spa dla mezczyzny

Domowe SPA dla mężczyzn – jak zrelaksować się po ciężkim dniu?

Obowiązki, presja i ciągły stres – codzienne życie wielu mężczyzn bywa trudne. Wszystkie te czynniki są przyczyną gorszego samopoczucia, a nawet utraty pewności siebie. Istnieją jednak sposoby pozwalające odprężyć się po ciężkim dniu. Jeden z nich stanowi stworzenie domowego SPA, czyli miejsca, które stanie się oazą spokoju i regeneracji. Z czego powinna składać się przestrzeń wellness?

Dlaczego warto zadbać o prawidłowy relaks?

Prawidłowy relaks jest kluczowy do zachowania zdrowia:

 • fizycznego;
 • psychicznego;
 • emocjonalnego.

Odpoczynek umożliwia regenerację ciała. Poza tym poprawia wydajność organizmu, a także przyspiesza proces odbudowy jego poszczególnych elementów, m.in. tkanek, mięśni i organów wewnętrznych. Mężczyźni, którzy nie dbają o prawidłowy relaks, żyjący w ciągłym napięciu, miewają problemy ze snem. Winowajcą takiego stanu jest zazwyczaj zbyt wysoki poziom kortyzolu.

Za duże ilości kortyzolu, tzw. hormonu stresu, zaburzają należyty rytm czuwania, a tym samym prowadzą do bezsenności. Przewlekły brak snu jest dewastacyjny w skutkach: przyczynia się do supresji układu odpornościowego oraz zaburza działanie układów sercowo-naczyniowego i trawiennego. Wszystkie te komplikacje zaczynają powodować po jakimś czasie zaburzenia psychiczne, które objawiają się, np. groźną depresją i uciążliwymi atakami paniki.

Odpowiednia rutyna relaksacyjna pomaga pozbyć się nadmiaru kortyzolu, a także zmniejszyć bolesne napięcie mięśniowe i wyregulować oddech (czyli obniżyć tętno). Innymi słowy, domowe SPA stanowi niezbędnik dla wszystkich mężczyzn, którzy chcieliby zadbać nie tylko o swój wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie – dla siebie i swojej rodziny.

Relaksacyjna kąpiel w wannie

Pierwszy polecany sposób to kąpiel w wannie. Należy upewnić się, że woda jest naprawdę ciepła i pełna dodatków takich jak:

 • olejki eteryczne (np. lawendowy, jaśminowy i eukaliptusowy);
 • sól morska lub epsom;
 • produkty pielęgnacyjne;
 • zapachowe i odprężające żele;
 • kule musujące.

Warto zgasić światło, zapalić świeczki i włączyć swoją ulubioną muzykę lub dźwięki medytacyjne. Po zanurzeniu się w wodzie najlepiej skoncentrować się na oddechu. Powinien być on wydłużony i spowolniony – to uspokoi i ukoi umysł.

Kąpiel da się połączyć z delikatnym masażem ciała. Miejsca, które ulegają napięciom to przede wszystkim szyja, okolice żuchwy, uda i przedramiona. Wstępne pozbycie się bólu uprzyjemni dalszą część SPA.

Rytuał skincare – peeling, nawilżenie i masaż skóry twarzy

Kompleksowy rytuał skincare pomaga w oczyszczeniu i nawilżeniu twarzy, a także zapewnia chwilę relaksu. Utrzymywanie regularności w jego wykonywaniu pozwoli zadbać o zdrowy wygląd skóry oraz równowagę psychiczną

Na wilgotną twarz należy nałożyć delikatny peeling, unikając obszarów wokół oczu, a następnie wmasować go delikatnymi, okrężnymi ruchami (unikając zbyt silnego nacisku). Potem powinno się zmyć produkt letnią wodą i osuszyć naskórek ręcznikiem.

Tonik przywróci równowagę PH skóry i przygotuje ją do dalszego nawilżenia za pomocą kremu. Produkty pielęgnacyjne warto dobrać pod względem pory, o której się je aplikuje – nocne zostawiają widoczne ślady, które nie przeszkadzają podczas snu.

Można zdecydować się również na użycie maseczek i balsamów, np. odżywczych i bogatych w witaminę C lub kofeinę. Przynoszą one niemalże natychmiastowe efekty, pozostawiając cerę rozświetloną i zrelaksowaną.

Aromaterapia z olejkami eterycznymi

Aromaterapia wykorzystuje moc naturalnych olejków eterycznych. Co ważne, wdychanie konkretnych zapachów wpływa na układ limbiczny mózgu – ten odpowiedzialny jest za reakcje emocjonalne i pamięć. Inhalacja pachnideł przywołuje określone uczucia, a tym samym przyczynia się pośrednio do poprawy nastroju i zmniejszenia poziomu odczuwanego stresu.

Większość olejków wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Należy jednak pamiętać o tym, że cechują się one dużą koncentracją i potrafią być drażniące dla skóry w czystej postaci – muszą być rozcieńczane w olejach bazowych (np. kokosowych i migdałowych). Ponadto zdarza się, że wywołują reakcje alergiczne u niektórych osób.

Ten rodzaj terapii stosuje się w celu:

 • redukcji stresu;
 • poprawy jakości snu;
 • złagodzenia objawów depresji i lżejszych przypadków stanów lękowych;
 • wyciszenia.

Przed zdecydowaniem się na włączenie jej do swojej codziennej rutyny trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem – w celu wykluczenia istnienia schorzeń zdrowotnych, które mogłyby ulec pogorszeniu.

Automasaż przy pomocy rollera do mięśni

Automasaż z wykorzystaniem rollerów (zwanych również potocznie wałkami) to technika mająca na celu uśmierzenie napięcia mięśniowego, zwiększenie elastyczności skóry i poprawę krążenia. Akcesoria te są wykonane zazwyczaj z pianki lub twardego tworzywa sztucznego, a ich powierzchnia jest gładka lub bogata w nierówne wypustki, które pomagają wbić się lepiej w ciało.

To metoda polecana osobom aktywnym fizycznie. Rozbite i rozciągnięte mięśnie sprawiają mniejszy ból nawet po intensywnym treningu z dużym obciążeniem – użycie rollera tuż po ćwiczeniu (lub przed snem) niweluje szansę na pojawienie się tzw. zakwasów następnego dnia.

Odpoczynek na macie do akupresury

Maty do akupresury składają się z setek plastikowych i metalowych szpikulców – te stymulują całe ciało, łagodząc ból napięciowy i zwiększając miejscowy przepływ krwi. Wystarczy leżeć na nich przez około 15-30 min. Chociaż początkowo bywa to trudne ze względu na towarzyszący dyskomfort, to potem taka aktywność zaczyna sprawiać jedynie przyjemność.

Z tego typu odpoczynku powinni zrezygnować mężczyźni cierpiący na zaburzenia krzepnięcia krwi i walczący z nowotworami. Poza tym maty nie są przeznaczone dla osób, których ciało nosi ślady widocznego uszkodzenia, np. wskutek skaleczenia lub oparzenia.

Warto zadbać o swój spokój i zdrowie poprzez stworzenie domowego SPA, łącząc kąpiel z olejkami eterycznymi, rytuał skincare oraz relaks na macie do akupresury – to kompleksowy sposób, który pomoże złagodzić napięcie po trudnym dniu.