Czym są blachodachówki i jakie wybrać?

Czym są blachodachówki i jakie wybrać?

Czym są blachodachówki i jakie wybrać?

Blachodachówki to bardzo popularne pokrycie dachowe. Tyle wie każdy z nas. Czym się charakteryzują? Co je wyróżnia na tle innych pokryć dachowych? Dlaczego są tak popularne i jakie wybrać?

Dach z blachy?

Blaszane dachy możemy spotkać już nie tylko na dużych halach przemysłowych, ale pokrycie tego typu zyskuje coraz większą popularność również w domach jednorodzinnych. Świetnie sprawdzi się nie tylko na nowych budynkach, ale też podczas renowacji starego dachu. Dlaczego? To proste! Blacha jest tanim materiałem, ale bardzo trwałym i odpornym nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie czynników atmosferycznych. Pokryta odpowiednią powłoką jest również odporna na rdzę i korozję.

Blachodachówka http://glinmet.pl/  z wyglądu do złudzenia przypomina tradycyjną ceramiczną dachówkę, ale jest od niej znacznie tańsza i lżejsza, dzięki temu nie obciąża tak konstrukcji. Występuje w wielu rodzajach i kształtach. Możemy dostać blachodachówki matowe, na połysk, a nawet takie, które są imitacją drewna.

Blachodachówka w arkuszach czy modułowa?

Czym się różnią? Blachodachówka występuje w arkuszach, jest cięta na konkretny wymiar, dlatego zanim przystąpimy do zakupu, potrzebny jest bardzo dokładny pomiar dachu. Ten rodzaj pokrycia lepiej sprawdzi się na prostych dachach, bez wielu załamań i spadów. Trzeba pamiętać, że materiał tego typu bardzo łatwo uszkodzić czy wygiąć, dlatego przed montażem trzeba bardzo dokładnie przygotować powierzchnię. Natomiast blachodachówka modułowa występuje pod postacią kawałków, które w odpowiedni sposób układa się na dachu. Fragmenty te muszą idealnie do siebie przylegać, aby pokrycie mogło spełniać swe funkcje – chronić przed opadami oraz przeciekaniem.

Ten typ pokrycia sprawdzi się na dachach o skomplikowanych kształtach oraz o nachyleniu powyżej 12%. Warto również podkreślić, że blachodachówka modułowa jest łatwiejsza w transporcie, a podczas montażu nie ma ryzyka uszkodzenia czy wygięcia. Blachodachówki modułowe oczywiście sprawdzą się również na prostych, jedno lub dwuspadowych dachach.