Wśród rodzajów pokrycia dachu coraz większą popularność zdobywa blacha trapezowa. Nic dziwnego – pozwala na tanie, a jednocześnie bardzo efektowne wykończenie powierzchni. Nie tylko doskonale pełni funkcje ochronne, ale może też stanowić prawdziwą ozdobę domu. Dodatkowym atutem jest łatwość transportu i montażu. Czy jednak zastosowanie blachy trapezowej kończy się zewnętrznej powłoce dachów? Niekoniecznie. Ten materiał możemy również z powodzeniem wykorzystać podczas budowania stropu.
Blacha trapezowa – właściwości i zalety
Blacha trapezowa wykazuje się ogromną odpornością na czynniki zewnętrzne. Niestraszne jej obfite opady czy silny wiatr; odpowiednio zabezpieczona przetrwa w nienaruszonym stanie przez wiele lat. W jej przypadku trudno o korozję, dlatego możemy być pewni, że elementy wykonane z blachy trapezowej nie będą wymagały po pewnym czasie wymiany ze względu na ubytki i inne zniszczenia. Podobnie jak blachodachówka, sprzedawana jest w łatwych do przewożenia arkuszach, które można szybko i sprawnie zamontować. Blacha jest cienka i lekka, zatem nie obciąża żadnej konstrukcji, a przy tym niezwykle wytrzymała.
Do zalet blachy trapezowej z pewnością należy również niska cena. Koszt pokrycia 1 m² zaczyna się już od 20-25 zł; jest to zatem ekonomiczne rozwiązanie, przeznaczone do każdego budżetu. Ponadto jej cięcie jest bardzo proste przy użyciu nożyc ręcznych bądź wibracyjnych, dzięki którym nie będziemy tracić zbyt wiele materiału podczas dostosowywania go do naszych potrzeb.
Blacha trapezowa pod strop – jak wykorzystać?
Blacha trapezowa razem z betonem może być wykorzystywana do tworzenia płyt zespolonych, które stosowane są do budowy stropów. W tym przypadku blacha funkcjonuje jako szalunek dla płyt i pomost roboczy, chociaż nadaje się również do zbrojeń przęsłowych. Płyty wykonane tą metodą powstają szybko, zdecydowanie szybciej, niż gdyby była potrzeba wykonania osobnego stemplowania czy zbrojenia. Strop to jeden z ważniejszych elementów podczas budowy domu, musi być solidny i wytrzymały, a blacha trapezowa również łączy te cechy.