego. To prosty sposób zdobywania niemalże pasywnego dochodu. Niemalże, ponieważ to działanie nadal wymaga m.in. analizowania poszczególnych ruchów na bieżąco i trzymania ręki na pulsie.
Lokować swój kapitał można we wszystko, czyli w:
- nieruchomości;
- pojazdy;
- luksusową odzież;
- złoto;
- zagraniczne waluty;
- akcje giełdowe.
Szczególnie powszechne są te ostatnie. Giełdy papierów wartościowych należą do rynków zorganizowanych. Inwestorzy nabywają i odsprzedają w ich ramach akcje poszczególnych firm lub obligacje.
Warto wiedzieć, że prawie wszystkie kluczowe giełdy są monitorowane i regulowane przez odpowiednie instytucje. Zapewnia to transparentność, a także zwiększa stopień uczciwości wymian handlowych.
Czym są akcje?
Akcje to udziały w kapitale spółki. Osoby, które je kupują, stają się współwłaścicielami firm i mają prawo do udziału w generowanych przez nich zyskach. Są wypłacane jako tzw. dywidendy.
Wartość akcji może wzrastać lub maleć w zależności od wielu czynników, a zwłaszcza od:
- wyników finansowych;
- środowiska ekonomicznego kraju;
- globalnych wydarzeń politycznych.
Osoby zainteresowane inwestowaniem muszą wybierać te przedsiębiorstwa, które mogą potencjalnie przynieść zysk finansowy w krótkim lub długim okresie.
Pierwsze kroki na giełdzie – od czego zacząć?
Co zrobić po zdobyciu podstawowych informacji o inwestowaniu? Rozszerzyć swoją wiedzę za pomocą:
- książek;
- kursów online;
- webinarów;
- bezpłatnych/płatnych poradników internetowych.
Początkujący inwestor musi być naprawdę dobrze przygotowany. Potem przychodzi pora na wybór odpowiedniego brokera. To licencjonowany pośrednik, który umożliwia kupno i sprzedaż. Dobrze jest zdecydować się na takiego, który zapewni niskie opłaty transakcyjne i dostęp do międzynarodowych rynków oraz przyjazne narzędzia do ich analizy.
Otwarcie konta maklerskiego oznacza koniec początku. Proces ten wymaga wypełnienia formularza rejestracyjnego i dostarczenia dokumentów potwierdzających tożsamość (również miejsce zamieszkania). Trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami korzystania, czyli wszystkimi potencjalnymi opłatami.
Pierwsze inwestycje
W co inwestować? Prawda jest taka, że nie istnieje żadna konkretna i sprawdzona odpowiedź na to pytanie. Polecane rozwiązanie to korzystanie z metody zakupu funduszy indeksowych. Cechują się one odrobinę mniejszym stopniem ryzyka w porównaniu do kupowania pojedynczych akcji.
Ciekawych rozwiązań trzeba szukać samemu i liczyć się z tym, że nie każdy pomysł okaże się tym, który przyniósł zysk.
Zarządzanie ryzykiem – na czym to polega?
Należy wiedzieć, że istnieją różne typy ryzyka związanego z inwestowaniem na giełdzie. Zaliczyć do nich można ryzyko:
- rynkowe;
- walutowe;
- specyficzne;
- płynnościowe.
Zarządzanie ryzykiem wymaga zrozumienia własnych działań, które muszą odpowiadać oczekiwaniom i możliwościom inwestora w zakresie tolerowania potencjalnych strat. Lepiej nie posługiwać się kwotami, których ubytek może okazać się nie do zaakceptowania, a zwłaszcza środkami finansowymi potrzebnymi do codziennego życia.
Dywersyfikacja portfela
Zdarza się, że na 10 inwestycji tylko jedna z nich przyniesie odpowiedni zysk, dlatego koniecznie trzeba nauczyć się dywersyfikowania własnych środków (tzw. portfela). Polega to na rozkładaniu kapitału na różne klasy aktywów oraz sektory rynkowe i geograficzne.
Narzędzia dla początkujących inwestorów
Istnieją narzędzia wspomagające działania początkujących inwestorów (również tych doświadczonych). Można zaliczyć do nich m.in. mobilne aplikacje, które umożliwiają monitorowanie aktualnego stanu portfela oraz historii poszczególnych wymian handlowych. Niektóre z nich zapewniają także funkcje powiadomień o istotnych zmianach cen i porad dotyczących zarządzania ryzykiem.
Całkowici amatorzy mogą zdecydować się na wykorzystanie symulatorów giełdowych. Mogą korzystać z nich bez szansy na utratę prawdziwych pieniędzy. Oprogramowanie pozwala na handlowanie wyłącznie wirtualnymi środkami na podstawie rzeczywistych danych rynkowych. Pomaga to zrozumieć nawet skomplikowane mechanizmy rynku.
Poza tym warto śledzić na bieżąco wszystkie dostępne serwisy informacyjne i analityczne. Zapewniają one szeroki zakres danych, a w tym:
- raporty finansowe firm;
- analizy sektorowe;
- prognozy ekonomiczne;
- komentarze ekspertów.
Planowanie finansowe i ustalanie własnych celów
Dodatkowa emerytura, zakup domu, podróż marzeń, a nawet remont mieszkania lub zakup nowego sprzętu AGD/RTV – każdy inwestor powinien mieć swoje indywidualne cele. To ważne, dlatego że będzie dzięki temu wiedzieć, w którym momencie zakończyć dalsze lokowanie kapitału.
Oczywiście, istnieją sytuacje, w których zakończenie przygody z inwestowaniem po osiągnięciu postanowionego celu może okazać się niewłaściwym i zbyt szybkim rozwiązaniem. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, ale trzeba znać własne limity i podejmować dodatkowe ryzyko wyłącznie wtedy, gdy naprawdę się to opłaca.
Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, ciągła edukacja i systematyczne dostosowywanie strategii do zmieniających się warunków rynkowych.
Leave a Reply