Fakty i mity o leczeniu kanałowym

Fakty i mity o leczeniu kanałowym

Fakty i mity o leczeniu kanałowymSłysząc słowa – leczenie kanałowe, niejeden z nas odczuwa strach i jest pewien, że oznacza to tylko ogromny ból oraz długie leczenie. A historie o częstych powikłaniach, przeczytane w internecie czy zasłyszane gdzieś wśród znajomych, jeszcze bardziej potęgują ten strach. Czym więc jest leczenie kanałowe, inaczej zwane endodontycznym?

Kiedy pojawia się ostry ból zęba, nadwrażliwość na dotyk, odczuwanie bólu przy jedzeniu i piciu – może to świadczyć o tym, że doszło do zapalenia wewnętrznej tkanki zęba, czyli miazgi. Oznacza to, że czeka nas leczenie kanałowe, które polega na tym, że dentysta Radom https://koronadent.pl/ usunie zainfekowaną miazgę, oczyści oraz zdezynfekuje. Następnie szczelnie wypełni kanały odpowiednim materiałem, a ząb zostanie zamknięty materiałem kompozytowym, czyli plombą.

Leczenie kanałowe jest bolesne – mit

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów to ten, że leczenie kanałowe Radom jest bardzo bolesne. W dzisiejszych czasach stomatolodzy mają do dyspozycji wiele różnych środków znieczulających, które sprawiają, że pacjent nie odczuje bólu podczas leczenia kanałowego. Tym, którzy boją się wkłucia w dziąsło, lekarz może podać najpierw znieczulenie powierzchniowe w postaci specjalnego żelu czy aerozolu rozprowadzonego na powierzchni dziąsła. A następnie podać znieczulenie właściwe.

Lepiej wyrwać, niż leczyć – mit

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że nie opłaca się leczyć zęba kanałowo, ponieważ będzie on osłabiony, więc z czasem i tak wypadnie. Dlatego lepiej od razu wyrwać, a na jego miejsce wstawić implant czy zrobić tak zwany mostek. Jest to również mit, bo kiedy mamy możliwość leczenia i szansę na uratowanie zęba, to należy to zrobić. Nawet najlepszy „sztuczny ząb” nie zastąpi tego prawdziwego.

Przebieg wizyty różni się w zależności od zęba – prawda

Ze względu na zróżnicowaną budowę zębów oraz kanałów, leczenie może się znacznie różnić u poszczególnych osób. Lekarz dobierze więc indywidualnie metodę leczenia dla pacjenta. Różnić może się też czas trwania poszczególnych zabiegów, ponieważ stomatolog ma do naprawienia od 1 aż do 5 kanałów. Im więcej, tym dłuższy czas trwania wizyty.