meski zarost pielegnacja

Podstawy męskiej pielęgnacji zarostu – sposób na brodę

Mężczyźni kochają swoje brody, a każdą miłość trzeba odpowiednio okazywać! Dobry sposób na to stanowi szczegółowa pielęgnacja zarostu (tego na twarzy i głowie), która zdobywa coraz większą popularność wśród facetów. Pozwala zadbać o wygląd, a nawet wyrazić własny styl. Czego warto dowiedzieć się więcej na ten temat?

Czym jest grooming brody?

Grooming (ang. pielęgnacja) to zestaw działań pozwalających zadbać o swój wygląd zewnętrzny. Obejmuje to przede wszystkim czynności związane z pielęgnacją włosów i zarostu, ale tak naprawdę tyczy się również samej skóry i szeroko pojętej higieny osobistej. Niektórzy mężczyźni traktują go poniekąd jako rytuał, który nie tylko przynosi korzyści estetyczne, ale podnosi również ogólną jakość życia (bo np. stanowi formę odprężenia po długim dniu).

Dlaczego warto rozważyć zadbanie o własną brodę? Powodów przemawiających za tym istnieje aż kilka. Przede wszystkim atrakcyjny i zadbany wizerunek jest w stanie podnieść pewność siebie oraz wpłynąć pozytywnie na codzienne funkcjonowanie – mężczyźni zadbani są odbierani przyjaźniej przez otoczenie (co może przydać się m.in. w życiu zawodowym). Ponadto to po prostu… przyjemne.

Pielęgnacja włosów – co trzeba wiedzieć?

Zadbane włosy to wizytówka każdego mężczyzny. Nie wystarczy umyć ich raz na jakiś czas samym mydłem – potrzebny będą odpowiedni szampon i odżywki.

Szampon zmyje brud i pozostałości pomad (warianty woskowe pozostają na fryzurze nawet po zwilżeniu jej wodą), a odżywki zadbają o zdrowie cebulek włosowych i skalpu. Produkty kosmetyczne należy dobierać bezwzględnie do własnych potrzeb; przykładowo, preparat na nadmierny łojotok może zaszkodzić osobom zmagającym się z łuszczącą się skórą, czyli łupieżem.

Mężczyźni korzystający z pomad woskowych powinni rozważyć zakup szamponu tzw. rypacza. Jego skład jest bardzo mocny, ale oczyszcza dogłębnie włosy ze wszystkich możliwych zanieczyszczeń. Ze względu na agresywny skład chemiczny lepiej nie używać go częściej niż raz w tygodniu.

Kosmetyki dla mężczyzn – które z nich przydadzą się do codziennego użytku?

W zestawie podręcznym warto mieć przede wszystkim:

  • krem nawilżający;
  • żel oczyszczający (np. peeling);
  • maść z witaminą C (rozjaśnia cerę).

Wielu użytkowników docenia również kosmetyki typu roll-on pod oczy z dodatkiem kofeiny. Pomagają zredukować opuchliznę np. wskutek niewyspania lub długotrwałego stresu.

Czy warto dbać o cerę? Jak najbardziej! Ludzie zwracają uwagę na całą głowę swojego rozmówcy, ponieważ stanowi ona centralny punkt podczas konwersacji. Oznacza to, że dbać trzeba o całość, a nie wyłącznie sam zarost i włosy.

Pomady do włosów i wąsów

Pomady do włosów stanowią bardzo ważny element stylizacji fryzur męskich. Służą do utrwalania uprzednio ułożonych już włosów, a przy tym zapewniają im piękny zapach oraz wygląd.

Trzeba powiedzieć wprost: pomada pomadzie nierówna. Wyróżnia się ich kilka głównych rodzajów, czyli:

  • glinki;
  • woskowe;
  • wodne.

Niektóre z nich cechują się matowym wykończeniem (wyglądającym całkowicie naturalnie), a inne – połyskowym (tzw. efekt mokrych włosów). Nie wszystkie nadadzą się jednak do każdego typu fryzury! Te drugie lepiej stosować do uczesania eleganckiego, cechującego się dużym przedziałkiem z jednej strony głowy.

Istnieją również specjalne pomady nadające się do stylizowania wąsów. Są odrobinę lżejsze, więc nie obciążają delikatnych włosów. To doskonałe kosmetyki dla tych, którzy pragną wyróżniać się swoim zarostem spośród innych mężczyzn.

Olejki nawilżające

Olejki nawilżające mają proste przeznaczenie: odżywiają włosy. Czy warto w nie zainwestować? Oczywiście! Przede wszystkim dlatego, że suchy zarost… swędzi, kłuje i odstaje nieestetycznie od twarzy.

Należy wspomnieć także o tym, że nadmiernemu przesuszeniu (np. wskutek używania innych kosmetyków lub niekorzystnych warunków atmosferycznych) ulega ponadto skóra pod zarostem. Niezadbany naskórek oznacza początek problemów, takich jak pojawienie się stanów zapalnych, wyprysków, a może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do łuszczenia się warstwy zewnętrznej. Tego po prostu lepiej uniknąć.

Golenie zarostu – trymer do brody, maszynka i brzytwa

Wszystkie rodzaje zarostu da się golić i konturować na kilka różnych sposobów. W zestawie kosmetyczno-narzędziowym dla mężczyzn powinny znaleźć się z pewnością:

  • maszynki jednorazowe (lub na żyletki);
  • trymery;
  • golarki elektryczne (nie są tym samym co trymery).

Maszynki służą do golenia się na zero i są w tym niezastąpione. Modele na żyletki cechują się dłuższą żywotnością i zapewniają odrobinę lepsze efekty. Na ich minus trzeba zaliczyć jednak fakt, że wymagają wprawy w użyciu (podobnie jak brzytwa).

Trymery służą do konturowania i nadawania brodzie pożądanej długości. Niektóre modele pozwalają przystrzyc zarost tak, by wyglądał na maksymalnie dwu lub trzydniowy. Lepiej jednak nie używać ich w ten sposób, bo przyspiesza to zużycie znajdujących się w nich ostrzy.

Golarki elektryczne docenią ci, którzy uwielbiają wygodę. Można golić się nimi zarówno na mokro, jak i na sucho, a co nawet ważniejsze – bez użycia pianki. Niestety zdarza się, że tańsze modele delikatnie szarpią za skórę, co może prowadzić do powstawania bolących podrażnień.

Grzebienie – niektóre z nich pomagają podczas stylizacji męskiej fryzury!

Wybór grzebienia jest istotny. Mają one wpływ na ostateczny efekt i trwałość uczesania. Innymi słowy, pomagają utrzymać porządek we włosach i zapewniają, że fryzura będzie wyglądać na pewno zjawiskowo!

Grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami nadają się do rozczesywania dłuższych włosów. Nie łamią ich, a to przydatne dla właścicieli loków i fryzur gęstych. Krótkie zaczeski zyskają na estetyce poprzez zastosowanie na nich grzebieni z cienko rozstawionymi zębami – zapewniają odpowiednią precyzję przy ruchu ręką.

Dobrym pomysłem wydaje się również zakup okrągłej szczotki do włosów. Umożliwia ona postawienie grzywki do góry; to dobra metoda dla osób strzygących się u barbera na tzw. undercut.