Dobór opon a felgi w samochodzie

Dobór opon a felgi w samochodzie

Dobór opon a felgi w samochodzieOpony w samochodzie to jeden z ważniejszych elementów, który zapewnia nam bezpieczną jazdę. Nic dziwnego, że ich dobór jest tak istotny. Jednak bardzo często dobierając opony do felg pomijamy ważne parametry, jak np. oznaczenia na felgach. Dlaczego jest to istotne? Co oznaczają poszczególne litery i cyfry na felgach?

Oznaczenia na feldze – jak je czytać?

W informacji o rozmiarze felgi napotykamy ciąg cyfr i liczb, który niekoniecznie jest dla nas zrozumiały. Powiedzmy, że mamy do czynienia z oznaczeniem: 7.5Jx17H2 ET39. Jak je rozszyfrować?

Pierwsza cyfra oznacza szerokość felgi, podaną w calach. W tym przypadku jest to 7,5 cala. Literka „J” to oznaczenie profilu kołnierza felgi. Pojedyncze „J” odnosi się do samochodów osobowych, natomiast „JJ” do samochodów terenowych z napędem na cztery koła. Liczba „17” to z kolei średnica felgi – oczywiście wyrażona w calach. „H2” informuje nas o profilu przekroju felgi, a „ET39” o osadzeniu felgi. Osadzenie to odległość między powierzchnią montażową felgi a jej osią symetrii.

Kolej na oznaczenie opon

No dobrze, nie tylko na felgach mamy jakieś „kosmiczne” oznaczenia. O ile jednak na felgach wszystko podane jest w calach, w przypadku opon rzecz jest bardziej skomplikowana. Opony o oznaczeniu 195/65 mają 195 mm szerokości. Druga wartość to profil opony, czyli procentowa wartość wyrażająca stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. Kolejny ciąg liczb i cyfr na oponie: R 15 97 W, informuje kolejno o budowie opony (tu R to konstrukcja radialna), średnicy opony wyrażonej w calach, indeksie nośności oraz indeksie prędkości.

Jak wybrać opony?

Wybierając opony samochodowe powinniśmy kierować się właśnie oznaczeniami na felgach i oponach. Warto jednak sprawdzić, jakie opony rekomenduje producent naszego samochodu. Jak to sprawdzić? Informację możemy znaleźć m.in. na tabliczce umieszczonej na słupku przy drzwiach kierowcy. Często też rekomendowany rozmiar opon znajduje się na klapce od wlewu paliwa lub naklejce w schowku pasażera. Informacja powinna być również podana w książce serwisowej naszego pojazdu. Nie zawsze jednak musimy mieć dokładnie takie opony, jak podaje producent, możliwe jest kupno opon odrobinę szerszych lub węższych.