Dla kogo przeznaczone są fundusze inwestycyjne?

Dla kogo przeznaczone są fundusze inwestycyjne?

Dla kogo przeznaczone są fundusze inwestycyjne?

Być może marzy Ci się pomnożenie oszczędności o procent wyższy niż ten, który jest oferowany na lokatach bankowych. Rozmyślasz o inwestowaniu, ale niestety brakuje Ci specjalistycznej wiedzy. Czy będziesz więc musiał obejść się smakiem? Nie! Dla osób o potrzebach takich jak Twoje, rynek pieniężny oferuje fundusze inwestycyjne!

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusze to instytucje, które na wspólnym koncie gromadzą pieniądze wpłacone przez wielu inwestorów. Środki te są następne inwestowane w różne aktywa w taki sposób, aby wypracowały zysk. W zamian za powierzone funduszowi pieniądze inwestorzy dostają jednostki uczestnictwa, których wartość wyceniana jest codziennie.

Wpłaconymi pieniędzmi zarządza doradca inwestycyjny, posiadający wiedzę na temat rynku finansowego: potrafi go analizować oraz śledzi giełdę. Jest więc specjalistą o dużej wiedzy. Wpłacając pieniądze masz pewność, że to właśnie on będzie zarządzać Twoimi środkami.

Czy muszę posiadać wiedzę?

Fundusze inwestycyjne przeznaczone są także dla tych osób, które nie posiadają wiedzy na temat inwestowania. Nie musisz więc znać ani instrumentów rynkowych, ani analizować giełdy. Obowiązkiem wykonania tych czynności obarczony jest wspomniany już specjalista.

Dla tych, którzy nie mają czasu

Jeśli jesteś osobą zapracowaną i nie masz czasu na naukę inwestowania, jedyne co musisz zrobić to wybrać odpowiedni fundusz. Do wyboru masz zarówno te ryzykowne (o wysokiej stopie zwrotu) jak i mniej ryzykowne – bezpieczne (o niskim zwrocie). Twoja wiedza może więc ograniczyć się jedynie do określenia poziomu ryzyka jakie chcesz podjąć i rozmowy z doradcą inwestycyjnym.

Fundusze tylko dla bogatych?

Żeby przystąpić do funduszu inwestycyjnego nie musisz posiadać wielkich oszczędności. Aby rozpocząć inwestowanie wystarczą nawet niewielkie kwoty jak 100zł – 200zł. Oczywiście, im więcej wpłacisz, tym więcej Twoich pieniędzy zostanie pomnożonych. Idea jednak pozostaje jedna: otwarte fundusze inwestycyjne dostępne są dla wszystkich zainteresowanych.

Dla panujących nad emocjami

Pomimo, że Twoimi pieniędzmi zarządza godny zaufana specjalista, to zapewne i tak inwestowanie w fundusze inwestycyjne sprawi, że poczujesz dreszczyk emocji. Widząc wzrosty na giełdzie, odczujesz radość i euforię a w przypadku spadków – odwrotnie: stres i nerwy.

Ponieważ inwestowanie to wzloty i upadki, musisz być na nie przygotowany i uodporniony. Oprócz złotej zasady: inwestuj tylko tyle, ile gotów jesteś stracić, musisz także trzymać nerwy na wodzy. Emocje to zły doradca. W czasie spadków na giełdzie możesz zbyt szybko wycofać swoje uczestnictwo nie pozwalając sobie na odrobienie strat. Pamiętaj aby myśleć krytycznie!

Dla każdego

Jeśli myślisz o zabezpieczeniu swojej przyszłości – fundusz jest dla Ciebie. Jeśli planujesz szybko wzbogacić się i pojechać na wymarzone wakacje – fundusz również jest dobrą decyzją. Pamiętaj tylko, aby zabezpieczyć sobie środki na ewentualne niepowodzenie i ocenić jak dużo jesteś w stanie zaryzykować!