jak zaczac uprawiac boks

Boks – od czego zacząć?

Boks to niezwykle popularna sztuka walki – zawodnicy wykazują się ogromną siłą fizyczną, zręcznością, wytrzymałością oraz determinacją. W jaki sposób początkujący mogą rozpocząć swoją przygodę z pięściarstwem? Czego będą potrzebować do uprawiania tego sportu? Okazuje się, że na samym starcie wystarczy kawałek wolnej przestrzeni i odrobina chęci!

Na czym polega boks?

To jedna z najstarszych dyscyplin sportowych, jakie istnieją. Polega na pojedynkowaniu się dwóch zawodników za pomocą dłoni ściśniętych w pięści – wszystko odbywa się na specjalnie przeznaczonym do tego ringu. Głównymi celami każdej walki są uzyskanie przewagi punktowej lub znokautowanie przeciwnika (tzw. knockout, czyli KO).

Walka bokserska składa się z określonej liczby rund:

  • boks amatorski – 3 rundy po 3 min;
  • boks zawodowy – od 9 do 12 rund po 3 min;
  • boks kobiecy – od 3 do 12 rund po 2 min.

Bokserzy otrzymują punkty za precyzyjne ciosy zadane rywalowi – przyznają je sędziowie (zwykle przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń elektronicznych). Sportowcy mogą używać różnych technik, np. sierpowych, prostych i haków, a nawet klinczu. Muszą unikać jednak uderzeń poniżej pasa i tych w tył głowy.

Współcześnie zawodnicy dbają o wysoki poziom bezpieczeństwa i zakładają specjalne rękawice bokserskie. Spełniają one kluczową funkcję w minimalizowaniu wystąpienia ryzyka kontuzji. Zapewniają też dodatkową warstwę amortyzacji i ochrony, a dzięki temu absorbują część siły uderzeń.

Boks rozwija umiejętności zarówno fizyczne, jak i mentalne. Poza tym wiele osób decyduje się na uprawianie tego sportu w celu zwiększenia własnej pewności siebie, zrzucenia kilku kilogramów i polepszenia wydolności tlenowej organizmu.

Jak zacząć trenować boks? Co będzie potrzebne?

Przygodę z boksem można zacząć w domu! Oczywiście po kilku tygodniach lub miesiącach konieczne będzie znalezienie trenera w odpowiednim klubie. To ważne, dlatego że specjalista pomoże wyłapać wszystkie popełniane błędy techniczne, a następnie pokaże jak je skutecznie wyeliminować.

Do tego należy bezwzględnie kupić:

  • rękawice bokserskie;
  • skakankę;
  • wygodne buty (usztywniające kostkę)
  • ochraniacz na zęby.

Zestaw ten warto powiększyć w przyszłości o worek treningowy (np. gruszkę) i kask. Trzeba jednak zaznaczyć, że do pierwszych treningów nie będzie potrzebne tak naprawdę nic. Wystarczy znaleźć odrobinę wolnej przestrzeni na podłodze, a następnie zrobić trening HIIT (ang. High Intensity Interval Training) – pomoże on w wyrobieniu początkowej wytrzymałości.

Pierwszy trening bokserski w domu

Jeżeli kondycja zainteresowanego będzie już zadowalająca, to najwyższa pora nauczyć się czegoś związanego bezpośrednio z boksem. Początkujący powinni skupić się przede wszystkim na opanowaniu:

  • gardy;
  • podstawowych ciosów;
  • prawidłowej pracy nóg.

Wszystko da się zrobić w zaciszu własnego domu. W internecie znajdują się darmowe poradniki, które pomogą w zobrazowaniu sobie tego, jak należy poprawnie wykonywać wszystkie czynności.

Następny krok będzie stanowić tzw. walka z cieniem. Polega to na wyobrażeniu sobie przeciwnika, a następnie ruszaniu się w sposób pozwalający na unikanie jego ciosów i wyprowadzanie własnych. Na sam początek wystarczą 3 rundy po 3 minuty – będzie to i tak niezwykle męczące dla kogoś, kto nie ma jeszcze wprawy.

Polecane ćwiczenia bokserskie dla początkujących

Trening bokserski składa się z wielu elementów. Sportowiec musi stać się najlepszą wersją samego siebie. Oznacza to konieczność zadbania zarówno o czystą siłę fizyczną, jak i zręczność, dynamikę, szybkość oraz wydolność.

Zaleca się, aby amator skupił się szczególnie na:

  • bieganiu;
  • skakaniu na skakance;
  • wykonywaniu przysiadów z obciążeniem;
  • podciąganiu;
  • rozciąganiu.

Jak ułożyć jednostkę treningową od A do Z? To proste. Na początek przyda się rozgrzewka, a tuż po niej ćwiczenia siłowe (np. kilka serii pompek). Następna będzie praca nad techniką, czyli szlifowanie umiejętności wyprowadzania ciosu prostego. Potem odrobina zabawy na worku, w który można uderzać mocniej. Na sam koniec pozostaje kardio – zawodowi bokserzy wybierają zwykle skakankę, ponieważ pozwala im ona trenować koordynację ruchową.

Jak wygląda trening bokserski dla początkujących w klubie sportowym? Pierwsze kroki na ringu

Treningi domowe mają swoje wady. Oczywiście są darmowe i nie wymagają wychodzenia z domu, ale trudno nauczyć się na nich czegoś tak naprawdę. Brak innych osób uniemożliwia tzw. tarczowanie (forma ćwiczenia zadawania ciosów), a co nawet ważniejsze – sparingi. Z tego powodu klub bokserski powinno się znaleźć możliwie szybko.

Nie ma się czym stresować! Kluby organizują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt zajęć w ciągu pojedynczego tygodnia – do zadań zainteresowanych należy wybór tych, które są dopasowane do ich poziomu umiejętności. W niektórych przypadkach trenerzy udostępniają również sprzęt. Dzięki temu nowicjusze nie muszą wydawać pieniędzy np. na rękawice, aby po tygodniu okazało się, że dobrali niewłaściwy rozmiar lub po prostu przestali być zainteresowani akurat tym sportem.

Czy da się trenować boks bez chodzenia do klubu? Poniekąd tak, ale trzeba mieć wówczas na uwadze, że treningi pozwolą jedynie zadbać o stan fizyczny – samodzielne ćwiczenie nie umożliwi nabycia prawdziwej wiedzy odnośnie do pojedynkowania się. Mimo wszystko każda forma ruchu jest lepsza od żadnej.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu treningowego warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Obaj specjaliści pozwolą dowiedzieć się tego, na co należy zwracać uwagę!