...by silnik był w dobrej kondycji

…by silnik był w dobrej kondycji

...by silnik był w dobrej kondycjiLato sprzyja wycieczkom. Jeśli podróżujemy własnym samochodem przed wypadem – czy to kilkudniowym, czy też na urlop – warto sprawdzić poziom oleju, który jest jednym z kluczowych płynów eksploatacyjnych w pojazdach. To przecież on smaruje, chłodzi i zapewnia płynne działanie silnika w różnych temperaturach.

Po co nam olej?

Oczywiście, odpowiedź wydaje się prosta więc nad czym się tu rozwodzić – olej służy do smarowania ruchomych elementów w samochodzie oraz zminimalizowania zużyć mechanicznych oraz tarć. Owszem, ale nie tylko. Do jego zadań należy też między innymi chłodzenie silnika, utrzymywanie go w czystości, ochrona przed korozją, a także ograniczenie gromadzenie się zanieczyszczeń w instalacji. Poza tym w oleju są też dodatki, które pozwalają na walkę z wilgotnością.

Wymieniaj systematycznie

Olej jest jednym z kluczowych płynów eksploatacyjnych w samochodach. Dlatego też jego poziom musi być regularnie weryfikowany przez kierowcę. Jego właściwości nie są długowieczne. Warto zaznaczyć, że zużywa się on znacznie szybciej w ruchu miejskim, gdy pokonujemy krótkie odcinki (obciążamy bowiem silnik nie zapewniając mu optymalnego smarowania). Jeśli więc nie będziemy wymieniać oleju lub będziemy robić to zbyt rzadko nasz silnik będzie gorzej chroniony, co w efekcie może doprowadzić do awarii. Najlepiej robić to co 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów lub, jeśli tyle nie zrobimy, co rok.

Zaufaj specjalistom

Wymiana oleju tylko z pozoru wydaje się prosta. Sprawa może skomplikować się już na samym początku. Na rynku mamy bowiem mnóstwo produktów – ważne więc, aby wybrać ten o odpowiednich parametrach. Poza tym konieczne są odpowiednie narzędzia. Zresztą sam płyn to nie wszystko – wiąże się też ona z wymianą odpowiedniego filtra. Olej po wymianie trzeba poprawnie zutylizować – nie można go wlać do pustych butelek i wyrzucić do śmietnika. Jeśli więc nie mamy wiedzy, a także… odpowiedniego pojemnika, lepiej oddać samochód w ręce fachowców. Oddając pojazd do warsztatu (na przykład http://www.impwar.pl/) mamy pewność, że trafił on w ręce specjalistów, którzy wykonają cały proces prawidłowo.