
Nawet mała łazienka może być przestronna i funkcjonalna. To właśnie na praktyczność powinno się stawiać, jeśli tylko chcemy urządzić to wnętrze tak, by korzystać z niego w pełni komfortowo. Okazuje się, że zaplanowanie i wyposażenie łazienki nie jest zadaniem łatwym. Jest to jednak możliwe, jeśli tylko pod uwagę weźmiemy kilka dobrych wskazówek. Oto one.
Urządzenia wielofunkcyjne
Dobrym pomysłem jest wyposażenie łazienki w urządzenia oraz armaturę, które spełniają jednocześnie kilka funkcji. Doskonałym przykładem może być wanna wraz z kabiną prysznicową – wystarczy zamontować szybę ochronną, która zapobiegnie rozpryskiwaniu się wody. Kolejnym urządzeniem może być pralko-suszarka albo toaleta z funkcją bidetu.
Zastosowanie takich sprzętów sprawi, że łazienka pozostanie w pełni funkcjonalna, ale nie będzie zbytnio zagracona. Warto także zwrócić uwagę na armaturę łazienkową. Lepiej sprawdzi się ta podwieszana aniżeli wolnostojąca. Wybierajmy więc właśnie takie toalety oraz umywalki, a przestrzeń, która pozostaje po zabudowie całego systemu, wykorzystajmy na dodatkowe półki na akcesoria łazienkoweczy drobne elementy dekoracyjne.
Wyposażenie łazienki
Aby łazienka była w pełni funkcjonalna, nie zapominajmy o szafkach, w których schowamy ręczniki, środki czystości czy kosmetyki. Pod umywalką sprawdzi się wysuwana szuflada, w której znaleźć się może mydło, szczotka do włosów, suszarka czy waciki i golarka. Dzisiaj sprawdza się trend, zgodnie z którym wszelkie akcesoria łazienkowe są schowane. Łazienka wygląda wtedy zawsze schludnie, a jej przestrzeń optycznie się powiększa.
Szafki wiszące możemy zamontować nad umywalką – idealnie sprawdzi się w tym miejscu szafka z frontem lustrzanym, nad toaletą oraz nad pralką. Łazienka musi być też wyposażona w akcesoria łazienkowe, takie jak uchwyt na papier toaletowy czy wieszaki na ręczniki. Jeśli wnętrze ma niewielką powierzchnię, świetnie sprawdzą się uchwyty na ręczniki czy szlafroki montowane na drzwiach.
Praktyczny klimat łazienki
Okazuje się, że styl w łazience najczęściej nawiązuje do czystości, wręcz sterylności. To dlatego przeważnie wybiera się płytki w kolorze białym, ewentualnie z kolorowym, dekoracyjnym dekorem, który pełni dodatkową funkcję naturalnego podziału stref. Dobrze sprawdza się połączenie dwóch, maksymalnie trzech kolorów w łazience, dzięki czemu przestrzeń jest optycznie powiększona, a nie sprawia wrażenia „zapchanej”.
Biała łazienka może być urządzona w stylu nowoczesnym, jeśli wybierzemy płytki ze strukturą 3D. Może być też klasyczna, kiedy postawimy na gładkie kafle z dodatkiem dekoracji drewnianych. Warto stawiać na akcesoria łazienkowe, które jednocześnie stanowią element dekoracyjny. W tym sezonie modne są te w kolorach miedzi, czerni czy złota. Dodatki tego rodzaju łatwo zmieniać wraz ze zmieniającą się modą. Funkcjonalna ma być zaś baza łazienki – główne wyposażenie i armatura. Stawiajmy na dobrą jakość takich elementów, dzięki czemu przetrwają w pełnej sprawności przez wiele lat.